Zavrieť

Porady

Prechod z dobrovoľnej platby odvodov na povinnú

Zdravím,

pred rokom som skončil školu a začal platiť dobrovoľne minimálne odvody do Sociálnej poisťovne. Tento rok by som mal odovzdať výpis z daňového priznania, aby mi mohli vyrátať novú výšku odvodov.
Problém je ale v tom, že keď som došiel na Sociálnu, tak mi povedali, že sa musím registrovať ako povinný platca, dali do ruky 2x Registračný list FO (ktoré som tuším už ale vypĺňal pred rokom) a zavreli, lebo už bolo po druhej.

Takže by som sa chcel spýtať, čo s týmito formulármi urobiť. Stačí normálne vyplniť jednu kópiu a odovzdať/poslať poštou na Sociálnu alebo sa mám jedným formulárom odhlásiť z dobrovoľného platena a druhým zasa prihlásiť na povinné?

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    Ako dobrovoľný platca sa musíš odhlásiť a prihlásiť sa ako SZČO. Preto tie dva RLFO.

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    Vlastne sa nemusíš odhlásiť ako dobrovoľný platca, ale potom by si musel platiť naďalej obidve poistenia, a to asi nechceš.

    Dryden je offline (nepripojený) Dryden

    Dryden
    Aha, ďakujem, ale stále mi ešte nie sú jasné 2 veci

    - na formulári, kde sa odhlasujem ako DPO je pole vymeriavací základ, aká by mala byť jeho hodnota? Má tam byť 7568,- Sk, teda hodnota minimálnej mzdy v roku 2006? (platil som minimálne odvody) A dátum zániku NP bude potom posledný deň roka 2006 alebo dnešok?

    - na formulári, kde sa prihlásim ako SZČO som nenašiel pole pre čiastkový základ dane, ako bude SP vedieť, aké odvody mi vymerať? To im mám poslať aj výpis z daňového priznania za rok 2006?

    Ďakujem

    macula je offline (nepripojený) macula

    macula
    Dryden Pozri príspevok
    Aha, ďakujem, ale stále mi ešte nie sú jasné 2 veci

    - na formulári, kde sa odhlasujem ako DPO je pole vymeriavací základ, aká by mala byť jeho hodnota? Má tam byť 7568,- Sk, teda hodnota minimálnej mzdy v roku 2006? (platil som minimálne odvody) A dátum zániku NP bude potom posledný deň roka 2006 alebo dnešok?

    - na formulári, kde sa prihlásim ako SZČO som nenašiel pole pre čiastkový základ dane, ako bude SP vedieť, aké odvody mi vymerať? To im mám poslať aj výpis z daňového priznania za rok 2006?

    Ďakujem
    Myslím si, že vo formulári DPO nemusíš vypisovať vymeriavací základ a dátum zániku NP bude dnešok.Spätne sa nedá odhlásiť.
    Na SP treba poslať výpis z DP za rok 2006 a z neho si musíš vyrátať odvody na SP.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Dryden Pozri príspevok
    Aha, ďakujem, ale stále mi ešte nie sú jasné 2 veci

    - na formulári, kde sa odhlasujem ako DPO je pole vymeriavací základ, aká by mala byť jeho hodnota? Má tam byť 7568,- Sk, teda hodnota minimálnej mzdy v roku 2006? (platil som minimálne odvody) A dátum zániku NP bude potom posledný deň roka 2006 alebo dnešok?

    - na formulári, kde sa prihlásim ako SZČO som nenašiel pole pre čiastkový základ dane, ako bude SP vedieť, aké odvody mi vymerať? To im mám poslať aj výpis z daňového priznania za rok 2006?

    Ďakujem
    - Pri odhláške DPO žiadny vymeriavaci základ neuvádzaš. Min. mzda v r. 2006 bola do 30.9. 6900 sk, od 1.10.06 7600 sk. Čiastka 7568 je odpoč. položka ZD.

    - VZ povinne poistenej SZČO vychádza z daňového priznania za predch. rok, o spôsobe výpočtu sa na PORADE už veľa popísalo. Najmenej vo výške min. mzdy platnej k 1.7. /teraz 7600 sk/. K prihláške - Reg.listu FO prikladáš aj výpis z daňového priznania.

    --------
    Veronika

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    Na jednom RL dáš krížiky v kolónke odhláška a vpravo v kolónke DPO. Stačí uviesť len identifikačné číslo, meno, priezvisko, rodné číslo. Potom vyplníš až oddiel 11 a to vpravo dáš dátum zániku 30.6.2007 do toho druhu poistenia, na ktoré si bol prihlásený. Vymeriavací základ si určuješ len pri dobrovoľnom prihlásení. Dolu dáš dátum vyplnenia formulára, svoje meno a podpis.

    Na druhom RL daj krížiky v kolónke prihláška a SZČO. Vyplníš celé oddiely 1,2,3,4,6,a v odd. 10 dáš len na dátum vzniku poistenia 1.7.2007 (oddiel 5 vyplníš len v prípade, ak by si mal korešpodenčnú adresu inú ako trvalý pobyt). Znovu dáš dátum vyplnenia ( nie zmeny), meno a podpis. K tejto prihláške prilož kópiu živnostenského listu a výpis z daňového priznania za rok 2006.

    Ešte chcem podotknúť, že výšku odvodov si povinný vypočítať si sám, SP ti ju počítať ani oznamovať nebude.

    Prechod z dobrovoľnej platby odvodov na povinnú

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.