Zavrieť

Porady

Invalidný dôchodca

Viem že okolo invalidných dochodcoch sa tu popísalo ale aj tak mi ešte
poradte:
v zákone o soc.poistení § 277 je, že neprehodnotený invalidi ak bol dôchodok priznaný pre 1.1.2004 neplatia invalidné poisenie.
Kde bola uverejnená zmena od 1.10.2006 lebo ja som to prehliadla.že musia platiť.?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Sarah je offline (nepripojený) Sarah

    Sarah
    No, vidím, že mám problém aj ja. Ja som si to síce zisťovala 01.10.2006, ale mi bolo povedané, že neplatia invalidné poistenie. A teraz keď čítam uvedený §, tak vidím že máš pravdu, od 01.10.2006 majú platiť IP. Som zvedavá čo teraz.

    valička je offline (nepripojený) valička

    valička
    Možno nám ešte niekto poradi lebo všade povedia niečo iné.
    Na jednej mimo mesta mi povedali, že nie a inde ža áno.
    Tak neviem kde to overím.

    Sarah je offline (nepripojený) Sarah

    Sarah
    Dúfam aj ja, že sa niekto znalý danej problematiky ozve. Ale ak si dobre vykladám daný §, tak budeme mať robotu naviac. Už sa teším.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    No asi nerozumiem o čo ide - podľa §277 neprehodnotení invalidi neplatia IP, vy tam vidíte, že musia platiť? Fakt nerozumiem otázke.

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    Jana Motyčková Pozri príspevok
    No asi nerozumiem o čo ide - podľa §277 neprehodnotení invalidi neplatia IP, vy tam vidíte, že musia platiť? Fakt nerozumiem otázke.

    Súhlas s Jankou, asi ste si nevšimli v § 277, ods. 5, ktorý hovorí o tom, že tento postup sa používal iba do 30.9.2006, od 1.10.2006 je § 277, ods. 4 právne neúčinný (teda sa nepoužíva).

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Asi už rozumiem - podľa §277 ods. 5 si myslíte, že po 30.10.06 starí IP maju platiť IP. Ale ten ods.5 to bola len formálna úprava zákona - pretože od 1.10.06 platí §263a ods. 12 - na účely zákona o SP a iných zákonov je pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť u poberatelia ID spred 1.1.2004 viac ako 70% a teda pre platenie poistného sa na nich pozerá ako na "nových ID nad 70%" a teda IP neplatia.

    Sarah je offline (nepripojený) Sarah

    Sarah
    Jana Motyčková Pozri príspevok
    Asi už rozumiem - podľa §277 ods. 5 si myslíte, že po 30.10.06 starí IP maju platiť IP. Ale ten ods.5 to bola len formálna úprava zákona - pretože od 1.10.06 platí §263a ods. 12 - na účely zákona o SP a iných zákonov je pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť u poberatelia ID spred 1.1.2004 viac ako 70% a teda pre platenie poistného sa na nich pozerá ako na "nových ID nad 70%" a teda IP neplatia.
    ďakujem moc za usmernenie, už tomu rozumiem, § 277 ods.5 som zle pochopila. Samozrejme ďakujem aj ostatným čo sa pripojili, som rada, že to máme v poriadku.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.