Zavrieť

Porady

pracovné zmeny

Dobrý deň, mám dve otázky:
1. pri dvojsmennej prevádzke môže byť stanovený týždenný prac. čas 37,5 hodiny, lebo v Zákonníku práce je len napísaný max. čas 38,75, ak dám do prac.zmluvy 37,5 hod. tak je to správne?
2. 12-hodinové smeny: časť výrobných robotníkov musí určitý čas t.j. 1-2 mesiace odpracovať 12-hod.smeny, je treba nejak to ošetriť? Viem, že musí byť dodržaný prac. fond a čas nepretržitého odpočinku.
ďakujem
Tatiana
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    1. 38,75 je maximálny TPČ. 37,5 môže byť.
    2. Myslím, že stačí mať urobený rozvrh pracovných zmien. Ak majú v pracovnej zmluve uvedený iný reźim práce, bolo by teba urobiť aj dodatok k pracovným zmluvám.

    Tatiana19 je offline (nepripojený) Tatiana19

    Tatiana19
    aké sú podla zákonníka prestávky pri 12-hod. smenách, lebo som našla len že po odpracovaní 6 hodín má nárok na 0,5 hod., znamená to že pri 12-hod. je to tiež len 0,5 hod.?
    ďakujem

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    vrublovska Pozri príspevok
    Má nárok na dve prestávky, jednu 0,5h a 0,15h
    Mohla by si, prosím, uviesť odkaz na konkrétne ustanovenie všeobecne záväzného predpisu, z ktorého tento nárok vyplýva?
    Ďakujem.
    Zákonná prestávka na odpočinok a jedenie v zmysle §91 odst.1 ZP je ustanovená na 30 minút v rámci prac.zmeny, pričom podľa odst. 2 tohto ustanovenia je možné prestávku predĺžiť po dohode so zástupcami zamestnancov, o ďalšiu prestávku 15min. To sa využíva pri tvz. 12-hodinových pracovných zmenách. Prečítaj si PMPP 1/2007 na strane č. 18.

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    vrublovska
    Zákonná prestávka na odpočinok a jedenie v zmysle §91 odst.1 ZP je ustanovená na 30 minút v rámci prac.zmeny, pričom podľa odst. 2 tohto ustanovenia je možné prestávku predĺžiť po dohode so zástupcami zamestnancov, o ďalšiu prestávku 15min.
    Ďakujem.
    Uvedené ustanovenie som si po dlhšom čase znovu prečítal a ...

    ... dovolím si odcitovať odsek 2 §91 Zákonníka práce:

    "(2) Podrobnejšie podmienky poskytnutia prestávky na odpočinok a jedenie vrátane jej predĺženia zamestnávateľ dohodne so zástupcami zamestnancov."

    Nič sa v tomto odseku nehovorí o 15 minútach. Môže to byť aj 0 minút a môže to byť aj 30 minút alebo ...

    Pýtal som sa na konkrétne ustanovenie všeobecne záväzného predpisu aj z toho dôvodu, že "má nárok" asi nie je zhodné s "po dohode je možné predĺžiť"...
    Nemal som istotu, či mi niečo neuniklo.

    vrublovska
    Prečítaj si PMPP 1/2007 na strane č. 18.
    PMPP neodoberám. Takže si to asi neprečítam.
    Prečo sa v PMPP spomína práve 15 minút a nie nejaké iné číslo?

    Informácie uvádzané v PMPP alebo v inej odbornej publikácii považujem za názory, ktoré sú rovnocenné svojou záväznosťou s názormi ktoréhokoľvek diskutujúceho na Porade alebo na inom diskusnom fóre.
    Určite ich nemôžem bezpodmienečne považovať za nespochybniteľné vyjadrenia rovnocenné s ustanoveniami všeobecne záväzných predpisov.
    Pri tzv. 12-hodinových zmenách sa javí žiadúce prestávku predĺžiť na 3/4 hodiny. Predĺžením prestávky sa zabezpečí rovnaký pomer medzi "čistým" a "hrubým" pracovným časom tak ako u osmičkárov, ale zároveň sa uľahčí aj tvorba zmenového kalendára. Pri 12-h môže mať nárok na ďalšie teplé jedlo /resp. stravný lístok/, ale toto všetko po dohode so zamestnávateľom.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.