Zavrieť

Porady

RZZP- dôchodca zúčtovanie zdravotného poistenia

Želám pekný deň, máme zamestnanca kt. u nás pracuje naďalej aj napriek tomu že mu 20.09.2006 bol priznaný starobný dôchodok. Jeho MMZ je cca Sk 13 800,-- /mesiac za rok 2006 . Chcem poradiť, aké tlačiva mám použiť na vykonanie RZZP za tohoto nášho zamestnanca? Aspoň podľa mňa keďže je zamestnaný u nás a je aj starobný dôchodca na PZ sa stál podľa mňa samoplatiteľom?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    sonička Pozri príspevok
    Želám pekný deň, máme zamestnanca kt. u nás pracuje naďalej aj napriek tomu že mu 20.09.2006 bol priznaný starobný dôchodok. Jeho MMZ je cca Sk 13 800,-- /mesiac za rok 2006 . Chcem poradiť, aké tlačiva mám použiť na vykonanie RZZP za tohoto nášho zamestnanca? Aspoň podľa mňa keďže je zamestnaný u nás a je aj starobný dôchodca na PZ sa stál podľa mňa samoplatiteľom?
    Prečo samoplatiteľom? Ak má uzatvorený PP nie je samoplatiteľom, ale zamestnancom - a ak je dôchodcom, mohol byť nanajvýš poistencom štátu. Povinnosť urobiť RZ v tomto prípade nie je.

    sonička je offline (nepripojený) sonička

    sonička
    Včera som už nestihla ale chcem dnes reagovať, neviem či sme sa správne rozumeli za mesiac zarobí HMZ cca 13800,-- čiže je zamestnancom a zároveň aj poistencom štátu, čiže z toho vyplýva že nemusím mu robiť RZZP?

    nikulik je offline (nepripojený) nikulik

    nikulik
    To znamená, že ak je dôchodca zamestnanec a zaroven pobera starobny dôchodok tak nemusi robit RZZP? Alebo je tam dolezite aj to kolko zarobil?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Ak by bol jeho príjem v období poberania dôchodku nižší ako 1/2 min. mzdy, stáva sa poistencom štátu a zaplatené preddavky sa mu vrátia.
    Teda nemusí, ale ak je to pre neho výhodné, môže.

    sonička je offline (nepripojený) sonička

    sonička
    Ešte raz rozoberiem tem problém, pretože sme sa asi nepochopili:
    čiže starobný dôchodca /od 20.09.2006/ + zamestnanec plat mesačne HMZ Sk 13 800,-- /čiže viac ako polovica min.mzdy/ aj počas toho obdobia kedy bol starobným dôchodcom zarobil HMZ SK 13800,-- /viac ako polovica min.mzdy/ podľa mňa by si mal robiť RZZP pretože zarobil viac ako polovica min.mzdy?

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    sonička Pozri príspevok
    Ešte raz rozoberiem tem problém, pretože sme sa asi nepochopili:
    čiže starobný dôchodca /od 20.09.2006/ + zamestnanec plat mesačne HMZ Sk 13 800,-- /čiže viac ako polovica min.mzdy/ aj počas toho obdobia kedy bol starobným dôchodcom zarobil HMZ SK 13800,-- /viac ako polovica min.mzdy/ podľa mňa by si mal robiť RZZP pretože zarobil viac ako polovica min.mzdy?
    Odpovede na tvoju otázku boli úplne správne.
    Pokiaľ je dôchodca naďalej zamestnaný, a jeho príjem je vyšší ako polovica minimálnej mzdy, tak v podstate je považovaný z pohľadu ZP za klasického zamestnanca a nie za poistenca štátu (čiže dôchodcu).
    Platia preňho rovnaké podmienky ako pre ostatných zamestnancov. Čiže RZZP by podával v prípade, že jeho príjem by v niektorom mesiaci prekročil 47475,-.

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    nikulik Pozri príspevok
    To znamená, že ak je dôchodca zamestnanec a zaroven pobera starobny dôchodok tak nemusi robit RZZP? Alebo je tam dolezite aj to kolko zarobil?
    Áno, je dôležité koľko zarobil. Presne ako všetci ostatní zamestnanci. Ak zarobil aspoň v jednom mesiaci viac ako 47475,- tak je povinná podať RZZP.

    nikulik je offline (nepripojený) nikulik

    nikulik
    jankasm Pozri príspevok
    Áno, je dôležité koľko zarobil. Presne ako všetci ostatní zamestnanci. Ak zarobil aspoň v jednom mesiaci viac ako 47475,- tak je povinná podať RZZP.
    Tam sa berie HM alebo ČM?
    HM má 86 tis.Sk
    ČM má 58 tis. Sk.
    Ani jeden mesiac mu nepresiahol 47 475,- SK.
    To znamená, že nemusí podávať RZZP?

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    nikulik Pozri príspevok
    Tam sa berie HM alebo ČM?
    HM má 86 tis.Sk
    ČM má 58 tis. Sk.
    Ani jeden mesiac mu nepresiahol 47 475,- SK.
    To znamená, že nemusí podávať RZZP?
    Berie sa VZ čo je väčšinou pri zamestnancoch hrubá mzda. Tá hrubá mzda 86000 je ročná ?

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    nikulik Pozri príspevok
    Ano to je ročná.
    Tak nepredpokladám že zamestnanec prekročil v niektorom mesiaci 47.475
    Ak bol zamestnaný celý rok s týmto ročným príjmom a žiaden iný príjem nemal tak RZZP robiť nemusí

    nikulik je offline (nepripojený) nikulik

    nikulik
    katkaj Pozri príspevok
    Tak nepredpokladám že zamestnanec prekročil v niektorom mesiaci 47.475
    Ak bol zamestnaný celý rok s týmto ročným príjmom a žiaden iný príjem nemal tak RZZP robiť nemusí

    Ďakujem veľmi pekne za radu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.