Zavrieť

Porady

exekucia aj zo sumy vyplatenej PN?

Hadala som v prispevkoch o exekucii - nenasla som - prosim poradte.
Zamestnanec v juli bude mat za 10 dni vyplatenu mzdu a za 10 dalsich preplatenu PN.
Z akej sumy pocitat exekuciu - iba zo mzdy, alebo mzda+PN. Vdaka za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    katka50 je offline (nepripojený) katka50

    katka50
    V Exekučnom príkaze by si mala mať uvedené, či čistá mzda je vrátane nemocenských dávok.
    Exekučný poriadok v §69 hovorí:
    §*69
    (1) Zrážky sa vykonávajú z*čistej mzdy povinného, ktorá sa vypočíta tak, že od mzdy sa odpočíta preddavok na daň alebo daň z*príjmov fyzických osôb a*poistné na zdravotné poistenie, poistné na sociálne poistenie, príspevok na starobné dôchodkové sporenie a*poistné na sociálne zabezpečenie.8a)
    (2) Do čistej mzdy sa započítavajú aj čisté odmeny za vedľajšiu činnosť, náborový príspevok a*hodnota naturálií. Nezapočítavajú sa však do nej prídavky na deti a*sumy poskytované na náhradu nákladov spojených s*pracovným výkonom, a*to najmä pri pracovných cestách.
    Naposledy upravil katka50 : 08.08.07 at 03:58

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    fimka Pozri príspevok
    posuvam ..........

    Podľa mňa dávky nemocenského zabezpečenia nie sú mzdou, preto nepatria do pojmu "čistá mzda". Z toho mi vyplýva, že ak sa exekúcia robí z čistej mzdy, tak nemocenské dávky by sa pritom asi nemali zohľadniť


    Zle som si myslel....
    Naposledy upravil Chobot : 08.08.07 at 13:48

    makovnik1 je offline (nepripojený) makovnik1

    makovnik1
    Osobne som mala exekúciu zo mzdy, potom som bola na materskej dovolenke a zrážalo sa mi ďalej aj z dávok materského. Myslím, že materské je na úrovni nem.dávok . Ja by som zrážala. Rodinné prídavky je niečo iné a náhrady pri služ. ceste tiež

    Hubka je offline (nepripojený) Hubka

    Hubka
    Ja som zrážky vykonávala aj z náhrady mzdy pri DPN, okrem toho treba exekútorovi oznámiť, odkedy je zamestnanec PN, ktorá pobočka Sociálnej poisťovne mu bude vyplácať nemocenské ( ak bude na PN dlhšie ako 10 dní)a tiež skončenie DPN.

    Peterka je offline (nepripojený) Peterka

    Peterka
    Hubka Pozri príspevok
    Ja som zrážky vykonávala aj z náhrady mzdy pri DPN, okrem toho treba exekútorovi oznámiť, odkedy je zamestnanec PN, ktorá pobočka Sociálnej poisťovne mu bude vyplácať nemocenské ( ak bude na PN dlhšie ako 10 dní)a tiež skončenie DPN.
    Súhlasím s tým že do 10 dní sa jedná o náhradu príjmu a preto sa vykonávajú aj z tejto náhrady príjmu (podobne ako u dovolenky) exekučné zrážky.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Do čistej mzdy pre účely exekúcie sa započítava aj náhrada príjmu pri DPN - viď §89 exekučného poriadku. Ak zamestnanec je naďalej PN po 10.dňoch, túto skutočnosť je treba tiež oznámiť exekútorovi, treba mu tiež oznámiť pobočku SP, ktorá bude nemocenské vyplácať - §67 ods.4.

    Dana7 je offline (nepripojený) Dana7

    "kancelárska sivá myš" ...viac Dana7
    Jana Motyčková Pozri príspevok
    Do čistej mzdy pre účely exekúcie sa započítava aj náhrada príjmu pri DPN - viď §89 exekučného poriadku. Ak zamestnanec je naďalej PN po 10.dňoch, túto skutočnosť je treba tiež oznámiť exekútorovi, treba mu tiež oznámiť pobočku SP, ktorá bude nemocenské vyplácať - §67 ods.4.
    Prosím ešte o radu v takejto situácii. Zamestnávateľ dostal pokyn na vykonanie exekúcie zrážkami zo mzdy, kde bola vyčíslená istina a nejaké trovy exekútora.
    Mzdárka v pohode zrazila celú istinu, ale na trovy exekútora zabudla. Zamestnanec sa o to nejak zvlášť nestaral, keďže spoliehal na to, že príkaz exekútora a presná suma je u mzdárky, a že to celé vysporiadala, keď mu už nezráža nič. Teraz však došla výzva od exekútora, že nie je zrazená celá suma. Môže to zamestnanec namietať a má v tom prípade právo uplatňovať si prípadnú náhradu za zvýšené úroky a navýšené trovy od firmy?

    Ďakujem

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Môže to namietať na súde, zamestnavateľ zodpovedá za sumy, ktoré zraziť mal a nezrazil, viď odpoveď na Drakovi a §86 ods.1 Exekučného poriadku.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.