Zavrieť

Porady

Leasing v MoneyS3

Prosím o pomoc v účtovaní leasingu. Aký postup mám zvoliť pri leasingu osobného automobilu, účtujem v jednoduchom účtovníctve a sme platcami DPH. Som začiatočníčka v tomto programe a vôbec si s tým neviem poradiť. Zaradila došlú faktúru osobného automobilu ale ďalej neviem čo tým.Veľmi by ste mi pomohli, ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    neznama22 je offline (nepripojený) neznama22

    neznama22
    ahoj, neviem ci je to este aktualne, ale co budem vediet to ti skusim zodpovedat a zvysok popripade ma niekto doplni.

    Keď mas fakturu nahodenu, tak si teraz zaeviduj majetok na karte majetku cez Majetok/Majetok.

    Odpisy majetku by si mal evidovat cez Uctovnictvo/Uzavierkove operacie/Uzavierkove upravy.

    A co sa tyka leasingovych splatok, tak to evidujem cez Uctovnictvo/Ostatne zavazky.

    Dufam ti to aspon trochu pomohlo. Neviem co by si este viacej potreboval vediet, popripade sem daj otazku.

    Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

    Maxinka
    Prosím Vás o radu - lízing - ako ho nahrať?
    Splátkový kalendár - navrhnúť
    1.vstupná cena - tam by mala isť istina? XXX/XXX , členenie DPH

    2.finančná činnosť - tam by mal byť úrok? 562/474 , členenie
    - a kde pôjde poistné?
    - mám vypisovať aj Daňové náklady?
    - ako tie Daňové odpisy - mám ich ručne zadať na 36 mes., lebo ak ich dám do 1.odp.skupiny tak mi odpisy automaticky ráta na 4 roky?

    Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

    Maxinka
    Maxinka Pozri príspevok
    Prosím Vás o radu - lízing - ako ho nahrať?
    Splátkový kalendár - navrhnúť
    1.vstupná cena - tam by mala isť istina? XXX/XXX , členenie DPH

    2.finančná činnosť - tam by mal byť úrok? 562/474 , členenie
    - a kde pôjde poistné?
    - mám vypisovať aj Daňové náklady?
    - ako tie Daňové odpisy - mám ich ručne zadať na 36 mes., lebo ak ich dám do 1.odp.skupiny tak mi odpisy automaticky ráta na 4 roky?
    Prosím Vás, ručne som nahodila ten Splátkový kalendár, neviem či to mám dobre.Neviem ako to mám zaúčtovať.Vôbec neviem ako to máte nahodene VY vo vašom PC.
    Prosím pomôžte.

    Ľuba je offline (nepripojený) Ľuba

    Ľuba
    Nezadávaj tú istú otázku do dvoch tém - už som Ti na ňu odpovedala v téme karta mejtku a odpisy.

    Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

    Maxinka
    Ľuba Pozri príspevok
    Nezadávaj tú istú otázku do dvoch tém - už som Ti na ňu odpovedala v téme karta mejtku a odpisy.
    Ja som ju chcela dať do MoneyS3 témy - nepodarilo sa. Ale ďakujem.
    Len nerozumiem tomuto:
    Záleží na tom, aké máš auto - či máš nárok na odpočet alebo nie. - mám nárok na odpočet - úžitkové
    1. splátka istiny 474,548/379 bez vplyvu na DPH - predkontácia
    2. fin. činnosť=úrok 562,548/379 bez vplyvu na DPH - môže byť aj 562/474 s vplyvom DPH
    3. poistné 568/379 - to nemám v leasing.karte, tak som to dala do Daň.nákladov - neviem či je to správne 568/474

    Nakoľko jednotlivé splátky sa líšia v sume istiny a úroku, budeš musieť každú splátku nahrať zvlášť. - to som už nahrala

    Ľuba je offline (nepripojený) Ľuba

    Ľuba
    Maxinka Pozri príspevok
    Ja som ju chcela dať do MoneyS3 témy - nepodarilo sa. Ale ďakujem.
    Len nerozumiem tomuto:
    Záleží na tom, aké máš auto - či máš nárok na odpočet alebo nie. - mám nárok na odpočet - úžitkové
    1. splátka istiny 474,548/379 bez vplyvu na DPH - predkontácia
    2. fin. činnosť=úrok 562,548/379 bez vplyvu na DPH - môže byť aj 562/474 s vplyvom DPH
    3. poistné 568/379 - to nemám v leasing.karte, tak som to dala do Daň.nákladov - neviem či je to správne 568/474

    Nakoľko jednotlivé splátky sa líšia v sume istiny a úroku, budeš musieť každú splátku nahrať zvlášť. - to som už nahrala
    Ak máš nárok, tak 1. bude 474,343/379 s vplyvom na DPH, 2. 562,343/379 tiež s vplyvom na DPH. Ak máš poistné zvlášť, tak ho dávaš normálne do ostatných záväzkov 568/379.

    Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

    Maxinka
    Ľuba Pozri príspevok
    Ak máš nárok, tak 1. bude 474,343/379 s vplyvom na DPH, 2. 562,343/379 tiež s vplyvom na DPH. Ak máš poistné zvlášť, tak ho dávaš normálne do ostatných záväzkov 568/379.
    Poistné mám už v splátkovom kalendári a preto neviem kde ho tam vtom Spl.kal.napíšem aby mi suma sedela s ich spl.kal.
    Potom keď už budem mať tie predkontácie tak ja každý mesiac si dám Zaúčt.splátok leas.majetku a ono mi to prehodí do ID, ja to uhradím a je to OK?

    Ľuba je offline (nepripojený) Ľuba

    Ľuba
    Ak máš poistné na splátkovom kalendári dáš ho do 3. riadku splátky. Pri zaúčtovaní leasingových splátok sa na každú splátku vytvorí samostatný záväzkový doklad, ktorý potom môžeš natiahnuť napr. do príkazu k úhrade.

    Počet riadkov do splátky nastavíš v nastavení účtovného roku-majetok-leasingový majetok.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.