Zavrieť

Porady

Pôžička - ručenie bytom

Ahojte, chcela by som Vás požiadať o radu. SRO poskytla FO pôžičku. FO ako záruku poskytla byt a urobila "zabezpečovací prevod vlastníckeho práva k nehnuteľnosti" na túto SRO. SRO sa teda stala vlastníkom tejto nehnuteľnosti o čom má aj LV. Ako mám tento prípad zaúčtovať? Nakoľko som bola v tom, že sa tento zápis urobí len ako ťarcha, čiže vlastník sa nemení (tak ako pri hypotéke), zaúčtovala som len pohľadávku voči FO a úroky, ktoré platila som dávala do výnosov. Ale nakoľko som sa dozvedela, že išlo o zmenu vlastníka - aj keď len dočasne, neviem či je to správne. Mám tento byt zaradiť do majetku SRO? Ale nemôžem účtovať aj o nadobudnutí nehnuteľnosti a zároveň o pohľadávke. To by som to mala dva krát. Čo potom s úrokmi, ktoré FO platí? Teraz sa FO rozhodla, že chce ten byt predať a z predaja vyplatiť pôžičku. Nakoľko je SRO vlastník, musí tento predaj realizovať ona.
Stretli ste sa niekto s takýmto niečím? Prosím o radu. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Dobry den,
    prosim o radu mam podobny problem. Spolocnosti bola poskytnuta pozicka.Na zaklade Zmluvy o zabezpečovacom prevode vlastníckeho práva spolocnost previedla do doby splnenia zaväzku voci veritelovi vlastnicke pravo k nehnutelnosti na veritela. Ako mam o tom uctovat? Spolocnost vystupuje ako dlznik. Dakujem.

    Pôžička - ručenie bytom

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.