Zavrieť

Porady

kto plati nemocenske?

ahojte, prosim o radu kto bude platit PN?
zamestnankyna sa doma pokusila otravit - zachranili ju a bola 3 dni hospitalizovana v nemocnice. mame ako zamestnavatel povinnost platit tuto PN my alebo SP?
dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

    som len človek katarina.j
    Podľa mojho vedomia uvedena pracovníčka nemá na PN nárok a tak isto si zdravotna poisťovňa bude od nej vymáhať náklady na zabezpečenie liečenia, tak domacého a aj nemocničného, nakoľko išlo o úmyselný sebapoškodzujúci skutok. Výnimka by bola jedine vtedy ak by sa zistilo, že konala pod vplyvom duševnej poruchy- ak nie, tak nema nárok na nič.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Vyplácenie nemocenského nie je viazané na to, či si práceneschopnosť privodila sama. Podobne neviem o tom, že by z tohoto dôvodu nemala nárok na náhradu príjmu pri PN od zamestnávateľa. Žeby si mohla ZP niečo vymáhať, o tom tiež nič neviem, ale v tomto sa zase až tak nevyznám, takže nechám sa poučiť.

    katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

    som len človek katarina.j
    Janka, nemáš pravdu, nezabudni, že sa jedná o sebapoškodenie a úmyselné- to kam by sme dospeli keby sa toto preplácalo a takisto zdravotná nič nezaplatí .Jedine keby tam bola tá duševná porucha, že nemohla za svoje činy zodpovedať, takže určite nemá nárok na nič. To by aj bolo keby mala... Katastrofa

    katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

    som len človek katarina.j
    Jana Motyčková Pozri príspevok
    Vyplácenie nemocenského nie je viazané na to, či si práceneschopnosť privodila sama. Podobne neviem o tom, že by z tohoto dôvodu nemala nárok na náhradu príjmu pri PN od zamestnávateľa. Žeby si mohla ZP niečo vymáhať, o tom tiež nič neviem, ale v tomto sa zase až tak nevyznám, takže nechám sa poučiť.
    A Janka, tak tomu ver, že zdravotná bude požadovať od nej do haliera a predstav si napríklad, že toto požaduju aj nielen ked ty naschvál niečo taketo vykonáš ale aj napr. z nedbanlivosti- zatočia s tebou rýchlo a napr. nieje ospravedlnenie napr.keď to sposobilo dieťa aj tak vymáhajú

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    katarina.j Pozri príspevok
    Janka, nemáš pravdu, nezabudni, že sa jedná o sebapoškodenie a úmyselné- to kam by sme dospeli keby sa toto preplácalo a takisto zdravotná nič nezaplatí .Jedine keby tam bola tá duševná porucha, že nemohla za svoje činy zodpovedať, takže určite nemá nárok na nič. To by aj bolo keby mala... Katastrofa
    Ja sa nechám poučiť, ale kukám, kukám do zákona a nič nevidím - kde to je?

    JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

    JarkaL
    Sebapoškodzujú sa predsa aj tí, čo majú cirhózu pečene a pijú ďalej alebo tí, čo po infarkte ďalej papkajú slaninu a údené... Od nich poisťovňa nič nevymáha. A narkomani majú dokonca očkovanie proti žltačke zadarmo, ja som musela za vakcíny platiť.

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    katarina.j Pozri príspevok
    Podľa mojho vedomia uvedena pracovníčka nemá na PN nárok a tak isto si zdravotna poisťovňa bude od nej vymáhať náklady na zabezpečenie liečenia, tak domacého a aj nemocničného, nakoľko išlo o úmyselný sebapoškodzujúci skutok. Výnimka by bola jedine vtedy ak by sa zistilo, že konala pod vplyvom duševnej poruchy- ak nie, tak nema nárok na nič.
    Tiež by som sa rád dozvedel, z akého zákona vyplýva toto tvrdenie.

    Nerozumiem ani slovnému spojeniu "nemá nárok na PN". Je pod skratkou "PN" myslené na práceneschopnosť?

    Ak áno, dovolím si "filozofickú" úvahu.
    Môže existovať nárok na práceneschopnosť? Práceneschopnosť chápem ako stav (telesný, duševný), do ktorého sa dostane človek nezávisle od toho, či na tento stav "(ne)má nárok".
    Naposledy upravil endrju : 01.06.07 at 13:18

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    wiktoria Pozri príspevok
    babenky nasli ste to v zakone?
    Našla som na stráne SP toto obmedzenie:
    Obmedzenie sumy nemocenského
    polovica sumy nemocenského, ak sa poistenec stal dočasne práceneschopný v dôsledku stavu, ktorý si privodil sám požitím alkoholu alebo v dôsledku zneužitia iných návykových látok

    wiktoria je offline (nepripojený) wiktoria

    wiktoria
    ahojte,
    dostala som dnes vyjadrenie zo SP :
    Z údajov uvedených vo Vašom podaní vyplýva,že zameskankyni trvala dočasná pracovná neschopnosť tri dni. Vzhľadom na uvedené, v predmetnom prípade nárok na nemocenské zamestnankyni nevznikne, nakoľko dočasná pracovná neschopnosť netrvala viac ako 10 dní.
    Podmienky nároku a poskytovanie náhrad príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca upravuje zákon č. 462/2003 z.z. o náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Nakoľko náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca nie je nemocenskou dávkou, SP nie vecne príslušná vyjadriť sa k predmetnej veci.

    Prosím Vás, viete mi niekto poradiť ako to mám teda dať do mzdy zamestnanca?
    dakujem
    <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
    <o:p></o:p>
    <o:p></o:p>
    <o:p></o:p>
    <o:p></o:p>

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Kedže jej DPN trvala tri dni, zamestnávateľ jej za tieto dni preplatí náhradu príjmu, bude to 25% VZ. Vo všeobecnosti je to tak, že náhradu príjmu ( maxim. 10 KD)prepláca zamestnávateľ.
    Naposledy upravil Tweety : 08.06.07 at 07:10 Dôvod: doplnenie max.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.