Zavrieť

Porady

Odborný zástupca živnostníka

Dobry den, chcela by som sa spytat, ci nahodou niekto nevie, ci odborny zastupca zivnostnika, ak je jeho pribuznym v priamom rade, musi byt jeho zamestnancom alebo nie, resp. v akom pracovnopravnom vztahu k zivnostnikovi musi byt. Velmi pekne dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Sarah je offline (nepripojený) Sarah

    Sarah
    Ak myslíte zodpovedného zástupcu na základe povinnosti zo živnostenského zákona, tak musí mať aj príbuzný pracovnú zmluvu.

    janikv je offline (nepripojený) janikv

    janikv
    Dakujem za odpoved. Som teraz ale trochu zmatena, lebo na jednej strane sa v zivnostenskom zakone pise, ze odborny zastupca musi byt v pracovnopravnom vztahu k podnikatelovi, ale na strane druhej podla zakona o nelegalnom zamestnavani:
    "Nelegálne zamestnávanie nie je, ak pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo
    poistený, je poberateľ
    om dôchodku podľa osobitných predpisov alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku."
    Z tohoto mi vychadza, ze ak by som chcela byt odbornym zastupcom rodicovi (co je moj pribuzny v priamom rade) a bola by som dochodkovo poistena, nemusim s nim byt v pracovnopravnom vztahu.
    Tak teraz fakt neviem.

    Lion Topoľčany
    Musím súhlasiť s "janikv". V tlači bola na túto tému polemika, že ak príde
    kontrola napr. do výčapu a bude tam obsluhovať manželka majiteľa, nemalo
    by sa to pokladať za porušenie zákona, ak manželka nemá prac.zmluvu /samozejme musia byť splnené horemenované podmienky/.

    janikv je offline (nepripojený) janikv

    janikv
    No tak to mam konecne potvrdene z inspektoratu prace. Info aj pre ostatnych infochtivych: Pribuzny podnikatela v priamom rade moze pracovat pre podnikatela bez uzatvorenia pracovnopravneho pomeru a nepovazuje sa to za porusenie zakona o nelegalnom zamestnavani (vid vyssie uvedeny citat). Avsak zivnostensky zakon priamo vyzaduje, aby odborny zastupca bol v pracovnopravnom vztahu s podnikatelom. Cize ak podnikatel so svojim odbornym zastupcom (napr. synom) neuzatvori pracovnu zmluvu, neporusuje zakonnik prace ani zakon o nelegalnom zamestnavani, ale porusuje zivnostensky zakon. Takze mu ta vynimka o zamestnavani pribuznych vobec nepomoze.

    janikv je offline (nepripojený) janikv

    janikv
    Cize pravdu mali obaja moji zlati poradcovia, ktorym sa chcem tymto este podakovat. DAKUJEM

    Odborný zástupca živnostníka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.