Zavrieť

Porady

JÚ a leasing

Prosím o radu.

Podnikateľ účtujúci v sústave JÚ platca DPH si zakúpil úžitkové auto formou Leasingu. Leasingová splátka pôjde priamo do réžie a DPH, alebo je treba vypracovať odpisový plán a do nákladov pôjde len príslušná odpisová čiastka t.j. 1/4 z ceny bez DPH?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Julča je offline (nepripojený) Julča

    Julča
    macko
    Prosím o radu.

    Podnikateľ účtujúci v sústave JÚ platca DPH si zakúpil úžitkové auto formou Leasingu. Leasingová splátka pôjde priamo do réžie a DPH, alebo je treba vypracovať odpisový plán a do nákladov pôjde len príslušná odpisová čiastka t.j. 1/4 z ceny bez DPH?
    Macko,
    DPH z 1. navýšenej splátky si môžeš uplatniť hneď, keď máš daňový doklad. Potom ďalej si uplatňuješ odpočet DPH podľa splátkového kalendára. To je k DPH. V účtovníctve si musíš vyčísliť istinu+úrok leasingovej spoločnosti + poistné. Istinu si rozrátaš na 36 mesiacov /ak máte leasing na 36 mesiacov/ a odpisovať budeš len toľko koľko mesiacov si v tom roku auto používal. Poistné si rozrátaš tiež na 36 mesiacov a do daňovo uznaných nákladov dáš tiež len toľko koľko mesiacov auto používaľ. Poistné dávaš do nákladov tak ako ho platíš.

    AndreaO je offline (nepripojený) AndreaO

    AndreaO
    Julča
    Macko,
    DPH z 1. navýšenej splátky si môžeš uplatniť hneď, keď máš daňový doklad. Potom ďalej si uplatňuješ odpočet DPH podľa splátkového kalendára. To je k DPH. V účtovníctve si musíš vyčísliť istinu+úrok leasingovej spoločnosti + poistné. Istinu si rozrátaš na 36 mesiacov /ak máte leasing na 36 mesiacov/ a odpisovať budeš len toľko koľko mesiacov si v tom roku auto používal. Poistné si rozrátaš tiež na 36 mesiacov a do daňovo uznaných nákladov dáš tiež len toľko koľko mesiacov auto používaľ. Poistné dávaš do nákladov tak ako ho platíš.
    Julča, takže keď som podnikateľ účtujúci v sústave JÚ a NEplatca DPH, tak si vlastne všetko spočítam a rozrátam to na 36 mesiacov? Čiže poďa splátk.kalendára takto? Istina + úrok(fin.prenájom) + DPH + havarin. poistenie / 36 mesiacov a x počet mesiacov použ.vozidla? Čiže vlastne všetko čo zaplatím? Ja len či si to vysvetľujem správne. Ďakujem.

    Julča je offline (nepripojený) Julča

    Julča
    AndreaO
    Julča, takže keď som podnikateľ účtujúci v sústave JÚ a NEplatca DPH, tak si vlastne všetko spočítam a rozrátam to na 36 mesiacov? Čiže poďa splátk.kalendára takto? Istina + úrok(fin.prenájom) + DPH + havarin. poistenie / 36 mesiacov a x počet mesiacov použ.vozidla? Čiže vlastne všetko čo zaplatím? Ja len či si to vysvetľujem správne. Ďakujem.
    Na túto otázku Ti neviem zodpovedať, lebo ja som to brala ako u plátcu DPH, ktorý si kúpil nákladný automobil /nie osobný/. Ako to je presne v tvojom prípade a kde sa dáva DPH to neviem. Ale na porade bolo už veľa článkov ohľadom toho skús si sich vyhľadať.

    Nike je offline (nepripojený) Nike

    Nike
    AndreaO
    Julča, takže keď som podnikateľ účtujúci v sústave JÚ a NEplatca DPH, tak si vlastne všetko spočítam a rozrátam to na 36 mesiacov? Čiže poďa splátk.kalendára takto? Istina + úrok(fin.prenájom) + DPH + havarin. poistenie / 36 mesiacov a x počet mesiacov použ.vozidla? Čiže vlastne všetko čo zaplatím? Ja len či si to vysvetľujem správne. Ďakujem.
    Andrea Nie. Pozri tému leasing po 1.1.2004 je tam polopatistický príklad.

    BKO je offline (nepripojený) BKO

    BKO
    Prepáčte, neviem nájsť tému leasing po 1.1.2004. V ktorej časti porady sa nachádza?
    Ďakujem
    Beáta

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Po poslednej, 36. splátke lízingu úž.automobilu zaslala v 5/05 líz.spoločnosť okrem faktúry na predajnú cenu (1.000,- + 190,-) aj faktúru na administratívny poplatok za spracovanie kúpnej zmluvy (1.000,- + 190,-). Môžem dať sumu 1.000,- z druhej faktúry jednorazovo do výdavkov v JÚ (táto suma nebola na začiatku súčasťou LZ )? Ďakujem za radu.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Paula
    Po poslednej, 36. splátke lízingu úž.automobilu zaslala v 5/05 líz.spoločnosť okrem faktúry na predajnú cenu (1.000,- + 190,-) aj faktúru na administratívny poplatok za spracovanie kúpnej zmluvy (1.000,- + 190,-). Môžem dať sumu 1.000,- z druhej faktúry jednorazovo do výdavkov v JÚ (táto suma nebola na začiatku súčasťou LZ )? Ďakujem za radu.
    Pauli, keď nebola súčasťou LZ, tak len jednorázovo do nákladov. A nezabudni zapísať MV do knihy majetku s leas.cenou v plnej výške a so zostatkovou cenou nula.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Dík Vlasti. Teraz som čítala vyše dvoch hodín príspevky na túto tému, akosi mi z nich vyplývalo, že ho mám zaradiť v hodnote 1.000,- ....asi som už unavená

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.