Zavrieť

Porady

Brigádnik - komplexná rada začiatočníkom

Čaute,

nie som bohužiaľ personalista ani účtovníčka, sme malá firma, a preto potrebujem poradiť - na najbližšie 4 mesiace berieme brigádnika (neskôr možno viac), ktorého úlohou bude úprava firemných dokumentov, formátovanie, archivácia a ďalšie práce, ktoré zapadajú do "hromadného spracovania dát" ale myslím že pri mojom probléme to nehrá žiadnu úlohu.

Takže problém - akú zmluvu s ním treba uzavrieť, kde ju nájdem a čo všetko musím zabezpečiť v súvislosti s brigádnikom (nejaké úrady a podobne...)? Brigádnik bude odmeňovaný do sumy cca 5.000 - 6.000 za mesiac. Viem že na brigádu sú asi nejaké odmeňovacie limity, tak Vás chcem poprosiť aj o radu v tomto smere.

Naozaj sa ospravedlňujem za komplexnú otázku, budem moc rada keď mi poradíte aspoň každý trošku

Ďakujem!

P.S.: ešte doplňujem: sme s.r.o. a nie sme platci DPH.

P.S.2.: samozrejme budem rada ak mi poradíte aj iný, jednoduchší, spôsob, akým je možné túto situáciu vyriešiť (dôležité pre nás je mať s ním aspoň nejakú zmluvu).
Naposledy upravil jancarka : 01.07.07 at 07:33
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Monika Kováčová
    Odmena za dohodu o vykonaní práce alebo dohodu o brigádnickej práci študentov nie je nijako limitovaná sumou.¨

    Možeš uzavrieť dva typy dohod: DoVP a so študentom DOBPŠ - tento dokladá potvrdenie o návšteve školy.

    Jediný limit, ktorý musíš dodržať je počet odpracovaných hodín. Pri DOVP je to max. 300 hod. ročne a pri DOBPŠ max 20 hod. týždenne.

    Tlačivá, vzory nájdeš tu na porade: http://www.porada.sk/downloads.php?d...rt=date&page=4

    Ak ti ešte niečo nieje jasné, pýtaj sa.

    jancarka je offline (nepripojený) jancarka

    jancarka
    ermon veľmi pekne ďakujem

    V našom prípade ide samozrejme o študenta (strednej školy) a tak som si nie celkom istá, či je nutné uzatvárať DoBPŠ respektíve vôbec neviem, aké výhody a nevýhody ma jedno či druhé.

    Chcela by som to vyriešiť čo najjednoduchšie a najmenej komplikovane.

    A čo by som určite potrebovala vedieť je to "vybavovacie" hladisko veci - čo a kde treba vybavovať a platiť v poisťovniach a podobne.

    Skutočne veľmi ďakujem za ochotu a trpezlivosť
    Monika Kováčová
    so študentom uzavrieš Dohodu o brigádnickej práci študentov t.j. ako som písala max. 20 hod. týždenne. Následne na tlačive Registračný list Fyzickej osoby (www.socpoist.sk/ prihlásiš študenta. Ďalej v prípade, že ešte nemá tento rok nikde podpísané Vyhlásenie k nezdaniteľnej časti, vyplní študent toto tlačivo pre teba ako zamestnávateľa. Tým pádom mu uplatníš mesačne nezdaniteľnú časť a nevykonáš žiadnu zrážku dane z príjmu zo závislej činnosti.

    ZP - neprihlasuješ. Za dohodára sa platí len úrazové poistenie v SP.

    ola je offline (nepripojený) ola

    ola
    ermon Pozri príspevok
    ZP - neprihlasuješ. Za dohodára sa platí len úrazové poistenie v SP.
    zamestnávateľ za dohodára odvádza do sociálnej poisťovne:
    1. úrazové poistenie 0,8%
    2. garančné poistenie 0,25%

    Brigádnik - komplexná rada začiatočníkom

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.