Zavrieť

Porady

pracovná zmluva

Dobrý deň vám prajem.Chcela by som sa informovať, ako správne vyplniť pracovnú zmluvu:
maloobchod s elektronikou, otváracia doba Pondelok-piatok od 8,00 do 17,00 , z toho 0,5 hod. na obed.Sobota 8,00-12,00 hod.
Zamestanaci dostanú minimálnú mzdu a % z obratu. Podľa zákonníka týždenný prac.čas je 40 hod a s nadčasom 48 hod. Zamestnanci sú platený podľa obratu. Ako vyriešiť odpracované dni a hodiny?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    azuz je offline (nepripojený) azuz

    azuz
    V pracovnej zmluve nemôžeš dohodnúť rozvrhnutie pracovného času tak ako si uviedla (8-17 plus soboty). Pracovný čas môžeš rozvrhnúť na maximálne 40 hodín týždenne.
    Pozorne si prečítaj túto definíciu práce nadčas (§97 ods. 1):
    Práca nadčas je práca vykonávaná zamestnancom na príkaz zamestnávateľa ale s jeho súhlasom nad určený týždenný pracovný čas vyplývajúci z vopred určeného rozvrhnutia pracovného času a vykonávaná mimo rámca rozvrhu pracovných zmien.

    dobsony je offline (nepripojený) dobsony

    pracujúca mamička dobsony
    Čo potom s nadčasom? ako vyriešiť, aby to bolo podľa zákona ? Má niekto podobné problémy , skúsenosti? Ako ste to vyriešili vy? Ďakujem

    azuz je offline (nepripojený) azuz

    azuz
    V pracovnej zmluve môžeš dohodnúť mzdu s prihliadnutím na prípadnú prácu nadčas, najviac však v súhrne 150 hod. ročne. To znamená, že zmeny musíš rozvrhnúť na maximálne 40 hodín týždenne. Všetko čo urobí navyše je nadčas. Rozvrh zmien nemôžeš urobiť tak, že v ňom už počítaš s nadčasom.

    dobsony je offline (nepripojený) dobsony

    pracujúca mamička dobsony
    Ale potom ako vyriešiť nadčasy? Majú to vybrať ako voľno alebo vyplatiť?
    A keď vyplatiť potom ako? Priemer. hod. mzda + 25 % alebo ako?

    gabco je offline (nepripojený) gabco

    gabco
    Dobrý deň,
    prosím o radu, v príspevkoch som zatiaľ nič podobné nenašla, ide o pracovné zmluvy v penzióne. Zamestnávateľ chce aby sa vypracovali nové zmluvy pre pracovníkov s tým, že týždenný pracovný čas bud 40 hod a mesačne odmeňovaný (zohľadnená práca nadčas v mzde), ale budú takéto zmluvy v poriadku ak recepčné, kuchár a šefkuchárka pracujú v troch smenách na 8 hod, ktoré na dochádzke rozpisujú podľa pracovných dní a SO,NE považujú za nadčas zahrnuté v mzde. Nemal by byť pracovný čas len 37,5 hod? Ďakujem

    Stina je offline (nepripojený) Stina

    Stina
    § 85 Zákonníka práce ods.5 :
    Pracovný čas zamestnanca je najviac 40 hod. týždenne. Zamestnanec, ktorý má pracovný čas rozvrhnutý tak, že pravidelne vykonáva prácu striedavo v oboch smenách v dvojsmennej prevádzke , má pracovný čas najviac 38 a 3/4 hodiny týždenne a vo všetkých smenách v trojsmennej alebo nepretržitej prevádzke má pracovný čas najviac 37 a 1/2 hodiny týždenne.

    hemaja je offline (nepripojený) hemaja

    hemaja
    gabco Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    prosím o radu, v príspevkoch som zatiaľ nič podobné nenašla, ide o pracovné zmluvy v penzióne. Zamestnávateľ chce aby sa vypracovali nové zmluvy pre pracovníkov s tým, že týždenný pracovný čas bud 40 hod a mesačne odmeňovaný (zohľadnená práca nadčas v mzde), ale budú takéto zmluvy v poriadku ak recepčné, kuchár a šefkuchárka pracujú v troch smenách na 8 hod, ktoré na dochádzke rozpisujú podľa pracovných dní a SO,NE považujú za nadčas zahrnuté v mzde. Nemal by byť pracovný čas len 37,5 hod? Ďakujem
    robila som personalistku vo firme s viaczmennou prevádzkou, v zmluvách sme zamestnancom okrem iného uvádzali:
    - dohodnutý pracovný čas: 40,0 (prípadne podľa úväzku)
    - spôsob rozvrhnutia pracovného času: nerovnomerne
    - mesačná mzda: xxxx
    - mzda je stanovená s prihliadnutím na prípadnú prácu nadčas (max 150 h ročne)
    - zamestnancovi prináležia príplatky za: soboty, nedele, sviatky, nočné zmeny, podľa Mzdového predpisu

    hemaja je offline (nepripojený) hemaja

    hemaja
    hemaja Pozri príspevok
    robila som personalistku vo firme s viaczmennou prevádzkou, v zmluvách sme zamestnancom okrem iného uvádzali:
    - dohodnutý pracovný čas: 40,0 (prípadne podľa úväzku)
    - spôsob rozvrhnutia pracovného času: nerovnomerne
    - mesačná mzda: xxxx
    - mzda je stanovená s prihliadnutím na prípadnú prácu nadčas (max 150 h ročne)
    - zamestnancovi prináležia príplatky za: soboty, nedele, sviatky, nočné zmeny, podľa Mzdového predpisu
    doplním sa ešte, dohodnutý pracovný čas sme uvádzali samozrejme podľa toho, či konkrétny zamestnanec pracuje v jednej zmene alebo vo viaczmennej prevádzke, tí viaczmenní mali 37,5, 32,5 alebo 27,5 h týždenne

    gabco je offline (nepripojený) gabco

    gabco
    Viem, čo je dané v zákone ale teraz som zistila, že to chce spätne od 01.02.2007 pritom aj v predchádzajúcom období mali 40 hod. Agendu som prebrala po bývalej mzdárke a chcela by som mať všetko poriadku ale bola som na MD a preto nie som si istá či je to v poriadku. Či niekto uverí, že v penzióne sa pracuje len 8 hod na jednu smenu.Vraj na inšpek.práce im povedali, že 40 hod PČ môžu uplatniť aj pri 2 smenách a preto prehadzovali smeny v dochádzke na 2.

    gabco je offline (nepripojený) gabco

    gabco
    Prosím poraďte,
    práve som prišla s IBP ohľadne tých pracovných zmlúv, ktoré sú platné od 1.2.2007 na 40 hod týž., ale dochádzkach za 2-5/2007majú uvedené 2 a niekde aj 3 smeny, pretože jeden pracovník odišiel a nemajú náhradu. Samozrejeme potvrdili, že ak sa zmenilo rozvrhnutie prac.času treba zmluvy opraviť na 37,5 hod týž.. Treba teraz opraviť vo výplatných páskach odpracovaný čas na 37,5 a ostatné dať do nadčasov? Majú mesačnú mzdu , v ktorej je zohľadnená práca nadčas.V minulom roku mali tiež 40 hod. ale rozdelené smeny - 1 pracovník celý mesiac rannú, druhý poobednú a tretí nočnú.

    gabco je offline (nepripojený) gabco

    gabco
    Poradí niekto prosím, ja viem, že máte dosť svojich starostí, ale v práci
    mi nikto neporadí, vraj si to mám vyriešiť sama oni nebudú opravovať veci
    po predchádzahúcej pani, ak to mne vadí mám si to opraviť.
    Ďakujem

    Marcela.Š je offline (nepripojený) Marcela.Š

    Marcela.Š
    Dobrý deň,
    prosím o radu.Zamestnávateľ (zahraničná spoločnosť) chce zamestnať pracovníkov s tým, že budú mať týždenný pracovný čas 40 hodín a pravidelne budú vykonávať prácu v čase medzi 12:00 a 21:00 h s prestávkou v trvaní 1 hodiny. Prináležia týmto pracovníkom nejaké príplatky, pretože pracujú v uvedenom pracovnom čase?

    macula je offline (nepripojený) macula

    macula
    Marcela.Š Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    prosím o radu.Zamestnávateľ (zahraničná spoločnosť) chce zamestnať pracovníkov s tým, že budú mať týždenný pracovný čas 40 hodín a pravidelne budú vykonávať prácu v čase medzi 12:00 a 21:00 h s prestávkou v trvaní 1 hodiny. Prináležia týmto pracovníkom nejaké príplatky, pretože pracujú v uvedenom pracovnom čase?
    Nemajú im prečo prináležiť nejaké príplatky, pretože pracovný čas zamestnanca je 40 hodín týždenne a nejde tu o nočnú prácu, ktorá trvá v čase medzi 22.hodinou a 6.hodinou.
    Naposledy upravil macula : 22.06.07 at 11:57

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.