Zavrieť

Porady

preplatky z ročného zúčtovania

V januári sa z prostriedkov firmy vyplácal DB a taktiež vo februári a v marci. Je mi jasné, že v štvťročnom Prehľade si vyžiadam poukázanie
tejto sumy. Ale mám taký problém, že vo februári som do výplat dávala
aj ročné zúčtovanie a taktiež bolo hradené z prostriedkov firmy. Ako treba
vyžiadať tieto peniažky? Je na to nejaká špeciálna žiadosť alebo si ju
mám jednoducho napísať?
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Johanka
Zákon o dani z príjmov:
§ 38
(6) Ročné zúčtovanie a výpočet dane vykoná zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) najneskôr do 31. marca roka nasledujúceho po uplynutí zdaňovacieho obdobia. Rozdiel medzi vypočítanou daňou a úhrnom zrazených preddavkov na daň v prospech zamestnanca vráti a daňový bonus alebo jeho časť do výšky ustanovenej týmto zákonom vyplatí zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) zamestnancovi po vykonaní ročného zúčtovania, najneskôr však pri zúčtovaní mzdy za apríl v roku, v ktorom sa zúčtovanie preddavkov vykonáva. O vrátený rozdiel z ročného zúčtovania zníži zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) odvod preddavkov na daň (dane) najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonalo, alebo sa uplatní postup podľa § 35 ods. 7. Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) postupoval podľa § 36 ods. 5, zníži odvod preddavku na daň (dane) aj o sumu daňového bonusu najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonalo, alebo uplatní postup podľa § 35 ods. 7.Správca dane použije postup podľa § 40 ods. 8.

§40
(8) Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) odviedol preddavky na daň alebo daň vyššou sumou, ako bol povinný odviesť, a nemôže o túto sumu znížiť odvod preddavkov na daň, požiada správcu dane o vrátenie tejto sumy. Rovnaký postup sa môže uplatniť aj v prípade rozdielu vyplývajúceho z ročného zúčtovania. Správca dane vráti požadovanú sumu zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane, 122) do jedného mesiaca od doručenia žiadosti.

Z citovaných ustanovení Zákona o dani z príjmov vyplýva, že zamestnávateľ má dve možnosti -
vrátené preplatky na dani z príjmov zo závislej činnosti si bude postupne "umorovať" z mesačných zrazených preddavkov na daň alebo požiada DÚ o vrátenie vyplatených preplatkov na daň jednoduchou žiadosťou.

preplatky z ročného zúčtovania

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.