Zavrieť

Porady

Know - how

Know-how, resp. výrobno-technické poznatky patria z účtovného hľadiska k oceniteľným právam. Podľa postupov účtovania sa považujú za dlhodobý nehmotný majetok (ďalej len „DNM“), ak je splnené nasledovné:
  • samostatná existencia tejto zložky majetku,
  • doba jej použiteľnosti dlhšia ako 1 rok,
  • výška nákladov na jej obstaranie viac ako 50 000 Sk.
Účtovná jednotka si však môže určiť, že DNM je aj majetok, ktorý nespĺňa uvedené podmienky. V zásade platí, že za DNM sa uznáva majetok nadobudnutý kúpou (nie ako súčasť DHM) alebo majetok vytvorený vlastnou činnosťou na účel obchodovania s ním, opakovaného predaja alebo jeho použitia v rámci podniku.
Na účte 014 - Oceniteľné práva sa účtujú oceniteľné práva len vtedy, ak ich účtovná jednotka nadobudla za odplatu, napr. kúpou, výmenou alebo nepeňažným vkladom. Z uvedeného vyplýva, že sa nemôže účtovať o oceniteľných právach nadobudnutých bezodplatne. Taktiež nemožno účtovať ani o oceniteľných právach vytvorených vlastnou činnosťou, keďže ich nemožno podľa § 28 ods. 4 zákona o účtovníctve aktivovať v účtovníctve prostredníctvom účtu 623 - Aktivácia dlhodobého nehmotného majetku.
Výrobno - technické poznatky (know-how), ktoré nie sú chránené právom z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva a predstavujú technické, výrobné, vedecké alebo obchodné informácie využívané pre priemyselnú výrobu alebo pre zvládnutie priemyselného, obchodného alebo obdobného procesu, sa považujú za oceniteľné práva. Podľa definície OECD „know-how“ je každá utajovaná technická informácia, bez ohľadu na to, či je vhodná na patentovanie alebo nie, ktorá je nevyhnutná pre priemyselnú reprodukciu výrobku alebo výrobného postupu priamo a za rovnakých podmienok. Know-how predstavuje to, čo výrobca nemôže zistiť (poznať) z bežného posúdenia (obhliadky) výrobku a z bežnej znalosti o technike výroby. V praxi know-how najčastejšie predstavujú technické (technická dokumentácia a technické receptúry), organizačné (metódy podnikového riadenia a organizácie) a komerčné poznatky (efektívne obchodné metódy), ktoré sú súčasťou širšej kategórie obchodného tajomstva podľa § 17 až § 20 Obchodného zákonníka.
Ak účtovná jednotka prijme know-how ako nepeňažný vklad do základného imania a účtuje na účte 014 v ocenení podľa znaleckého posudku (§ 58 ods. 3 Obchodného zákonníka), takto ocenený know-how odpisuje v účtovníctve v súlade s § 20 postupov účtovania počas doby určenej v odpisovom pláne.
Odpisovanie z daňového hľadiska je možné len v prípade, ak vkladateľ nadobudol nehmotný majetok odplatným spôsobom. Podľa § 23 ods. 2 písm. b) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov je vylúčený z odpisovania nehmotný majetok vložený spoločníkom obchodnej spoločnosti do základného imania, ak ho vkladateľ nadobudol bezodplatne, napr. obchodná značka, know-how alebo ak podľa podmienok vkladu bolo obchodnej spoločnosti poskytnuté len právo na použitie bez prevodu vlastníckych práv k nehmotnému majetku a bez možnosti poskytnutia práva na použitie iným osobám:


Pohladavky voci spolocnikom pri vzniku spolocnosti 353/411
Know - how prijate ako vecny vklad do ZI ocenene podla znaleckeho posudku 041/353
Zaradenie know - how do pouzivania 014/041
Mesacny odpis podla odpisoveho planu 551/074
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.