Zavrieť

Porady

AKO zaučtovat DHM

Caute, prosim Vas, poradte mi niekto.
Kupil som si Pressostrij v hodnote 32 000.Ako ho mám zúčtovať, ked som ho kupoval v maji a vtedy som nebol platca DPH, ale od jula už som. Ako ho zapisat do DHM a ako je to z odpisovním. Mimochodom som zivnostnik a vediem jednoduche uctovnictvo
Dakujem
Usporiadat
Lydka R Lydka R

Lydka R je offline (nepripojený) Lydka R

Večný optimista so zmyslom pre humor, ale aj prísny detailista obľubujúci matematiku a logiku. ...viac
pitres Pozri príspevok
Caute, prosim Vas, poradte mi niekto.
Kupil som si Pressostrij v hodnote 32 000.Ako ho mám zúčtovať, ked som ho kupoval v maji a vtedy som nebol platca DPH, ale od jula už som. Ako ho zapisat do DHM a ako je to z odpisovním. Dakujem
V prvom daňovom priznaní k DPH odpočítať DPH pri registrácii, o túto DPH znížiť ocenenie majetku a normálne na konci roka odpísať z už zníženej ceny.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
pitres Pozri príspevok
Caute, prosim Vas, poradte mi niekto.
Kupil som si Pressostrij v hodnote 32 000.Ako ho mám zúčtovať, ked som ho kupoval v maji a vtedy som nebol platca DPH, ale od jula už som. Ako ho zapisat do DHM a ako je to z odpisovním. Dakujem
Podľa ZoDPH, § 55 máš nárok na odpočítanie DPH z majetku, ktorý si nadobudol v tom kalendárnom roku, kedy si sa stal platiteľom, teda v tvojom prípade navrhujem :
- ID zaúčtovať opravu účtovného dokladu, 042/321/A - 32000,- Sk, 022/042 - 32000,- Sk, 501/A/321/A + 26890,70 Sk, 343/A/321/A 5109,30 Sk DPH z drobného majetku. No a samozrejme evidovať tento majetok v knihe drobného majetku.

§ 55
Odpočítanie dane pri registrácii platiteľa
(1) Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu 27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob.Daň pri majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom; platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri znížení odpočítateľnej dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou. Platiteľ nemôže odpočítať daň, ak majetok nepoužije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ.

(2) Platiteľ môže odpočítať daň podľa odseku 1 v rozsahu a za podmienok podľa § 49 až 51.
0 0
Lydka R Lydka R

Lydka R je offline (nepripojený) Lydka R

Večný optimista so zmyslom pre humor, ale aj prísny detailista obľubujúci matematiku a logiku. ...viac
ondrejvla Pozri príspevok
Podľa ZoDPH, § 55 máš nárok na odpočítanie DPH z majetku, ktorý si nadobudol v tom kalendárnom roku, kedy si sa stal platiteľom, teda v tvojom prípade navrhujem :
- ID zaúčtovať opravu účtovného dokladu, 042/321/A - 32000,- Sk, 022/042 - 32000,- Sk, 501/A/321/A + 26890,70 Sk, 343/A/321/A 5109,30 Sk DPH z drobného majetku. No a samozrejme evidovať tento majetok v knihe drobného majetku.

§ 55
Odpočítanie dane pri registrácii platiteľa
(1) Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu 27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob.Daň pri majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom; platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri znížení odpočítateľnej dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou. Platiteľ nemôže odpočítať daň, ak majetok nepoužije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ.

(2) Platiteľ môže odpočítať daň podľa odseku 1 v rozsahu a za podmienok podľa § 49 až 51.
Trošku opravím, majetok nemusí byť obstaraný v tom istom roku, kedy sa stane platcom. Platí to len pre zásoby.

A k tej sume, neuvedomila som si, že po odpočítaní DPH sa už nebude musieť do nákladov dostávať cez odpisy. Takže súhlasím jednorázovo do nákladov ako neodpisovaný majetok
0 0
pitres pitres

pitres je offline (nepripojený) pitres

Viete mi to vysvetlit trosku polopate, ja som z toho totiz jelen
To, ze to mozem spatne spravit cez DPH chapem, ale ako to cele spravit... ?
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
[quote=ondrejvla;439973]Podľa ZoDPH, § 55 máš nárok na odpočítanie DPH z majetku, ktorý si nadobudol v tom kalendárnom roku, kedy si sa stal platiteľom, teda v tvojom prípade navrhujem :
- ID zaúčtovať opravu účtovného dokladu, 042/321/A - 32000,- Sk, 022/042 - 32000,- Sk, 501/A/321/A + 26890,70 Sk, 343/A/321/A 5109,30 Sk DPH z drobného majetku. No a samozrejme evidovať tento majetok v knihe drobného majetku.

Vlasti, to účtovanie je pre podvojné účto a pitres vedie jednoduché. Takže, ak zaučtoval v peňažnom denníku pohyb - obstarenie DHM /nedaňový/, tak tento potom treba vystornovať a naučtovať ako daňový - prevádzková réžia v sume už poníženej o DPH. Takže odpisovať ako DHM ho už nemusí, tá evidencia platí.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Toto je výsledok zle zaradenej témy a presúvam.
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
lenkak Pozri príspevok
Toto je výsledok zle zaradenej témy a presúvam.
Ako že zle zaradená téma? Veď je v jednoduchom účtovníctve.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
cloe Pozri príspevok
Ako že zle zaradená téma? Veď je v jednoduchom účtovníctve.
Pôvodne bola v sekcii
uctova-trieda-0-dlhodoby-majetok
preto sa Vlastička riadila PU.
0 0
pitres pitres

pitres je offline (nepripojený) pitres

Takže to potom vystornovať a nahodiť ešte raz už oddelené od DPH a tým pádom to už nespada do DHM?
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
[quote=cloe;439978]
ondrejvla Pozri príspevok
Podľa ZoDPH, § 55 máš nárok na odpočítanie DPH z majetku, ktorý si nadobudol v tom kalendárnom roku, kedy si sa stal platiteľom, teda v tvojom prípade navrhujem :
- ID zaúčtovať opravu účtovného dokladu, 042/321/A - 32000,- Sk, 022/042 - 32000,- Sk, 501/A/321/A + 26890,70 Sk, 343/A/321/A 5109,30 Sk DPH z drobného majetku. No a samozrejme evidovať tento majetok v knihe drobného majetku.

Vlasti, to účtovanie je pre podvojné účto a pitres vedie jednoduché. Takže, ak zaučtoval v peňažnom denníku pohyb - obstarenie DHM /nedaňový/, tak tento potom treba vystornovať a naučtovať ako daňový - prevádzková réžia v sume už poníženej o DPH. Takže odpisovať ako DHM ho už nemusí, tá evidencia platí.
Ahá, nevšimla som si, že sa jedná o JÚ, vtedy samozrejme presunúť z nedaň.výdavkov na daňové výdavky. No a samozrejme evidenciu o drobnom majetku na prevádzkovej réžii - analytickom členení kódov.
Ospravedlňujem sa, že som to dnes nevidela, - pokročilý termín, pokročilý čas...
0 0
pitres pitres

pitres je offline (nepripojený) pitres

Nehnevajte sa, nechcel som vytvorit chaos, len som chcel radu.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
pitres Pozri príspevok
Takže to potom vystornovať a nahodiť ešte raz už oddelené od DPH a tým pádom to už nespada do DHM?
no ja by som nestornovala, ale interným zápisom mínusovala v peň.denníku sumu 32 000,- Sk z VNZD a zaúčtovala včítane DPH na VOZD. Teraz to spadá do evidencie drobného majetku a nie dlhodobého.
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

pitres Pozri príspevok
Nehnevajte sa, nechcel som vytvorit chaos, len som chcel radu.
Pitres, nespôsobil si chaos Ty. Téma je založená dobre.
Len odpovede sú v duchu podvojného účtovníctva.
0 0
pitres pitres

pitres je offline (nepripojený) pitres

uz mam jasno,dakujem.pekny vecer
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
pitres Pozri príspevok
uz mam jasno,dakujem.pekny vecer
Tak aj my sme už spokojné! A pitres, nájdeš nás tu aj inokedy, nielen pred koncom marca...
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Môže sa aj SZČO, účtujúci v JÚ rozhodnúť, že majetok v hodnote nižšej ako 30 tis. s dobou použiteľnosti dlhšou ako rok zaradí ako HM a bude ho odpisovať? V PÚ sa to dá. Ako je to v JÚ? Vďaka.
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

milagros208 Pozri príspevok
Môže sa aj SZČO, účtujúci v JÚ rozhodnúť, že majetok v hodnote nižšej ako 30 tis. s dobou použiteľnosti dlhšou ako rok zaradí ako HM a bude ho odpisovať? V PÚ sa to dá. Ako je to v JÚ? Vďaka.
Áno,môže odpisovať ak sa tak rozhodne.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

milagros208 Pozri príspevok
Môže sa aj SZČO, účtujúci v JÚ rozhodnúť, že majetok v hodnote nižšej ako 30 tis. s dobou použiteľnosti dlhšou ako rok zaradí ako HM a bude ho odpisovať? V PÚ sa to dá. Ako je to v JÚ? Vďaka.
Len treba dať pozor že v tomto prípade sú prednostné účtovné odpisy a tie sú tu považované za daňové odpisy. To znamená, keď obstaráš majetok za 20tis. v mesiaci október 2007, a rozhodneš sa ho odpisovať napr. v 1.odpis.skupine, teda 4 roky, tak počítaš: 20000:48mes = 417,-, tak za rok 2007 máš nárok na odpis vo výške 834,-Sk. Teda len za dva mesiace, nie celoročný odpis.
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Orsz Pozri príspevok
Len treba dať pozor že v tomto prípade sú prednostné účtovné odpisy a tie sú tu považované za daňové odpisy. To znamená, keď obstaráš majetok za 20tis. v mesiaci október 2007, a rozhodneš sa ho odpisovať napr. v 1.odpis.skupine, teda 4 roky, tak počítaš: 20000:48mes = 417,-, tak za rok 2007 máš nárok na odpis vo výške 834,-Sk. Teda len za dva mesiace, nie celoročný odpis.
Čítala som tu na Porade rôzne príspevky a dočítala som sa práve opačné názory. A to. V JÚ sú prednostné práve daňové odpisy, ktoré sa účtujú do PD a účtovné odpisy by mali byť odzrkadlené len vo výkaze o majetku a záväzkoch kvôli hodnovernému obrazu o majetku.
Ďalej som sa dočítala, že keďže nejde o "klasický dlhodobý hmotný majetok", ktorého cena je vyššia ako 30 tis. a doba použiteľnosti dlhšia ako rok, nie je teda presne určený postup odpisovania takéhoto majetku. T.z., že si môžem určiť ako dlho tento majetok budem odpisovať, no najmenej 13 mesiacov. Mohla by som teda takýto majetok odpisovať napr. 2 roky, teda 50% každý rok, bezohľadu kedy som ho zakúpila? Ďakujem.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

milagros208 Pozri príspevok
Čítala som tu na Porade rôzne príspevky a dočítala som sa práve opačné názory. A to. V JÚ sú prednostné práve daňové odpisy, ktoré sa účtujú do PD a účtovné odpisy by mali byť odzrkadlené len vo výkaze o majetku a záväzkoch kvôli hodnovernému obrazu o majetku.
Ďalej som sa dočítala, že keďže nejde o "klasický dlhodobý hmotný majetok", ktorého cena je vyššia ako 30 tis. a doba použiteľnosti dlhšia ako rok, nie je teda presne určený postup odpisovania takéhoto majetku. T.z., že si môžem určiť ako dlho tento majetok budem odpisovať, no najmenej 13 mesiacov. Mohla by som teda takýto majetok odpisovať napr. 2 roky, teda 50% každý rok, bezohľadu kedy som ho zakúpila? Ďakujem.
Hovorím konkrétne len o prípade ak má hmotný majetok cenu nižšiu ako 30tis., citujem z komentára zákona o dani z príjmov, uverejneného v Poradcovi k §22: "účtovná jednotka sa môže rozhodnúť považovať tento majetok za majetok dlhodobého charakteru, keďže dlhodobý majetok má dobu použiteľnosti dlhšiu ako jeden rok, aj odpisovanie by malo trvať dlhšie ako 1 rok. V tomto prípade uplatnené účtovné odpisy z DDHM /dlhodobého drobného hmotného majetku/ sú aj uznaným daňovým výdavkom, tak ako o tom účtovná jednotka rozhodne v účtovnom odpisovom pláne." To znamená, že je jedno akú dobu odpisovania si tu určíš, tie 4 roky boli uvedené ako príklad, ale účtovné odpisy sú daňovým výdavkom, a tie podľa zákona o účtovníctve sa účtujú mesačne podľa mesiacov. Daňové odpisy sú podľa zákona o dani z príjmu ročné, bezohľadu nato, kedy si ich obstarala. Zákon o dani z príjmov v tomto prípade nerozlišuje jednoduché účtovníctvo od podvojného. Mala som tento prípad pred 2 rokmi, a pravdupovediac som majetok do 30tis.odpisovala cez ročné daňové odpisy, a nebolo to správne - musela som to opraviť.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať