Zavrieť

Porady

oznamovacia povinnost pri predaji nehnutelnosti

Dobry den, vedel by niekto poradit, ci je treba podat danove priznanie popripade splnit oznamovaciu povinnost pri predaji nehnutelnosti, ktoru vlastnim viac ako 5 rokov. Popripade, ked nehnutelnost vlastnim len 1 rok a predavam ju za nizsiu cenu ako som ju nadobudla. Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Oznámenie o predaji sa podáva na mestský alebo obecný úrad podľa príslušnosti, z titulu zmeny majiteľa nehnuteľnosti.

    ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

    :-D ZuzanaP
    A podľa zákona o dani z nehnuteľnosti podáva oznámenie kto: predávajúci, či kupujúci?

    Dan1 je offline (nepripojený) Dan1

    Dan1
    Podľa mňa to nahlasuje predávajúci do 30 dní od predaja a kupujúci si podá daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti - keď predá v roku 2007 , tak začiatkom roka 2008 si podá daň. z nehnuteľnosti, kde túto nehnuteľnosť uvedie, vypočíta daň a potom mu príde výmer. Mám skúsenosť, že je najlepšie zájsť konkrétne na mestský úrad, lebo niekde to funguje tak, že kľudne zoberú Priznanie k dani z nehnuteľnosti na rok nasledujúci, aby na to človek nezabudol. Toľko moje skúsenosti.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    aajka Pozri príspevok
    Dobry den, vedel by niekto poradit, ci je treba podat danove priznanie popripade splnit oznamovaciu povinnost pri predaji nehnutelnosti, ktoru vlastnim viac ako 5 rokov. Popripade, ked nehnutelnost vlastnim len 1 rok a predavam ju za nizsiu cenu ako som ju nadobudla. Dakujem
    Ak nehnuteľnosť vlastníš viac ako 5 rokov, príjem z prevodu vlastníctva je od dane oslobodený. Oslobodené príjmy sa do DP k dani z príjmov neuvádzajú.
    Ak nehnuteľnosť vlastníš 1 rok, príjem z prevodu vlastníckeho práva sa do DP uvádza ako príjem podľa § 8 ods.1 písm.b/ Zákona o dani z príjmov . Do výdavkov uvedieš výdavky v zmysle § 8 ods.5 ZoDP .

    V zmysle § 18 ods.3 Zákona o miestnych daniach a miestnom poplatku máš povinnosť oznámiť správcovi dane z nehnuteľnosti skutočnosti rozhodujúce pre zánik daňovej povinnosti , a to do 30 dní odo dňa, kedy tieto skutočnosti nastali.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Základom zmätku v tejto téme je to, že . Z otázky je ťažké posúdiť či treba odpovede smerovať k dani z nehnuteľnosti alebo k dani z príjmov. Nakoľko je v otázke spomenutá oznamovacia povinnosť, skôr by som tipovala na daň z nehnuteľnosti ....

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Johanka Pozri príspevok
    V zmysle § 18 ods.3 Zákona o miestnych daniach a miestnom poplatku máš povinnosť oznámiť správcovi dane z nehnuteľnosti skutočnosti rozhodujúce pre zánik daňovej povinnosti , a to do 30 dní odo dňa, kedy tieto skutočnosti nastali.
    S týmto súhlasím, ja som tú chybu urobil, že som nenahlásil predaj v roku 2005, a teraz som dostal výmer dane z nehnuteľnosti, ktorú už vlastne 2 roky nevlastním.

    P.S. Len škoda, že miestne úrady nespolupracujú s katastrálnym úradom, a mali by vždy aktuálny zoznam vlastníkov.

    mito009 je offline (nepripojený) mito009

    mito009
    Este jedna vec. Ak vlastnis nehnutelnost a mas v nej prihlaseny trvaly pobyt, tak dlzka vlastnickeho prava potrebna na oslobodenie od platenia dane z prijmu je dva roky. Takze sa skracuje z tych 5 rokov.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.