Zavrieť

Porady

Pracovný čas a nadčasy

Ahoj Poraďáci
Pracujem v maloobchodnej predajni „xy“. Týždenný pracovný čas je v prac. zmluve dohodnutý na 40 hod. Zamestnávateľ mi určil začiatok a koniec pracovného času v dňoch po - pia od 8:00 do 16:30 hod., z toho prestávka na obed v trvaní 30 min... Vyžaduje však aby som bol na pracovisku najneskôr o 7:30 hod. z dôvodu prípravy na prácu, ktorou je plnenie povinností vyplývajúcich z pracovnej zmluvy a na základe pokynov zamestnávateľa. Túto dobu však odmieta započítavať do pracovného času. Každú druhú sobotu pracujem od 08:00 do 12:00 hod. – za to mi platí nadčasy.
<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
Je postup zamestnávateľa v súlade so zákonníkom práce? Mám právo dožadovať sa úpravy pracovnej doby alebo preplatenia odpracovaných hodín nadčas?

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    azuz je offline (nepripojený) azuz

    azuz
    Definícia pracovného času podľa § 85 ZP
    Pracovný čas
    Na začiatok

    (1) Pracovný čas je časový úsek, v ktorom je zamestnanec k dispozícii zamestnávateľovi, vykonáva prácu a plní povinnosti v súlade s pracovnou zmluvou.

    Teda, pokiaľ zamestnávateľ vyžaduje Tvoju prítomnosť v práci už o 7,30 hod a Ty vtedy aj vykonávaš prácu, tak je táto doba odpracovaná a musí byť zaplatená.

    Pracovný čas a nadčasy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.