Zavrieť

Porady

Hmotna zodpovednost

Dobry den,
chcel by som poprosit o radu, ktora sa tyka nejasnosti ohladom hmotnej zodpovednosti, ktoru som mal podpisanu s povodnym zamestnavatelom. V pracovnej zmluve nam uvedene " Zamestnanec XYZ zaradeny do funkcie predavac spojenej so zvysenou hmotnou zodpovednostou za zverene hodnoty t.j. najma za tovar, financne prostriedky a ostatne hodnoty zverene k vyuctovaniu, ktore sam alebo pracovny kolektiv, do ktoreho vstupuje prevezme v sklade alebo v prevadzkarni a taktiez za vsetky hodnoty, ktore prevezme v priebehu svojho hospodarenia kedykolvek neskorsie, prebera touto zmluvou i zvysenu hmotnu zodpovednost a to na ktoromkolvek pracovisku v spolocnosti a v ktoromkolvek kolektive spolocne hmotne zodpovednych pracovnikov, kde bude kedykolvek neskorsie zaradeny, premiestneny alebo prevedeny. Od dohody uvedenej v tomto bode pracovnej zmluvy moze zamestnanec odstupit za podmienok definovanych v Zakonniku prace".
Zaroven bola so mnou podpisana dohoda o hmotnej zodpovednosti a o zrazkach zo mzdy v zmysle §182 a §20 Zakonnika prace.
Dnom 30/06/2006 som ukoncil pracovny pomer dohodou, pricom od 01/04 som bol praceneschopny. K 06/01/2007 byvaly zamestnavatel urobil inventuru a doporucenym listom mi oznamil, ze mam uhradit dlznu sumu - manko.
Ma na to byvaly zamestnavatel pravo? Dohoda o hmotnej zodpovednosti nie je kolektivna, pricom ale v pracovnej zmluve ( vid stat vyssie ) sa pise o spolocne hmotne zodpovednych pracovnikoch. V zmysle §182 -183 ZP mal moj byvaly zamestnavatel urobit inventuru pri ukonceni pomeru, co sa ale nestalo. Aky postup mam zvolit?
Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    Tvoja dohoda o hmotnej zodpovednosti zanikla v zmysle §-183 ods.2 dňom skončenia pracovného pomeru. V zmysle §-184 ods. 1 bol zamestnávateľ povinný vykonať inventarizáciu. ZĽ za daného stavu nepreukáže, že si škodu spôsobil. Aby Ti škodu predpísal, musí ju s tebou prerokovať. Máš možnosť sa brániť. A zrejme úspešne.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.