Zavrieť

Porady

zivnost alebo sro?

Dobry den vam vsetkym,
prosim, mohol by mi niekto vysvetlit, "teoriu" preferencie s.r.o. pred zivnostou? Ak niekto zacina podnikat sam, bez spolocnikov, preco by mala byt pre neho lepsia s.r.o.,...ved je to ovela komplikovanejsie..od podvojneho ucta...cez samotne prevadzkovanie s.r.o.

A este by ma zaujimalo ako to je vlastne, ked jediny spolocnik s.r.o. pre svoju podnikatelsku cinnost disponuje zivnostenskym opravnenim....to plati odvody aj za zivnost, aj ked vlastne je s.r.o.? daaaakujem
Usporiadat
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

nika17 Pozri príspevok
Dobry den vam vsetkym,
prosim, mohol by mi niekto vysvetlit, "teoriu" preferencie s.r.o. pred zivnostou? Ak niekto zacina podnikat sam, bez spolocnikov, preco by mala byt pre neho lepsia s.r.o.,...ved je to ovela komplikovanejsie..od podvojneho ucta...cez samotne prevadzkovanie s.r.o.
Z dôvodu ručenia. Ako FO ručí za svoje záväzky celým majetkom...

[/quote]A este by ma zaujimalo ako to je vlastne, ked jediny spolocnik s.r.o. pre svoju podnikatelsku cinnost disponuje zivnostenskym opravnenim....to plati odvody aj za zivnost, aj ked vlastne je s.r.o.? daaaakujem[/quote]
Musíš oddeľovať FO - občan, ktorý je jediným spoločníkom v s.r.o. a FO - držiteľ živnostenského oprávnenia.
2 0
nika17 nika17

nika17 je offline (nepripojený) nika17

aha...dakujem Ti velmi pekne...myslela som , ze je vtom nejaky "prefikanejsi" hacik...ved aj ked ide o zivnostnika sa to "rucenie celym majetkom" da pekne obmedzit..jednoducho vsetko previest na deti..nie?
0 0
janka.janka janka.janka

janka.janka je offline (nepripojený) janka.janka

nie je to uplne len v tom ruceni... pokial mas s.r.o., tak si sama mozes kontrolovat vysku odvodov.. nemusis sa ako konatel zamestnat a tak si odvody platis dobrovolne.. mozes si platit kolko uznas za vhodne.. takze ak Tvoja firma vykaze vacsie zisky, platit bude len preddavky na dane ale preddavky na zdravotne a soc. zabezpecenie sa na s.r.o. nevztahuju..
a potom su to dalsie vyhody ako minimalizovat zaklad dane, ale to vsetko uz na porade najdes v niekolkych diskusiach..
1 0
nika17 nika17

nika17 je offline (nepripojený) nika17

ale preddavky na zdravotne a soc. zabezpecenie sa na s.r.o. nevztahuju..
.................................................. ...............................................
no, dobre, ale ako FO , hoci som jedinym spolcnikom s.r.o., aj tak musim platit ZP, a SP...takze velmi mi nepomoze, ze nebudem platit preddavky na ZP a SP ako s.r.o., ked to budem platit mimo, ako FO
0 0
janka.janka janka.janka

janka.janka je offline (nepripojený) janka.janka

nika17 Pozri príspevok
ale preddavky na zdravotne a soc. zabezpecenie sa na s.r.o. nevztahuju..
.................................................. ...............................................
no, dobre, ale ako FO , hoci som jedinym spolcnikom s.r.o., aj tak musim platit ZP, a SP...takze velmi mi nepomoze, ze nebudem platit preddavky na ZP a SP ako s.r.o., ked to budem platit mimo, ako FO

pockaj pockaj - s.r.o. je jedna vec a ty si druha vec. S.r.o. nie je fyzicka osoba a teda sro neplati ZP ani SP.
Ty mas nasledovne moznosti - ako konatelka sa zamestnas - tak platis normalne odvody podla vysky Tvojho platu
alebo
budes poberat konatelsku odmenu - povinne platis len preddavky na ZP
alebo
budes konatelka bez odmeny - neodvadzas nic

mozes ale odvadzat ZP aj SP ako dobrovolne poistena osoba - a vysku si urcis sama. Preto teda je z tohto pohladu najvyhodnejsie byt konatelkou bez odmeny a na konci roka si vyplatis zisk, ktory sa LEN zdanuje. Cize nemusis z neho platit odvody, co ako zivnostnik musis.
1 0
nika17 nika17

nika17 je offline (nepripojený) nika17

aha, Janka...uz mi to jasnejsie...prave v tejto veci som mala chaos a nerozumela som prilis suvislostiam...velke Ď!!!
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

janka.janka Pozri príspevok

Preto teda je z tohto pohladu najvyhodnejsie byt konatelkou bez odmeny a na konci roka si vyplatis zisk, ktory sa LEN zdanuje. Cize nemusis z neho platit odvody, co ako zivnostnik musis.
Nemáš pravdu. Podiel na zisku nie je predmetom dane. Viď ZoDP:
§ 3
Predmet dane


(2) Predmetom dane nie je

a) prijatá náhrada oprávnenej osoby podľa osobitných predpisov, 3) príjem získaný vydaním, 3) darovaním4) alebo dedením5) nehnuteľnosti, bytu, nebytového priestoru alebo ich častí (ďalej len nehnuteľnosť ) alebo hnuteľnej veci, práva alebo inej majetkovej hodnoty okrem príjmu z neho plynúceho a okrem darov poskytnutých v súvislosti s výkonom činnosti podľa § 5 alebo § 6,
b) úver a pôžička,
c) podiel na zisku (dividenda) vyplácaný zo zisku obchodnej spoločnosti alebo družstva, alebo obdobnej právnickej osoby v zahraničí určeného na rozdelenie ...
1 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

... spoločníci si rozdeľujú zisk po zdanení daňou z príjmov PO.

Z pohľadu odovodových povinností sa s.r.o. javí ako výhodnejšie riešenie, treba však pri rozhodovaní prihliadnuť aj na napr. PÚ, žiadne "paušálne výdavky", výdavky pri založení, povinnosti vyplývajúce zo Zákona o účtovníctve , likvidácia s.r.o. , ....
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

upresnim len, ze ak nebudes poberat odmenu za vykon funkcie v sro a budes jediny spolocnik, konatel a nebudes mat ine zamestnanie alebo zivnost, tak do ZP MUSIS platit ako dobrovolne nezamestnana osoba. Iba SP je dobrovolna, cize ak nechces, neplatis.
1 0
janka.janka janka.janka

janka.janka je offline (nepripojený) janka.janka

ano, pardon, zle som sa vyjadrila.. myslela som to tak, ze zisk sa zdanuje a nepodlieha odvodom.. dakujem

Aljok Pozri príspevok
Nemáš pravdu. Podiel na zisku nie je predmetom dane. Viď ZoDP:
§ 3
Predmet dane


(2) Predmetom dane nie je

a) prijatá náhrada oprávnenej osoby podľa osobitných predpisov, 3) príjem získaný vydaním, 3) darovaním4) alebo dedením5) nehnuteľnosti, bytu, nebytového priestoru alebo ich častí (ďalej len nehnuteľnosť ) alebo hnuteľnej veci, práva alebo inej majetkovej hodnoty okrem príjmu z neho plynúceho a okrem darov poskytnutých v súvislosti s výkonom činnosti podľa § 5 alebo § 6,
b) úver a pôžička,
c) podiel na zisku (dividenda) vyplácaný zo zisku obchodnej spoločnosti alebo družstva, alebo obdobnej právnickej osoby v zahraničí určeného na rozdelenie ...
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
andreaS Pozri príspevok
upresnim len, ze ak nebudes poberat odmenu za vykon funkcie v sro a budes jediny spolocnik, konatel a nebudes mat ine zamestnanie alebo zivnost, tak do ZP MUSIS platit ako dobrovolne nezamestnana osoba. Iba SP je dobrovolna, cize ak nechces, neplatis.
Ale ak si stanovíš odmenu za výkon funkcie v sume 1 Sk, potom zaplatíš do ZP iba 2 Sk ( 1 Sk spoločnosť, 1 Sk konateľ ). To je lepšie ako platiť 692 Sk ako dobrovoľne nezamestnaná osoba.
0 0
JR s.r.o JR s.r.o

JR s.r.o je offline (nepripojený) JR s.r.o

Prajem pekny den. Chcem sa len spytat, ci som spravne pochopil vsetko co tu bolo napisane. Zalozil som si s.r.o. Som v nej jediny spolocnik aj konatel. Nebudem poberta ziaden plat ani podiel zo zisku. Dam si odmenu 1 SK za rok a z toho budem platit do ZP 2 Sk ..... V inom clanku na porade som ale cital, ze sa plati do ZP preddavok a ak nebol prijem presahujuci istu vysku, tak mi ich vratia. Ako to teda je??? Mam v tom trochu chaos
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

JR s.r.o Pozri príspevok
Prajem pekny den. Chcem sa len spytat, ci som spravne pochopil vsetko co tu bolo napisane. Zalozil som si s.r.o. Som v nej jediny spolocnik aj konatel. Nebudem poberta ziaden plat ani podiel zo zisku. Dam si odmenu 1 SK za rok a z toho budem platit do ZP 2 Sk ..... V inom clanku na porade som ale cital, ze sa plati do ZP preddavok a ak nebol prijem presahujuci istu vysku, tak mi ich vratia. Ako to teda je??? Mam v tom trochu chaos
S tou jednou korunou je to trošku pritiahnuté za vlasy. Odmena by mala byť primeraná výkonu funkcie konateľa.
Neviem, ako by sa to dalo obhájiť pri kontrole zo zdr.poisťovne.

Nezabudni však, že ak nebudeš nemocensky poistený - ako zamestnanec - nebudeš mať v prípade nemoci nárok na žiadne nem.dávky.

-------
Veronika
0 0
JR s.r.o JR s.r.o

JR s.r.o je offline (nepripojený) JR s.r.o

veronikasad Pozri príspevok
S tou jednou korunou je to trošku pritiahnuté za vlasy. Odmena by mala byť primeraná výkonu funkcie konateľa.
Neviem, ako by sa to dalo obhájiť pri kontrole zo zdr.poisťovne.

Nezabudni však, že ak nebudeš nemocensky poistený - ako zamestnanec - nebudeš mať v prípade nemoci nárok na žiadne nem.dávky.

-------
Veronika
No ja som momentalne student takze mi to je dost jedno ci mam nemocensku alebo nie
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
JR s.r.o Pozri príspevok
No ja som momentalne student takze mi to je dost jedno ci mam nemocensku alebo nie
No nie je na zahodenie platiť si DNP, zatiaľ z minima 7600 Sk (335 Sk mesačne) a získať obdobie 270 dní poistenia. Po tomto období máš nárok na nemocenské aj keď si študent (samozrejme po vhodnej zmene VZ) a to až cca 15.000-16.000 Sk mesačne.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
veronikasad Pozri príspevok
S tou jednou korunou je to trošku pritiahnuté za vlasy. Odmena by mala byť primeraná výkonu funkcie konateľa.
Neviem, ako by sa to dalo obhájiť pri kontrole zo zdr.poisťovne.

Nezabudni však, že ak nebudeš nemocensky poistený - ako zamestnanec - nebudeš mať v prípade nemoci nárok na žiadne nem.dávky.

-------
Veronika
Veronika, ja viem, že je to pritiahnuté za vlasy, ale žiadny právny predpis nestanovuje konateľovi dať si za výkon funkcie odmenu - preto tá 1 Sk, lebo je to najnižšia suma, ktorú môže fyzická osoba platiť do ZP.
Pretože ak je niekto jediný spoločník aj konateľ vo svojej s.r.o., môže reálne po ukončení roka a rozdelení zisku žiť z podielov na zisku (najmä ak sú primerane vysoké).
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Pri čítaní týchto príspevkov - ohľadne minimalizácie odvodových povinnosti - a ešte nespočetne veľa ďalších mám vždy dojem, že veľa ľudí zabúda na dlhodobé obdobie. Mám na mysli napr. výšku PN, OČR alebo aj dôchodku.
Rozlišoval by som minimalizáciu a optimalizáciu odvodov. Je to pre každého individuálne. Treba sa rozhodnúť či chcem okamžitý ale krátkodobý efekt pri úspore odvodov, alebo plánujem dlhodobejšie a myslím na budúcnosť.
Z dlhodobého hľadiska tá optimalizácia odvodov (nie minimalizácia) sa vráti. Treba využívať všetky možné zákonom prípustné možnosti na to aby sa "vrátili" peniaze vložené do systému zdravotného a sociálneho poistenia. Je jasné, že podnikateľovi, ktorý platí minimálne odvody, sa neoplatí ísť na PN, resp. OČR (keď je naozaj chorý), lebo PN-ka je taká nízka. Potom prichádzajú na rad slová: nemôžem si dovoliť byť chorý, lebo..... A raz takýto postoj sa vypomstí. Ani zdravie nie je nekonečné. Tieto skúsenosti mám, bohu žiaľ, z vlastného života.
0 0
Lorman99 Lorman99

Lorman99 je offline (nepripojený) Lorman99

Som normálne zamestnaný a chcem popri ňom drobne podnikať,mať s.r.o. alebo živnosť?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Lorman99 Pozri príspevok
Som normálne zamestnaný a chcem popri ňom drobne podnikať,mať s.r.o. alebo živnosť?

Čo to je "drobne" podnikať ? Ale ak chceš, môžeš mať buď s.r.o. alebo živnosť, výber je závislý od mnohých faktorov.
0 0
panslav panslav

panslav je offline (nepripojený) panslav

mam 2 otazky:

ak mam jednosobovu sro kde som konatel bez odmeny, mozem byt na urade prace ?

Ak mam SRO tak mam povinnost zamestnavat uctovnicku? dobre som to pochopil ?

vdaka
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať