Zavrieť

Porady

Povinnosti zamestnávateľa a zamestnanca

Dobrý deň, chcem sa poradiť.Chceli by sme zamestnať občanov s trvalým pobytom v zahraničí.Aké odvody má platiť zamestnanec a aké zamestnávateľ?
Jeden by bol len na 4 hodiny.

Ďakujem
<!-- / message --><!-- #### start Richard zobrazit komentár k oceneniu #### --><!-- #### koniec Richard zobrazit komentár k oceneniu #### -->
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jara je offline (nepripojený) Jara

    Jara
    Je zamestnanec ako každý iný, nevadí že je zahraničný. No podľa ZP sa vyžaduje na zamestnavanie súhlas úradu práce. Myslím že to ešte platí, lebo som mala taký prípad a bolo to potrebné. To v prípade, že na úrade práce evidujú slovenských zamestnancov ktorí by mohli vykonávať takúto prácu. Bolo mi ale poradené ako napísať žiadosť o udelenie súhlasu aby mi tento súhlas schválili. T.z. že je pre firmu mimoriadne potrebný za účelom dosahovania príjmov ap.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Ak sú z EÚ a ak by mali náhodou aj nejaké pracovné činnosti v inom štáte EÚ, nielen na Slovensku, tak majú aj ďalšie povinnosti.

    meri je offline (nepripojený) meri

    meri
    Ak sa zamestnajú len na 4 hodiny denne, aký je minimálny vymeriavací základ pre odvody - všetko polovica?

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    meri Pozri príspevok
    Ak sa zamestnajú len na 4 hodiny denne, aký je minimálny vymeriavací základ pre odvody - všetko polovica?
    Áno, je to 3800 Sk/mesačne, alebo 4 hodiny x počet odpracovaných dní x 43,70 Sk.

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    Vie mi niekto poradiť ohľadom dohody o vykonaní práce pre Čecha? Vykonal pre nás jedorázovo poradenskú činnosť. V Čechách je zamestnaný, živnosť nemá. Prípadne akým iným spôsobom mu môžeme vyplatiť odmenu, aby sme ho nemuseli prihlasovať do SP? Ďakujem.

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    JAJA11 Pozri príspevok
    Vie mi niekto poradiť ohľadom dohody o vykonaní práce pre Čecha? Vykonal pre nás jedorázovo poradenskú činnosť. V Čechách je zamestnaný, živnosť nemá. Prípadne akým iným spôsobom mu môžeme vyplatiť odmenu, aby sme ho nemuseli prihlasovať do SP? Ďakujem.
    nikto nemá skúsenosti?

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    JAJA11 Pozri príspevok
    Vie mi niekto poradiť ohľadom dohody o vykonaní práce pre Čecha? Vykonal pre nás jedorázovo poradenskú činnosť. V Čechách je zamestnaný, živnosť nemá. Prípadne akým iným spôsobom mu môžeme vyplatiť odmenu, aby sme ho nemuseli prihlasovať do SP? Ďakujem.
    Ono zrejme ani tak nejde o vyplatenie, ako o "zoficiálnenie" výdavku. SP by som sa vyhol uzatvorením zmluvy mimo Zák. práce. Na Porade nájdeš k tomu rad príspevkov a aj vzory - mndátna zmluva, príkazná zmluva.

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    STRELEC Pozri príspevok
    Ono zrejme ani tak nejde o vyplatenie, ako o "zoficiálnenie" výdavku. SP by som sa vyhol uzatvorením zmluvy mimo Zák. práce. Na Porade nájdeš k tomu rad príspevkov a aj vzory - mndátna zmluva, príkazná zmluva.
    Ďakujem za radu. Nemám skúsenosti s takýmito zmluvami, máme v takomto prípade povinnosť ich aj zdaniť zrážkovou daňou?

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    Nie - preddavkovo a ani zrážkovou daňou sa zmluva nezdaňuje. Občan ČR by teoreticky mal "doma" priznať príjem a zdaniť ho. Je to ale jeho zodpovednosť, nie Vaša. Táto jeho povinnosť je veľmi problematicky vysledovateľná a je skutočne na ňom čo s tým urobí.

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    STRELEC Pozri príspevok
    Nie - preddavkovo a ani zrážkovou daňou sa zmluva nezdaňuje. Občan ČR by teoreticky mal "doma" priznať príjem a zdaniť ho. Je to ale jeho zodpovednosť, nie Vaša. Táto jeho povinnosť je veľmi problematicky vysledovateľná a je skutočne na ňom čo s tým urobí.
    Ďakujem, bodík mi už nejde pridať, vraj nemôžem 2x za sebou tomu istému nicku.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.