Zavrieť

Porady

Zamestnávanie uchádzača o zamestnanie

Môžete mi, prosím, poradiť, ako je to so zamestnávaním uchádzača o zamestnanie na kratší pracovný čas? Ide mi o to, že FO si chce otvoriť živnosť, avšak nesplňa podmienky, preto potrebuje na dobu 3 mesiacov na túto živnosť zodpovedného zástupcu. Avšak chce ho zamestnať na kratší prac.čas (2 hod./týždenne), len aby bola splnená podmienka prac.vzťahu so zodpov.zástupcom. On je ale momentálne vedený na ÚP. Tu im podali takú informáciu, že môže mať takýto prac.vzťah a tiež byť vedený na ÚP, ak je to len na určitý počet hodín. Chápem to tak, ako je to pri DoVP (t.j.300 hod./rok). Lenže práve to mi nedá pokoj. Ako môže mať niekto prac.pomer, z ktorého vyplývajú aj odvody a zároveň byť vedený na ÚP. Ešte jedna poznámočka: jedna pracovníčka odmietla ako takú možnosť, druhá však jej to vyvrátila, že podľa nových usmernení je to už možné, ak neprekročí istú hranicu odpracovaných hod.
Keďže už mám svoje skúsennosti s takýmito "radami zodpovedných pracovníkov", radšej by som bola, keby som našla uspokojúce vysvetlenie tu v tomto kolektíve skvelých poraďakov.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    jennyka Pozri príspevok
    Môžete mi, prosím, poradiť, ako je to so zamestnávaním uchádzača o zamestnanie na kratší pracovný čas? Ide mi o to, že FO si chce otvoriť živnosť, avšak nesplňa podmienky, preto potrebuje na dobu 3 mesiacov na túto živnosť zodpovedného zástupcu. Avšak chce ho zamestnať na kratší prac.čas (2 hod./týždenne), len aby bola splnená podmienka prac.vzťahu so zodpov.zástupcom. On je ale momentálne vedený na ÚP. Tu im podali takú informáciu, že môže mať takýto prac.vzťah a tiež byť vedený na ÚP, ak je to len na určitý počet hodín. Chápem to tak, ako je to pri DoVP (t.j.300 hod./rok). Lenže práve to mi nedá pokoj. Ako môže mať niekto prac.pomer, z ktorého vyplývajú aj odvody a zároveň byť vedený na ÚP. Ešte jedna poznámočka: jedna pracovníčka odmietla ako takú možnosť, druhá však jej to vyvrátila, že podľa nových usmernení je to už možné, ak neprekročí istú hranicu odpracovaných hod.
    Keďže už mám svoje skúsennosti s takýmito "radami zodpovedných pracovníkov", radšej by som bola, keby som našla uspokojúce vysvetlenie tu v tomto kolektíve skvelých poraďakov.
    MOžno, že môj príspevok nebude odborný, ale idem podľa vlastnej logiky. Ak mám riadný pracovný pomer, aj keď na kratší úväzok nemôžem byť na Úrade práce vedený ako uchádzač o prácu.
    Nezamestnaný občan môže vykonávať prácu jedine na dohodu o vykonaní práce v rozsahu nie dlhšej ako 64 hodín mesačne s odmenou max. 3.200,- Sk brutto.
    To či na zodpovedného zástupcu pre konkrétnu činnosť postačuje DoVP alebo je potrebná riadná PZ neviem na 100%

    azuz je offline (nepripojený) azuz

    azuz
    Nesúhlasím. Logika je síce v poriadku ale zákon hovorí iné.
    Uchádzač o zamestnanie môže vykonávať zárobkovú činnosť na základe pracovno-právneho vzťahu alebo iného právneho vzťahu max. 64 hod. mesačne a zarobiť max. 3200,- Sk mesačne (§6 zákona o službách zamestnanosti). Pracovno - právny vzťah je akýkoľvek pracovný vzťah uzavretý v zmysle Zákonník práce (teda aj pracovný pomer aj dohoda).

    jennyka je offline (nepripojený) jennyka

    jennyka
    Ďakujem za odpovede, ale keďže sú rozdielne, ocenila by som ďalšie príspevky, príp. súhlas s jedným, či druhým.

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    jennyka Pozri príspevok
    Ďakujem za odpovede, ale keďže sú rozdielne, ocenila by som ďalšie príspevky, príp. súhlas s jedným, či druhým.
    azuz uviedla aj odkaz na konkrétny § konkrétneho zákona. Skús si ten § prečítať a ďalšie vyjadrenia už asi nebudú potrebné.
    Doplním, že zákon nájdeš, napríklad, aj tu:
    http://www.porada.sk/f107-zakon-o-sl...stnanosti.html

    jennyka je offline (nepripojený) jennyka

    jennyka
    Práve som si pozrela Zákon o službách zamestnanosti (§ 6) v príspevku od Richarda a je to presne tak, ako píše Azuz, za čo ešte raz obidvom ďakujem.

    Zamestnávanie uchádzača o zamestnanie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.