Zavrieť

Porady

predaj auta počas odpisovania

Ahoj poraďaci,

prosim o radu, hoci som si vedoma,že sa o tejto teme už dosť popisalo, ale predsa.
V januari roku 2006 sme do firmy zakupili osobne motorove vozidlo za obstaravaciu cenu 421000 Sk . Zaradené bolo tiež v januari. Odpisy su rovnomerne a DO= UO.
V roku 2006 sa teda DO aj UO rovnali.
DO=421000/4 = 105250
UO jan.- nov. = 421000/48= 8771,-
dec. = 8769
Odpisy mi vyratal sw.
V roku 2007 v auguste sme auto predali za 300 000 Sk.

Urobila som vyradenie predajom , kde mi sw ako zostatkovu cenu dal cenu 421000-105250 = 315750. Tato hodnota sa účtuje myslim na ucet 541 - ide celá do nákladov.
Úctovna hodnota odpisov za rok 2007 je 7 x 8 771= 61397 a odpisy účtujem mesačne. V auguste už odpisy neúčtujem, robím zúčtovanie zostatkovej ceny a vyradenie.
Účtovná zostatková cena je 421000 -105250 - 61397 = 254353 Sk.
Pre rok 2007 nemám nárok na daňový odpis, lebo k 31.12.2007 už toto auto nemám v evidencii DHM.
Je potrebne v tomto pripade robiť nejake vyrovnania v daňovom priznaní na konci roka? (myslím pripočítateľné, odpočítateľné položky)
Ja sa fakt ospravedlňujem, ak sa pýtam na banality, ale čím sa v tom viac hrabem, tým v tom mám vačší guláš.
Naposledy upravil linki : 12.09.07 at 05:05
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    cloe je offline (nepripojený) cloe

    Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac cloe
    Suma 61 397,--, teda suma účtovných odpisov v r. 2007, bude pripočítateľná položka k daňovému základu v daňovom priznaní za r. 2007.

    adato je offline (nepripojený) adato

    adato
    Nesúhlasím s tým, že sa jedná o pripočítateľnú položku. Rozdiel je len vo vykázaní, či sa jedná o daňový odpis, alebo o daňovú zostatkovú hodnotu.Aj daňová zostatková hodnota je v prípade predaja uznaným daňovým výdavkom.

    linki je offline (nepripojený) linki

    linki
    Adato,
    prosim, dalo by sa to nejako konkretizovat?
    Ja som to uz medzicasom konzultovala aj inde a potvrdili mi to, co pise Cloe, ze je to pripocitatelna polozka a v danovom priznani sa uvedie na riadku 150.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Účtovné odpisy zaúčtované v roku 2007 sú pripočítateľnou položkou.
    Na účet 541 sa však pri predaji musí zaúčtovať účtovná zostatková cena , nie daňová. Rozdiel medzi účtovnou a daňovou ZC sa takisto vysporiada v DP.

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    V účtovníctve sa učtuje o účtovných odpisoch v r. 2007 61 397,-
    Pri predaji sa naučtuje účtovná zostatková cena 254 353,- Sk.
    Na konci roka sa porovnávajú účtovné a daňové odpisy, vo vašom prípade budú pri konkrétnom aute učtovné odpisy výššie o 61 397,- Sk - rozdiel vstupi do riadku 150 daň.priznania ako odpočítateľná položka.
    Daňovým výdavkom je daňová zostatkova cena. Vo vašom prípade bude daňová zostatkova hodnota výššia o 61 397,- Sk a vstupi do r. 290 daňového priznania ako pripočítateľná položka.

    predaj auta počas odpisovania

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.