Zavrieť

Porady

Dohoda o vykonaní práce

Prosím o radu.
Sme veľkosklad. Máme firemnú dodávku na dovoz aj rozvoz tovaru. Od augusta by sme radi zamestnali dôchodcu, ktorý by nám občas robil dovoz a rozvoz tovaru. Doteraz túto činnosť robil majiteľ, ktorý by sa ale radšej venoval obchodnej činnosti. Dovoz a rozvoz tovaru je nepravidelný, závisí od objednávok. Niekedy 3x v týždni, niekedy ani raz.
Naša predstava bola taká, že uzavrieme dohodu o vykonaní práce s dôchodcom, ktorý bude na zavolanie ochotný tovar na našom aute doviezť, prípadne odviezť zákazníkovi. Veľké dodávky nám výrobca dovezie na kamióne.
Začala som študovať zákonník práce a iné s tým súvisiace zákony a zistila som, že to nie je také jednoduché.
Vedel by mi niekto poradiť, ako by sa dala táto situácia riešiť.

Dakujem za radu
Viera
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Celkom vhodným riešením by bola príkazná zmluva. To preto, lebo táto práca má charakter závislej práce aj keď nepravidelnej a tu by dohoda o VP nebola celkom v poriadku. Príkazca by vzhľadom na charakter odviedol zrážkovú alebo preddavkovú daň.
    Monika Kováčová
    Alebo dohoda o pracovnej činnosti, ktorá sa opätovne dostala do Zákonníka práce. Ale treba počkať, kým nadobudne účinnosť.

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Z dohody o VP, ako aj dohody o PČ sa robia (budú) odvody do SP, (síce len symbolická čiastka) a treba robiť mesačne výkaz, čiže práca naviac. V prípade príkaznej zmluvy toto odpadá.

    brm je offline (nepripojený) brm

    živnostník brm
    never tomu...ja som celý víkend pracne dostávala do mašiny príkaznú zmluvu od januára spätne...daňový úrad si vypýtal príkaznú zmluvu, nejaký dobrák ju vyhodnotil ako závislú činnosť a mohli sme prerábať kvartálny výkaz...zážitok pre bohov
    Monika Kováčová
    brm Pozri príspevok
    never tomu...ja som celý víkend pracne dostávala do mašiny príkaznú zmluvu od januára spätne...daňový úrad si vypýtal príkaznú zmluvu, nejaký dobrák ju vyhodnotil ako závislú činnosť a mohli sme prerábať kvartálny výkaz...zážitok pre bohov
    môžeš brm prosím ťa podrobnejšie? O čo išlo? Kto a čo a ako prehodnocoval?

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    brm Pozri príspevok
    never tomu...ja som celý víkend pracne dostávala do mašiny príkaznú zmluvu od januára spätne...daňový úrad si vypýtal príkaznú zmluvu, nejaký dobrák ju vyhodnotil ako závislú činnosť a mohli sme prerábať kvartálny výkaz...zážitok pre bohov
    Neviem, čomu sa nemá veriť. Uviedol som v príspevku č. 2 , že sa odvedie zrážková alebo preddavková daň. Tým pádom mi nikto nič z DU nebude vytýkať a príkaznú zmluvu si obhájim. Ty si asi neodvádzala daň.
    prikladám link, kde je problematika rozoberaná
    www.porada.sk/t40893-prikazna-zmluva.html?highlight=pr%EDkazn%E1+zmluva

    brm je offline (nepripojený) brm

    živnostník brm
    daň sa odvádzala, ale mimo miezd...a daňováci to chceli mať vo výkaze...takže tak...mimochodom ide o blavu III...

    linki je offline (nepripojený) linki

    linki
    Dakujem vsetkym za prispevky. Urobila som si z toho maly zaver, zhrniem to, pripadne pridam par otaznikov k tomu, co mi nie je jasne ani po studovani prislusnych zakonov.

    V sucasnosti by sa to dalo riesit prikaznou zmluvou podla OZ.
    Jedna sa o zavislu cinnost (vyuzivaju sa prostriedky prikazcu a prikazca urcuje, keda ma prikaznik pracu vykonat)
    Ak sa jedna o zavislu cinnost, potom prikazca musi odviezt dan (zrazkou alebo predavkom).

    Ak sa jedna o zavislu cinnost, musi zamestnavatel platit aj poistne do SP ako pri DoVP?

    Pri prikaznej zmluve sa nejedna o pracovnoprávny vztah podla ZP - teda by mal byt mimo mzdovú evidenciu?
    Mzdy spracovavam v programe Olymp a nenasla som tam spôsob, akoby som tam takehoto cloveka zadala.

    Od septembra by mal vstupit do platnosti novy ZP v ktorom by mala byt moznost pre tento pripad pouzit znovu Zmluvu o pracovnej cinnosti.

    sta je offline (nepripojený) sta

    sta
    Ja mám podobný prípad ako linki. Máme prijatých dôchodcov na pomocné práce v kameňolome. Sú prijatí na dohodu o vykonaní práce. Problém je, že už prekročili 300 hod. Takže hľadám riešenie, čo s nimi. Na pracovnú zmluvu ich šéf moc nechce zamestnať, ani neviem aký úväzok by sme im tam dali, pretože nemajú pravidelný pracovný čas. Pracujú podľa toho kedy vykonáme odstrel v kameňolome a oni po odstrele ešte rozbíjajú väčšie kamene, ktoré sa pri odstrele nerozdrobili. Odstrely bývajú niekedy 1x za mesiac niekedy 2x mesačne a to dodatočné rozbíjanie balvanov trvá cca 3-4 dni.
    Rozmýšľala som nad príkaznou zmluvou, len si nie som istá, či to na túto prácu môžem použiť? Viem, že to má charakter závislej práce, takže z nej musíme odvádzať zrážkovú/preddavkovú daň a uvádzať ju v prehľadoch. Ale chcela by som vedieť, či mi môže nejaká kontrola vytknúť, že sme ich zobrali na príkaznú zmluvu a nie normálne na pracovnú, keď tá práca má charakter závislej práce.

    sta je offline (nepripojený) sta

    sta
    linki Pozri príspevok
    Dakujem vsetkym za prispevky. Urobila som si z toho maly zaver, zhrniem to, pripadne pridam par otaznikov k tomu, co mi nie je jasne ani po studovani prislusnych zakonov.

    V sucasnosti by sa to dalo riesit prikaznou zmluvou podla OZ.
    Jedna sa o zavislu cinnost (vyuzivaju sa prostriedky prikazcu a prikazca urcuje, keda ma prikaznik pracu vykonat)
    Ak sa jedna o zavislu cinnost, potom prikazca musi odviezt dan (zrazkou alebo predavkom).

    Ak sa jedna o zavislu cinnost, musi zamestnavatel platit aj poistne do SP ako pri DoVP?

    Pri prikaznej zmluve sa nejedna o pracovnoprávny vztah podla ZP - teda by mal byt mimo mzdovú evidenciu?
    Mzdy spracovavam v programe Olymp a nenasla som tam spôsob, akoby som tam takehoto cloveka zadala.

    Od septembra by mal vstupit do platnosti novy ZP v ktorom by mala byt moznost pre tento pripad pouzit znovu Zmluvu o pracovnej cinnosti.
    volala som do Krosu a takáto zmluva sa dá zadať do OLYMPU tak, že si v Personalistike nahodíš nového človeka, ale nezadáš mu žiaden pracovný pomer, ani mu nezadáš zdravotnú poisťovňu. Iba do "Zložky mzdy" treba zadať niektorú zložku, ktorá je zdaňovaná a program Ti pri výpočte mzdy uvedie iba hrubú mzdu + odvod dane (preddavkovú/zrážkovú). Ja som si zadala zložku mzdy - hodinová mzda, keďže u nás je to takto dohodnuté a len vyznačím, ktoré dni boli odpracované.

    erika_H je offline (nepripojený) erika_H

    erika_H
    Prosím Vás,ako si mám nahodiť brigádnika do OLYMPU,aby mi to vypočítalo podla počtu odpracovaných hodín výplatu brigádnika?
    môže byť kód 20 hodinová mzda, a zaklikám si odpracované dni,napíšem koľko hodín, potom mzdu napr. 50. sk /hod a bude to tak v poriadku?
    Ďakujem

    erika_H je offline (nepripojený) erika_H

    erika_H
    a.palenikova Pozri príspevok
    uplne v poriadku, len si v personalistike musis oznacit brigadnik atd
    Ďakujem za odpoveď

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    erika_H Pozri príspevok
    Prosím Vás,ako si mám nahodiť brigádnika do OLYMPU,aby mi to vypočítalo podla počtu odpracovaných hodín výplatu brigádnika?
    môže byť kód 20 hodinová mzda, a zaklikám si odpracované dni,napíšem koľko hodín, potom mzdu napr. 50. sk /hod a bude to tak v poriadku?
    Ďakujem
    Ako druh pracovného pomeru zadáš Dohoda o vykonaní práce, DoPČ al. DoBPŠ.Nezadávaš zložku mzdy "hodinová mzda" ale príslušnú dohodu, kde máš možnosť či bude platená mesačne alebo za hod.

    erika_H je offline (nepripojený) erika_H

    erika_H
    veronikasad Pozri príspevok
    Ako druh pracovného pomeru zadáš Dohoda o vykonaní práce, DoPČ al. DoBPŠ.Nezadávaš zložku mzdy "hodinová mzda" ale príslušnú dohodu, kde máš možnosť či bude platená mesačne alebo za hod.
    Ďakujem Veronika.Ešte som zadávala aj brigádnika na Dohodu o prac.činnosti,a nikde v OLYPME-pri výpočte mzdy som to nenašla,tak som vybrala D o vyk.práce.. Veď výsledok je rovnaký.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    erika_H Pozri príspevok
    Ďakujem Veronika.Ešte som zadávala aj brigádnika na Dohodu o prac.činnosti,a nikde v OLYPME-pri výpočte mzdy som to nenašla,tak som vybrala D o vyk.práce.. Veď výsledok je rovnaký.

    DOPČ má kód 58 (šiesta položka od konca zoznamu )

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.