Zavrieť

Porady

sociálne poistenie

Vedeli by ste mi prosim poradit?
Budem platit od jula socialne poistenie ak som v minulom roku dosiahla ako SZCO ZD 18836 (ZD pred odpocitanim NZCD). Je to príjem za mesiac december, ked som iba v tomto mesiaci podnikala. Ostatne prijmy v roku 2006 nemam.
(Teda zacala som podnikat k 12/2006 - plati to ze ak nedosiahnem prijem vacsi ako 19,2 násobok ZM, tak si SP platim dobrovolne?)
18836/2 = 9418 by mal byť vymeriavaci zaklad.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katija je offline (nepripojený) Katija

    Katija
    zuzanask Pozri príspevok
    Vedeli by ste mi prosim poradit?
    Budem platit od jula socialne poistenie ak som v minulom roku dosiahla ako SZCO ZD 18836 (ZD pred odpocitanim NZCD). Je to príjem za mesiac december, ked som iba v tomto mesiaci podnikala. Ostatne prijmy v roku 2006 nemam.
    (Teda zacala som podnikat k 12/2006 - plati to ze ak nedosiahnem prijem vacsi ako 19,2 násobok ZM, tak si SP platim dobrovolne?)
    18836/2 = 9418 by mal byť vymeriavaci zaklad.
    Ak je to naozaj príjem podľa § 6 za rok 2006, tak si sa k 1.7.2007 nestala povinne poistenou SZČO a môžeš si ak chceš platiť poistné do SP ako dobrovoľne poistená osoba.
    no ja si myslím,že odvody platiť bude,ved do výpisu sa pre srandu nepíše,kolko mesiacov podnikala...je to jej príjem za jeden mesiac a tátonovela bola prijatá myslím,že v decembri roku 2005 a platí id 01,01,2006

    hellin je offline (nepripojený) hellin

    hellin
    Suhlasim s Marikou. Podla mna tiez budete musiet platit odvody - ak by sa tato suma tykala celeho roku 2006, tak vtedy by ste odvody platit nemuseli, ale kedze je to len za 1 mesiac, tak ano.
    ja som mala aj takú skúsenosť,SZCO za rok 2005 mala príjem iba za december 2005 a socialka mu pekne krásne dorubila odvody ajj penálePlatobný výmer prišiel tohto roku v marci,tiež sa čudoval,že ved povinnosť nemá a mal...

    Katija je offline (nepripojený) Katija

    Katija
    Mária hrušková Pozri príspevok
    no ja si myslím,že odvody platiť bude,ved do výpisu sa pre srandu nepíše,kolko mesiacov podnikala...je to jej príjem za jeden mesiac a tátonovela bola prijatá myslím,že v decembri roku 2005 a platí id 01,01,2006
    Omyl, príjem dosiahnutý za jeden mesiac sa nepreratáva na celý rok. Preto píšem, že ak to bol naozaj príjem (raz v zadaní hovorí, že 18 836,- Sk bol základ dane a v nasledujúcej vete, že to bol príjem), tak sa nestala povinne poistenou SZĆO. Aby sa tak stalo, to by ten príjem za rok 2006 musel byť väčší ako 91200,-Sk. A tie mesiace sa do výpisu z DP udávajú preto, aby sa dal vypočítať vymeriavací základ pre SP.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.