Zavrieť

Porady

odkúpenie bytu

Odkupovali sme byt od obce, byt sme vyplatili, podpísali zmluvu a teraz čakáme na registráciu do katastra. Bolo nám oznámené, že treba platiť nájom obci až do vtedy pokiaľ nám nepríde vyjadrenie z katastra. Nezaniká náhodou povinosť platiť nájomné podpisom zmluvy o predaji? Veď sme si mohli už sporiť na svoj účet a nie naďalej platiť obci, keď vieme, že už nám aj tak nič neopravia /ako keby niekedy niečo opravili?/. Neviete koľko trvá ten zápis do katastra? Dík
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    oneill je offline (nepripojený) oneill

    hmmm no cem vela a rychlo :)) ...viac oneill
    da sa to urychlit ci uz legalnou alebo nelegalnou cestou myslim ze urychlovacky stoja 5000 no ja som dal 3000 a mal som to za par dni inac myslim ze to trva asi 30 az 60 dni

    Heni je offline (nepripojený) Heni

    Heni
    my sme odkupovali pred par rokmi (2-3?uz sa nepamatam), trvalo to tri mesiace, kym prisiel vypis z katastra ze sme vlastnikmi a najomne sme museli tie tri mesiace platit ako predtym, tiez som sa nad tym pozastavovala, ze peniaze za byt som uz zaplatila a najom musim platit aj tak...

    janka je offline (nepripojený) janka

    janka
    My sme tiež odkupovali byt v roku 2003 k 30.6.2003 a hned (a to sme ešte nemali výpis z katastra) nám ponížili mesačne platby. Výpis sme dostali poštou v polovici augusta.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Pri vklade na zápis do katastra za platí poplatok za urýchlenie 5000,- Sk a list vlastníctva máte do 7 dní . Inak aj 3 mesiace .

    Nuno je offline (nepripojený) Nuno

    Nuno
    nie je celkom pravda, za urychlene vybavenie vkladu sa plati 8.000,-Sk po novom a vtedy ma kataster nie 30-dnovu ale 15-dnovu lehotu. Inak pri prevode bytu - vlastnictva obce sa stavate vlastnikom po rozhodnuti katastra spatne podpisanim zmluvy a nie rozhodnutim katastra, tak by vam nemali velmi uctovat najomne.

    r.galovic je offline (nepripojený) r.galovic

    r.galovic
    Súhlasím s Nuno.

    Ináč vlastníkom bytu sa stávate až zápisom do katastra nehnuteľností a nie podpisom kúpnej zmluvy, čiže dovtedy je majiteľom obec a bohužiaľ musíte platiť obci aj naďalej.

    Ak by zápis trval aj dlhšie ako 30 dní, tak by som porozmýšlal o podaní na súd o prieťahu v konaní, keďže kataster nestihol zákonnú 30-dňovú lehotu, a vymáhať od neho nájomné za mesiace po prekročení tejto lehoty.

    PS: Peniaze pri kúpe bytu sa odporúča vyplatiť až po zápise do katastra. Môže sa stať, že na katastri zistia nejaké okolnosti, pre ktoré nemôže zápis previesť a ste nahraní. Peniažky v čudu.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Nuno
    nie je celkom pravda, za urychlene vybavenie vkladu sa plati 8.000,-Sk po novom a vtedy ma kataster nie 30-dnovu ale 15-dnovu lehotu. Inak pri prevode bytu - vlastnictva obce sa stavate vlastnikom po rozhodnuti katastra spatne podpisanim zmluvy a nie rozhodnutim katastra, tak by vam nemali velmi uctovat najomne.
    Já som kupovala rodinný dom jún - 2004 a vtedy to tak bolo . Možno teraz sú poplatky zvýšené , ale list vlastníctva sme dostali do 7 dní .

    allround je offline (nepripojený) allround

    allround
    § 28 ods. 5 Katastrálny zákon - právne účinky vkladu vl. práva zo zmluvy o prevode bytu do vlastníctva nájomcu vznikajú na základe právoplatného rozhodnutia o jeho povolení ku dňu jeho doručenia návrhu na vklad.

    GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

    GABRIELA
    Mesto ako vlastník bytu ale platí do FÚO, čiastku odsúhlasenú vlastníkmi domu. Vy len zápisom do katastra prestanete platiť mestu čiastku- nájomné.

    allround je offline (nepripojený) allround

    allround
    Ale potom od mesta máte nárok na vrátenie toho nájomného, pretože zápis do katastra bude vyznačený s dátumom, kedy sa návrh podal a nie ako u ostatných nehnuteľností kedy sa o návrhu rozhodlo - to je tá vynimka pri predaji bytov od obci

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.