Zavrieť

Porady

zaplatili sme letenku dodavatelovi...

Objednali sme si u zivnostnika inzinierske prace na projekte v USA. Tieto potom budeme fakturovat firme do USA. Zaplatili sme tomuto zivnostnikovi letenku. Ako to mam zauctovat? Na ucet 518? Lebo na 512 to ist nemoze kedze nejde o nasho zamestnanca.

Tato letenka sa bude tiez fakturovat do USA.
Mohla by byt suma za letenku v danovych nakladoch aj keby sa uz nefakturovala do usa?

Aj my mame taky pripad ze nas zamestnanec pracuje v Saudskej Arabii pre jednu cesku firmu. Tato firma mu vzdy zabezpeci letenku.
a my ceskej firma fakturujeme inz prace a aj diety nasho zamestnanca. Tiez by ma zaujimalo ako si to uctuju oni...
Ci vsetko aj letenku aj vyfakturovane diety uctuju na 518....
lebo ani v tomto pripade nejde o ich zamestnaca ale o nasho....
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    bui je offline (nepripojený) bui

    Som vydata, momentalne som na MD..pred MD som pracovala v hoteli ako uctovnicka, vystudovala som na EU odbor uctovnictvo/auditorstvo ...viac bui
    ziadny nazor???

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    bui Pozri príspevok
    Objednali sme si u zivnostnika inzinierske prace na projekte v USA. Tieto potom budeme fakturovat firme do USA. Zaplatili sme tomuto zivnostnikovi letenku. Ako to mam zauctovat? Na ucet 518? Lebo na 512 to ist nemoze kedze nejde o nasho zamestnanca.

    Tato letenka sa bude tiez fakturovat do USA.
    Mohla by byt suma za letenku v danovych nakladoch aj keby sa uz nefakturovala do usa?

    Aj my mame taky pripad ze nas zamestnanec pracuje v Saudskej Arabii pre jednu cesku firmu. Tato firma mu vzdy zabezpeci letenku.
    a my ceskej firma fakturujeme inz prace a aj diety nasho zamestnanca. Tiez by ma zaujimalo ako si to uctuju oni...
    Ci vsetko aj letenku aj vyfakturovane diety uctuju na 518....
    lebo ani v tomto pripade nejde o ich zamestnaca ale o nasho....
    Tú letenku by si mal zúčtovať ten živnostník do svojich výdavkov a Vám to refakturovať. Ak by sa aj ďalej neprefakúrovala do USA, nemalo by to vadiť, cena mnôže byť obsiahnutá v cene projektu. U zamestnanca je to iné - účtuje sa to priamo do daňových nákladov firmy.

    bui je offline (nepripojený) bui

    Som vydata, momentalne som na MD..pred MD som pracovala v hoteli ako uctovnicka, vystudovala som na EU odbor uctovnictvo/auditorstvo ...viac bui
    to bol aj moj nazor, no konatelia sa divili v com je preblem..ze aj praha to tak robi nam, ze uhradi priamo vsetky naklady...hotel, letenku..a my im uz fakturujeme len prace, ktore v zahranici nas zamestnanec urobi....

    Letenka je uz zaplatena z nasho uctu..

    neviem co dalej

    zuzanar je offline (nepripojený) zuzanar

    zuzanar
    Môj názor je, že letenku pre živnostníka si nemôžete dať do nákladov. Mali sme podobný prípad v JU aj kontrolu. Kupovali sme letenky pre zamestnancov aj pre živnostníkov spolu a živnostníkom sme ich fakturovali. Cez kontrolu nám to prešlo, ale veľmi sa im to nepáčilo.

    bui je offline (nepripojený) bui

    Som vydata, momentalne som na MD..pred MD som pracovala v hoteli ako uctovnicka, vystudovala som na EU odbor uctovnictvo/auditorstvo ...viac bui
    pre nasich zametnancov to tak robia 2 firmy...jedna zahranicna v Prahe a aj jedna tuzemska...

    Zabezpecia nasemu zametnancovi vsetko a on uz ide len robit...
    A dokonca ak ma dalsie naklady, ktore tam zaplatil z vlastneho tak to donesie tej firma na preplatenie...

    A firme v Prahe fakturujeme aj vsetky diety..stravne...ze by boli v Cechach ine zakony? aj to je mozne

    a fieme na slovensku nefakturujeme stravne..ale zase vsetko co tam nas zametnanec minie na stravu si im da preplatit...donesie im blocky z restauracie

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    bui Pozri príspevok
    to bol aj moj nazor, no konatelia sa divili v com je preblem..ze aj praha to tak robi nam, ze uhradi priamo vsetky naklady...hotel, letenku..a my im uz fakturujeme len prace, ktore v zahranici nas zamestnanec urobi....

    Letenka je uz zaplatena z nasho uctu..

    neviem co dalej
    Tak si to dajte do zmluvy so živnostníkom, že náklady spojené s vyslaním hradí Vaša firma, a dáte si to do nákladov. Určite máte nejakú zmluvu o zabezpečení inžinierskych prác. Ďalej tam uvediete, že živnostník si bude faktúrovať odmenu len čisto za inžinierske práce, ktoré tam vykoná. Vy pri faktúrovaní do USA zohľadnite aj tieto náklady /urobte si kalkuláciu - vyčíslenie výslednej sumy - len pre seba, pre prípadnú kontrolu/.

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    zuzanar Pozri príspevok
    Môj názor je, že letenku pre živnostníka si nemôžete dať do nákladov. Mali sme podobný prípad v JU aj kontrolu. Kupovali sme letenky pre zamestnancov aj pre živnostníkov spolu a živnostníkom sme ich fakturovali. Cez kontrolu nám to prešlo, ale veľmi sa im to nepáčilo.
    Myslím, že sa pozastavili skôr nad tým postupom, faktúrovať živnostníkom letenky, ktoré ste zakúpili vy - tam mi niečo chýba.

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    bui Pozri príspevok
    pre nasich zametnancov to tak robia 2 firmy...jedna zahranicna v Prahe a aj jedna tuzemska...

    Zabezpecia nasemu zametnancovi vsetko a on uz ide len robit...
    A dokonca ak ma dalsie naklady, ktore tam zaplatil z vlastneho tak to donesie tej firma na preplatenie...

    A firme v Prahe fakturujeme aj vsetky diety..stravne...ze by boli v Cechach ine zakony? aj to je mozne

    a fieme na slovensku nefakturujeme stravne..ale zase vsetko co tam nas zametnanec minie na stravu si im da preplatit...donesie im blocky z restauracie
    Nemyslím, že by tam boli iné zákony, tieto náklady preplácajú, ale účtujú o tom ako o reprezentačnom, alebo si to podchytia v zmluve s firmou.

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    bui Pozri príspevok
    pre nasich zametnancov to tak robia 2 firmy...jedna zahranicna v Prahe a aj jedna tuzemska...

    Zabezpecia nasemu zametnancovi vsetko a on uz ide len robit...
    A dokonca ak ma dalsie naklady, ktore tam zaplatil z vlastneho tak to donesie tej firma na preplatenie...

    A firme v Prahe fakturujeme aj vsetky diety..stravne...ze by boli v Cechach ine zakony? aj to je mozne

    a fieme na slovensku nefakturujeme stravne..ale zase vsetko co tam nas zametnanec minie na stravu si im da preplatit...donesie im blocky z restauracie
    Ani my, ani v CZ nemáme problém zúčtovať do nákladov čokoľvek. Ale do nedaňových.

    zuzanar je offline (nepripojený) zuzanar

    zuzanar
    No oni práveže tvrdili, že to sú náklady živnostníka na výkon jeho práce, a tvárili sa, že jediné šťastie je, že sme im ich prefakturovali.

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    zuzanar Pozri príspevok
    No oni práveže tvrdili, že to sú náklady živnostníka na výkon jeho práce, a tvárili sa, že jediné šťastie je, že sme im ich prefakturovali.
    To je síce pravda, ale dá sa to ošetriť aj v zmluve o vykonaní práce živnostníka pre firmu. Ide o to, aby tieto náklady boli premietnuté aj do príjmu.

    bui je offline (nepripojený) bui

    Som vydata, momentalne som na MD..pred MD som pracovala v hoteli ako uctovnicka, vystudovala som na EU odbor uctovnictvo/auditorstvo ...viac bui
    Danila Pozri príspevok
    Ani my, ani v CZ nemáme problém zúčtovať do nákladov čokoľvek. Ale do nedaňových.
    to by bolo pre nich strasne nevyhodne, keby si vsetky naklady spojene s pracami robotnikov inych firiem davali do nedanovych nakladov..ide o znacne sumy...hotely, letenky, diety...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.