Zavrieť

Porady

Zaúčtovanie rezervy

Dobrý deň,
v roku 2006 sme vytvorili rezervu na účtovnú závierku. Za mesiac marec v r. 2007 nám prišla faktúra za vykonanie účtovnej závierky za rok 2006. Je postup účtovania faktúry 323/321 správny? A ešte jeden dotaz: Do ktorého riadku patrí zrušená rezerva vo Výkaze ziskov a strát v bezprostredne predchádzajúcom účtovnom období, keďže nové výkazy výsledkový účet 652 vypustili a za rok 2006 sme mali rezervu vykázanú na riadku 21.
Ďakujem za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    alenad Pozri príspevok
    Chcem tvoriť rezervu na vytvorenie účt.závierky, bo účtovníctvo je robené dodávateľský. Neviem, či tvoriť rezervu (323) alebo účtovať cez nevyfaktúrované dodávky (326).
    platí odpoveď v príspevku #5.

    martinez je offline (nepripojený) martinez

    martinez
    1/ Postup 323/321 je spravny
    2/ zrusena rezerva sa zauctuje ako 323/518, cize pojde s minusom do riadku 10 VZaS

    alenad je offline (nepripojený) alenad

    alenad
    Chcem sa opýtať. Akciová spoločnosť, ktorá už nemá povinnosť overovania si účtovnej závierky vytvára na vytvorenie závierky rezervu, alebo sa o týchto nákladoch účtuje cez nevyfaktúrované dodávky?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    môže aj-aj podľa toho, či na tieto náklady je stanovená pevná zmluvná cena, alebo sa odmena za služby odvíja od rozsahu prác a teda je možné cenu len kvalifikovane odhadnúť.

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    alenad Pozri príspevok
    Chcem sa opýtať. Akciová spoločnosť, ktorá už nemá povinnosť overovania si účtovnej závierky vytvára na vytvorenie závierky rezervu, alebo sa o týchto nákladoch účtuje cez nevyfaktúrované dodávky?
    ... to robia UZ a DPPO pre a.s. dodávateľsky ? Alebo na aké náklady chcete tvoriť rezervu keď nepodliehate auditu ?

    alenad je offline (nepripojený) alenad

    alenad
    Stefan2005 Pozri príspevok
    ... to robia UZ a DPPO pre a.s. dodávateľsky ? Alebo na aké náklady chcete tvoriť rezervu keď nepodliehate auditu ?
    Chcem tvoriť rezervu na vytvorenie účt.závierky, bo účtovníctvo je robené dodávateľský. Neviem, či tvoriť rezervu (323) alebo účtovať cez nevyfaktúrované dodávky (326).

    kaupke je offline (nepripojený) kaupke

    Žijem...pracujem...a ľubenkám ...viac kaupke
    Pekný deň , poraďáci , mám otázočku a s riešením si dáko neviem rady:
    Vytvorená rezerva dlhodobá na odmeny spoločníkov rok 1999 . V tej dobe daňovo uzananá .
    Rok 2010 - pre neopodstanenosť ju chcú zrušiť (VZ) , idem podľa § 52 ods. 10, čiže bude daň.neuzn.??
    Ako to zúčtovať : 451/A voči 522/A , tým pádom sa mi účet 522 dostáva do mínusu - nevadí ?
    A v DP , sa to kde ukáže ?
    Vopred vďaka ...

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    kaupke Pozri príspevok
    Pekný deň , poraďáci , mám otázočku a s riešením si dáko neviem rady:
    Vytvorená rezerva dlhodobá na odmeny spoločníkov rok 1999 . V tej dobe daňovo uzananá .
    Rok 2010 - pre neopodstanenosť ju chcú zrušiť (VZ) , idem podľa § 52 ods. 10, čiže bude daň.neuzn.??
    Ako to zúčtovať : 451/A voči 522/A , tým pádom sa mi účet 522 dostáva do mínusu - nevadí ?
    A v DP , sa to kde ukáže ?
    Vopred vďaka ...
    nejdeš podľa §, ale podľa skutočnosti, ak bola vtedy daňovo uznaná, teraz je to daňovo uznané=zdaniteľná suma.
    451/A voči 522/A , tým pádom sa mi účet 522 dostáva do mínusu - nevadí ?
    nevadí
    v DPPO to bude na r.100
    inak nikde.

    kaupke je offline (nepripojený) kaupke

    Žijem...pracujem...a ľubenkám ...viac kaupke
    KEJKA Pozri príspevok
    nejdeš podľa §, ale podľa skutočnosti, ak bola vtedy daňovo uznaná, teraz je to daňovo uznané=zdaniteľná suma.
    451/A voči 522/A , tým pádom sa mi účet 522 dostáva do mínusu - nevadí ?
    nevadí
    v DPPO to bude na r.100
    inak nikde.
    Ďakujem KEJKA , aj som to tak zúčtovala , ako mi radíš , keď bola vytvorená rezerva v r. 1999 daňová , tak som ju aj daňovo zrušila . Ale .... náš poradca , mi kázal takto :
    citát:
    Co sa tyka ci je to danovo uznatelna polozka (v tomto pripade danovo uznatelny vydavok) tak podla zakona o dani z prijmov (paragraf 52 odsek 10) sa povazuju rezervy vytvorene pred 31.12.2003 za rezervy ako podla platneho zakona (v par. 20 ods. 9 su vymenovane danove rezervy a vsetky ostatne su nedanove). Cize mala by byt nedanova.

    .... a tak som bola na rozhraní - daňová / nedaňová ?????

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    šalamúnska odpoved - typické pre daňových poradcov, ale na otázku neodpovedal. Platí môj príspevok.

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    KEJKA Pozri príspevok
    šalamúnska odpoved ....
    ... ani nie, skôr nesprávna interpretácia zákona:

    "(10) Zostatky rezerv a opravných položiek uznávaných za výdavky (náklady) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov podľa doterajších predpisov vytvorených do 31. decembra 2003 okrem rezerv na opravy hmotného majetku, ktorých postup pri čerpaní a rozpustení je uvedený v odseku 9, sa prevádzajú do nasledujúceho zdaňovacieho obdobia a považujú sa za rezervy alebo opravné položky podľa tohto zákona."

    mne to vychádza tak, že rezerva z r. 1999 tvorená ako daňová, sa považuje za rezervu (teda náklad na dosiahnutie, ....,... príjmov, t.j. daňovo uznaný) aj podľa "tohto zákona" (teda toho, ktorý platí od 1.1.2004, aj keď v nej už daná rezerva absentuje).

    P.S. iná otázka je, ak sa niekto pozrie na inventarizáciu a zdôvodnenie opodstatnenosti rezervy z roku 1999, s ktorou sa do roku 2010 nehýbalo....

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    áno, súhlasím, ale zadanie smerovalo k tomu, ako naložiť so zúčtovaním 451/522 z daňového pohľadu. Teda ked sa zúčtuje ako neopodstatnená "mínus náklad"............
    a daňový poradca riešil tvorbu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.