Zavrieť

Porady

ako zaúčtovať?

kúpili sme rýpadlo - nakladač a vyfakturovali nám to nasledovne:
1 904 304,50 základ dane 042AE/
361 817,80 DPH 343AE/
2 266 122,30 celkom /321AE

z toho 1. splátka, v ktorej požadovali zaplatenie celej DPH:
1 333 348,10
361 817,80
1 695 165,90 - túto sumu sme uhradili. 321AE/221AE

Teraz nám prišla faktúra na 2. splátku na Sk 82 258,85 (bez DPH - lebo už je celá zaplatená) a ja neviem, ako túto fa zaúčtovať.
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    cloe je offline (nepripojený) cloe

    Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac cloe
    Už budeš účtovať všetky splátky len oproti 321AE, až pokým sa ti nevyrovná saldo.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    uhrádzaš záväzok - teda 321/221 ako predchádzajúci prípad.
    Ak ste stroj už zaradili do prevádzky, účtuješ mesačné odpisy.

    ---------
    Veronika

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    ZuzanaP Pozri príspevok
    kúpili sme rýpadlo - nakladač a vyfakturovali nám to nasledovne:
    1 904 304,50 základ dane 042AE/
    361 817,80 DPH 343AE/
    2 266 122,30 celkom /321AE

    z toho 1. splátka, v ktorej požadovali zaplatenie celej DPH:
    1 333 348,10
    361 817,80
    1 695 165,90 - túto sumu sme uhradili. 321AE/221AE

    Teraz nám prišla faktúra na 2. splátku na Sk 82 258,85 (bez DPH - lebo už je celá zaplatená) a ja neviem, ako túto fa zaúčtovať.
    Ďakujem
    Ak ti poslali 2.faktúru na doplatok, tak podľa mňa postupovali nesprávne, nakoľko už majú vystavenú faktúru na celkovú cenu. A na tú prvú splátku ti dali samostatnú fa alebo ste to uhrádzali na základe faktúry, ktorá znela na celkovú cenu?

    ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

    :-D ZuzanaP
    Prvá faktúra bola vystavená na celú sumu rýpadla s tým, že tam bola aj samostatne vyčíslená 1. splátka. Mne sa nejako nezdá táto druhá fa, lebo v kúpno-predajnej zmluve máme napísané, že ďalšie splátky budeme uhrádzať k 20. dňu prísl. mesiaca (tým by sa mi znižovala 321) a nie že nám budú chodiť fa, na základe ktorých splátky uhradíme.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    ZuzanaP Pozri príspevok
    Prvá faktúra bola vystavená na celú sumu rýpadla s tým, že tam bola aj samostatne vyčíslená 1. splátka. Mne sa nejako nezdá táto druhá fa, lebo v kúpno-predajnej zmluve máme napísané, že ďalšie splátky budeme uhrádzať k 20. dňu prísl. mesiaca (tým by sa mi znižovala 321) a nie že nám budú chodiť fa, na základe ktorých splátky uhradíme.
    V tom prípade by som im vrátil fa, s odvolávaním sa na predmetný článok kúpnej zmluvy, s poznámkou, že v záväzkoch ju neeviduješ, nakoľko by to bola duplicita (kúpna zmluva a faktúra na 2.splátku). S tým, že pre istotu si urob kópiu tej faktúry.

    ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

    :-D ZuzanaP
    smith Pozri príspevok
    V tom prípade by som im vrátil fa, s odvolávaním sa na predmetný článok kúpnej zmluvy, s poznámkou, že v záväzkoch ju neeviduješ, nakoľko by to bola duplicita (kúpna zmluva a faktúra na 2.splátku). S tým, že pre istotu si urob kópiu tej faktúry.

    Ďakujem za poradenie.....Takže je to vlastne nazaúčtovateľné? A pritom by jeden povedal, že je to firma, ktorá by sa takmer nemala mýliť

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Zo skúsenosti - väčšinou veľké firmy a známe majú nepochopiteľné chyby pri vystavovaní dokladov...

    ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

    :-D ZuzanaP
    Nedržia sa zmluvy, v zmluve je jasne napísané, že 2. splátka bude splatná k 20.08, faktúra má splatnosť až 03.09., penále v zmluve im asi nevadia. Chcela som ju uhradiť, ale šéf tam volal a presne mu povedali, že nám príde faktúra, ja som čakala len nejakú pripomienku platby (už som sa s tým stretla) a teraz faktúra, normálne sa nestíham diviť. Ešte aj na obálke je pečiatka pošty s dátumom 28.9.07!

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Podľa výpočtov im máte zaplatiť ešte 567 956, Sk.
    Je to vôbec FA ako daňový doklad na sumu 82 258, Sk, alebo nejaký nedaňový doklad - , kt. Vás informuje o tom, že sa blíži ďalšia splátka a máte ju uhradiť, aby ste na to nezabudli?

    Ak je to iba pre informáciu, nie je to zlé, pretože aspoň na to pri xy Fa a zmluvách na to nezabudnete.

    ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

    :-D ZuzanaP
    betka Pozri príspevok
    Podľa výpočtov im máte zaplatiť ešte 567 956, Sk.
    Je to vôbec FA ako daňový doklad na sumu 82 258, Sk, alebo nejaký nedaňový doklad - , kt. Vás informuje o tom, že sa blíži ďalšia splátka a máte ju uhradiť, aby ste na to nezabudli?

    Ak je to iba pre informáciu, nie je to zlé, pretože aspoň na to pri xy Fa a zmluvách na to nezabudnete.

    Je to označené ako faktúra, má poradové číslo, odberateľ aj dodávateľ sú uvedení s náležitosťami, dátum dodania 20.08.2007, dátum vystavenia: 20.08.2007, dátum splatnosti 03.09.2007, text 2. splátka za Komatsu, množstvo 1, cena 82 258,85, sadzba dane 0 %.

    Vystavil, podpis.

    Myslím, že je to riadna faktúra, šla som presne podľa § 71 ods. 2.

    ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

    :-D ZuzanaP
    Prosím o poradenie, po úhrade všetkých "nesprávnych" faktúr mi zostalo visieť Sk -960,38. Ako si to zaúčtujem? Oni každú splátku prepočítavali kurzom EUR.

    Ďakujem

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    ZuzanaP Pozri príspevok
    Prosím o poradenie, po úhrade všetkých "nesprávnych" faktúr mi zostalo visieť Sk -960,38. Ako si to zaúčtujem? Oni každú splátku prepočítavali kurzom EUR.

    Ďakujem
    Prečítala som si celý "príbeh".
    Ak to bola klasická faktúra , a bola v Sk, platilo sa v Sk, (nemôžeme tu rozprávať o kurz.rozdiele) a to, čo ostalo visieť je buď preplatok, alebo nedoplatok (neviem ? - 960,38)
    ak nedoplatok 321/648
    ak preplatok (akoby Vaša pohľadávka,ktorú už nežiadate späť) 546/321

    ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

    :-D ZuzanaP
    Faktúra bola vystavená v Sk, cena bez DPH, DPH a aj celková, prčom bola uvedená aj cena v EUR (základ). My sme platili v Sk, na účet SK (to mali tak uvedené na fa). Vychádza, že sme zaplatili o tých 960,38 naviac a nebudeme to žiadať späť.

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    ZuzanaP Pozri príspevok
    Faktúra bola vystavená v Sk, cena bez DPH, DPH a aj celková, prčom bola uvedená aj cena v EUR (základ). My sme platili v Sk, na účet SK (to mali tak uvedené na fa). Vychádza, že sme zaplatili o tých 960,38 naviac a nebudeme to žiadať späť.
    tak použite potom účtovanie 546/321 (ja to považujem za odpis pohľadávky)

    ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

    :-D ZuzanaP
    azla Pozri príspevok
    tak použite potom účtovanie 546/321 (ja to považujem za odpis pohľadávky)
    Ďakujem....

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.