Zavrieť

Porady

Presun neodpracovaných dní do ďalšieho mesiaca

Zamestnanec má v pracovnej zmluve uvedený týždenný pracovný čas 40 hodín. Zamestnávateľ nariadil počas zimných mesiacov odpracovať len 4 hodiny denne (bez dodatku k pracovnej zmluve).
Napr.:
Za obdobie 2/2007 mal uvedené na výplatnej páske:
Mesačný fond :20 dní, odpracované 9,5 dňa, neodpracované 10,5 dňa (nie je bližšie špecifikované prečo, žiadne prekážky v práci, žiadne neplatené voľno, nič, len neodpracované). HM adekvátna odpracovaným dňom, takže tým 4 hodinám.

V letných mesiacoch si tieto hodiny zamestnanci majú odpracovať, takže napr. v mesiaci máj bude ich výplatná páska vyzerať nasledovne:
Fond prac. doby: 20 dní
Odpracovaných: 30,5 dňa (kompenzácia z mesiaca 2/2007). Nezaplatí žiadne príplatky za nadčas (ani žiadne iné, ktoré by súviseli s fondom prac. doby v danom mesiaci).
Moja otázka znie: Je takýto postup v súlade so zákonmi? Stretli ste sa už s niečím podobným?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Nutricia je offline (nepripojený) Nutricia

    Nutricia
    Myslím že sa tam mal uplatnit na tieto dni §142 ZP prekážky na strane zamestnávatela.Ako sú potom zaplatené odvody na ZP a SP?

    Ľuba je offline (nepripojený) Ľuba

    Ľuba
    Mne by sa to nepáčilo. My sme podobný prípad riešili v pracovnej zmluve - pracovný čas v období október-marec napr. 4 hodiny denne a v letnom 2 hodiny denne.

    Monikov je offline (nepripojený) Monikov

    SZČO účtovník Monikov
    Nič nie je na výplatnej páske. Proste si to tak povedali a tak to chcú spraviť. Ja si tiež neviem predstaviť, ako to vykázali vo výkazoch napr. do SP. Zajtra sa pôjdem spýtať kontrolóriek, či sa už s takýmto stretli. Zatial som o takomto nikdy nepočula aby presúvali hodiny zo zimných mesiacov do letných.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Monikov Pozri príspevok
    Zamestnanec má v pracovnej zmluve uvedený týždenný pracovný čas 40 hodín. Zamestnávateľ nariadil počas zimných mesiacov odpracovať len 4 hodiny denne (bez dodatku k pracovnej zmluve).
    Napr.:
    Za obdobie 2/2007 mal uvedené na výplatnej páske:
    Mesačný fond :20 dní, odpracované 9,5 dňa, neodpracované 10,5 dňa (nie je bližšie špecifikované prečo, žiadne prekážky v práci, žiadne neplatené voľno, nič, len neodpracované). HM adekvátna odpracovaným dňom, takže tým 4 hodinám.

    V letných mesiacoch si tieto hodiny zamestnanci majú odpracovať, takže napr. v mesiaci máj bude ich výplatná páska vyzerať nasledovne:
    Fond prac. doby: 20 dní
    Odpracovaných: 30,5 dňa (kompenzácia z mesiaca 2/2007). Nezaplatí žiadne príplatky za nadčas (ani žiadne iné, ktoré by súviseli s fondom prac. doby v danom mesiaci).
    Moja otázka znie: Je takýto postup v súlade so zákonmi? Stretli ste sa už s niečím podobným?
    Nezdá sa mi to, že by to bolo v súlade so ZP. ?? Ak nemôžu v príslušnom mesiaci odpracovať potrebný počet hodín, lebo im zamestnávateľ nemôže zadať prácu, je to prekážka na strane zamestnávateľa, ako uviedla Nutricia.

    Naopak, v lete ak pracovali viac, je to práca nadčas. Každá hodina odpracovaná navyše aj v priebehu dňa je práca nadčas.
    Naposledy upravil Chobot : 10.05.07 at 14:19

    Monikov je offline (nepripojený) Monikov

    SZČO účtovník Monikov
    Robí to veľká akciovka (asi majú svojich právnikov) tak som si myslela, či neexistuje niečo špecifické čo by mi ušlo v zákonoch.

    irma1 je offline (nepripojený) irma1

    irma1
    Skús si pozrieť § 87 ZP. Podľa neho to asi bude v poriadku. Ale ja nie som právnik, tak neviem či to čítam správne.

    Presun neodpracovaných dní do ďalšieho mesiaca

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.