Zavrieť

Porady

plný invalid a pracovný pomer

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či plný invalidný dôchodca môže mať pracovný pomer, aké odvody neplatí, prípadne či sa nechystajú nejaké zmeny.
Ďakujem pekne za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    Ak v rozhodnutí nemá výslovne napísaný zákaz, tak môže. Neplatí NP, IP v PvN.

    J+K je offline (nepripojený) J+K

    J+K
    Aj invalidný dôchodca s poklesom schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 % môže riadne pracovať.

    Neplatí odvody na nemocenské poistenie, invalidné poistenie, poistenie v nezamestnanosti - tiež tieto odvody neplatí ani zamestnávateľ.

    Martinella je offline (nepripojený) Martinella

    Martinella
    J+K Pozri príspevok
    Aj invalidný dôchodca s poklesom schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 % môže riadne pracovať.

    Neplatí odvody na nemocenské poistenie, invalidné poistenie, poistenie v nezamestnanosti - tiež tieto odvody neplatí ani zamestnávateľ.
    Plne súhlasím len doplním:
    Zárobkovú činnosť môže vykonávať len ak bol uznaný za invalidného a bol mu priznaný inv.dôchodok podľa zákona č.461/2003 (po 1.1.2004). Tí ktorí boli uznaní ešte podľa zákona platného pred 1.1.2004 to zákon nepovoľoval (pr.viď §89 Zákona č.413/2002).

    Maurícius je offline (nepripojený) Maurícius

    Maurícius
    Mám takú istú otázku,ale každý koho sa spýtame odpovie inak. Boli sme aj na sociálnom a povedali,že ak sa na prácu cíti,môže pracovať.Moja mama je invalidná podľa § 71 ODS.1 ZáKONA č.461/2003.Miera poklesu schopnosti vykonávať zár.činnosť v percentách:75%.Chce ma zastúpiť v práci, pokiaľ budem na MD.V posudku je, že nemôže pracovať na pôvod. pracovisku,na trhu práce.Môže teda pracovať na riadny prac.pomer,alebo nie?
    Prosím poraďte.Budeme veľmi vďačné.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Martinella Pozri príspevok
    Plne súhlasím len doplním:
    Zárobkovú činnosť môže vykonávať len ak bol uznaný za invalidného a bol mu priznaný inv.dôchodok podľa zákona č.461/2003 (po 1.1.2004). Tí ktorí boli uznaní ešte podľa zákona platného pred 1.1.2004 to zákon nepovoľoval (pr.viď §89 Zákona č.413/2002).
    Toto platilo do 31.7.2006. Od 1.8.2006 môži aj ID priznaní pred 1.1.2004 pracovať bez obmedzenia.
    Doplním § : ZSP_§263_ods.1
    Naposledy upravil Jana Motyčková : 03.08.07 at 05:55

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Maurícius Pozri príspevok
    Mám takú istú otázku,ale každý koho sa spýtame odpovie inak. Boli sme aj na sociálnom a povedali,že ak sa na prácu cíti,môže pracovať.Moja mama je invalidná podľa § 71 ODS.1 ZáKONA č.461/2003.Miera poklesu schopnosti vykonávať zár.činnosť v percentách:75%.Chce ma zastúpiť v práci, pokiaľ budem na MD.V posudku je, že nemôže pracovať na pôvod. pracovisku,na trhu práce.Môže teda pracovať na riadny prac.pomer,alebo nie?
    Prosím poraďte.Budeme veľmi vďačné.
    Môže pracovať na riadny pracovný pomer bez obmedzenia.

    Maurícius je offline (nepripojený) Maurícius

    Maurícius
    Ďakujem za pomoc.A ako je to potom s tými odvodmi.Musí ju zamestnávateľ prihlásiť na zdravotnú aj socialnu?Tam mu už povedia aké odvody platiť,alebo nebude platiť žiadne.

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    Maurícius Pozri príspevok
    Ďakujem za pomoc.A ako je to potom s tými odvodmi.Musí ju zamestnávateľ prihlásiť na zdravotnú aj socialnu?Tam mu už povedia aké odvody platiť,alebo nebude platiť žiadne.
    Zamestnávateľ ju prihlási do ZP a SP. Do ZP bude platiť polovičné odvody, ona aj zamestnávateľ. Do SP neplatí NP, DPi, ani poistenie v nezamestnanosti. Ostatné platí tak, ako každý iný zamestnanec.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.