Zavrieť

Porady

Novela Zákonníka práce od 1.9.2007

Dobry den,
potreboval by som poradit ohladom stravovania zamestnancov v suvislosti s novelou Zakonnika prace.
Novela ZP stanovuje minimalnu hodnotu poukazky na 67 Sk. Z novely vyplyva, ze tato hodnota musi byt z jednej stravovacej poukazky. Nasa firma poskytuje zamestnancom poukazky v hodnote 95 Sk. Je tiez potrebne, aby to bolo tvorene jednou poukazkou, alebo moze byt dvomi, pricom jedna je v nominalnej hodnote 67 Sk (tym padom je dodrzana zakonnost) ?
Dakujem za odpoved
Usporiadat
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Aj - aj.
Ergo: ak ZĽ poskytuje svojim ZCom stravné poukážky v rôznej nominálnej hodnote za odpracovanú smenu podľa ZP, minimálne jedna poukážka musí byť v hodnote 67 Sk. V tvojom prípade by ešte mohli dostávať buď jednu poukážku v hodnote 28 Sk, alebo dvadsať osem poukážok v hodnote 1 Sk, alebo rôzne variácie medzi tým.

Inak môžu dostávať jednu poukážku v hodnote 95 Sk, a tým sa splnili podmienky stanovené ZP.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Novela ZP hovori o minimálnom príspevku na stravovanie zamestnancov, t.č. 67 sk, z toho príspevok zamestnávateľa min. 55 %.
Maximálny príspevok zamestnávateľa uznaný ako daňový výdavokje 55 % z ceny stravného pri prac.cestách 5-12 hod t.č. 89 sk.

Ak dávate zamestnancom poukážky v hodnote 95sk, daňový výdavok zamestnávateľa je 48,95sk, môžete prispieť zo sociálneho fondu a zvyšok uhradí zamestnanec alebo zúčtujete ako nedaňový výdavok zamestnávateľa.

------------
Veronika
0 0
MartinkoK MartinkoK

MartinkoK je offline (nepripojený) MartinkoK

My sme mali doteraz stravovacie poukážky v nom.hodnote 60,- Sk. Zostalo mi ich 249 ks, tak som si k ním dnes doobjednala 249 ks v nom. hodnote 10,- Sk. Od 1.9.2007 budú zamestnanci dostávať dve poukážky na jednu smenu v celkovej hodnote 70,- Sk.
Dúfam, že je to tak v poriadku
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

MartinkoK Pozri príspevok
My sme mali doteraz stravovacie poukážky v nom.hodnote 60,- Sk. Zostalo mi ich 249 ks, tak som si k ním dnes doobjednala 249 ks v nom. hodnote 10,- Sk. Od 1.9.2007 budú zamestnanci dostávať dve poukážky na jednu smenu v celkovej hodnote 70,- Sk.
Dúfam, že je to tak v poriadku
Podľa mňa nie je.

A dokonca ani podľa zákonníka práce.
Naposledy upravil Gabi03 : 30.08.07 at 11:25 Dôvod: doplnenie
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Gabi03 Pozri príspevok
Podľa mňa nie je.
A ako to chceš riešiť ? Firma ti poukážky nezoberie späť a keby si to chcela doplatiť v hotovosti, musíš to zamestnancovi zdaniť.
Zákonník práce hovorí o príspevku na stravovanie...

--------
Veronika
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03


No treba si znovu preštudovať ZP platný od 1.9.2007, konkrétne § 152, ods. 4, kde sa okrem iného hovorí, že hodnota spravovacej poukážky musí predstavovať najmenej 75 % stravného ...., čiže momentálne viac ako 66,75 Sk.
Ak sú to stravovacie poukážky typu gastrolístkov, mám osobnú skúsenosť, že ich dodávatelia zoberú naspäť a vystavia dobropis, resp. odčítajú od nasledovnej dodávky.
Ja vôbec nikde nevidím problém. Vy ho vidíte?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Gabi03 Pozri príspevok

No treba si znovu preštudovať ZP platný od 1.9.2007, konkrétne § 152, ods. 4, kde sa okrem iného hovorí, že hodnota spravovacej poukážky musí predstavovať najmenej 75 % stravného ...., čiže momentálne viac ako 66,75 Sk.
Ak sú to stravovacie poukážky typu gastrolístkov, mám osobnú skúsenosť, že ich dodávatelia zoberú naspäť a vystavia dobropis, resp. odčítajú od nasledovnej dodávky.
Ja vôbec nikde nevidím problém. Vy ho vidíte?
Ak ich berú stravovacie zariadenia späť, je to OK - neskúšala som to, ale § 152 odst. 4 nehovorí, že tá poukážka musí byť jedna. Ak ťa mýli nárok na poskytnutie stravy ak prac.smena trvá viac ako 11 hod = povinnosť poskytovať ďalšie teplé jedlo, myslím, že to s týmto nemá nič spoločné ak sa suma 67sk skladá z dvoch poukážok.

--------
Veronika
0 0
papulisko papulisko

papulisko je offline (nepripojený) papulisko

Takze je to tak, ze minimalne jedna poukazka musi byt nad zakonom stanovenu hranicu - v sucasnosti 67 Sk. V pripade vyssieho prispevku, moze byt tvorena z jednej poukazky (napr.85 Sk), alebo z viacerych (jedna 67 Sk, a druha 18 Sk).
dakujem za spolupracu
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

veronikasad Pozri príspevok
Ak ich berú stravovacie zariadenia späť, je to OK - neskúšala som to, ale § 152 odst. 4 nehovorí, že tá poukážka musí byť jedna. Ak ťa mýli nárok na poskytnutie stravy ak prac.smena trvá viac ako 11 hod = povinnosť poskytovať ďalšie teplé jedlo, myslím, že to s týmto nemá nič spoločné ak sa suma 67sk skladá z dvoch poukážok.

--------
Veronika
O ďalšom nároku nie je vôbec reč. Na to teraz zabudnime.

Ale poďme spolu čítať zákon:

" (4) Pri zabezpečovaní stravovania zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, sa cenou jedla rozumie hodnota stravovacej poukážky. Hodnota stravovacej poukážky musí predstavovať najmenej 75% stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu."

Takže ak si pozorne prečítaš odsek, môžeš z neho vyčítať, že sa jedná o jednu a práve len jednu stravovaciu poukážku. Nie je tam napísané: ... hodnota stravovacích poukážok ... .
Isto nie som expert na slovenský jazyk, dokonca sa bez mučenia priznám, že jednotku z neho som mala naposledy hádam v 4. triede ZŠ-ky, ale toto mne je jasné. Dúfam, že sa naozaj nemýlim.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Gabi03 Pozri príspevok
O ďalšom nároku nie je vôbec reč. Na to teraz zabudnime.

Ale poďme spolu čítať zákon:

" (4) Pri zabezpečovaní stravovania zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sporstredkovať stravovacie služby, sa cenou jedla rozumie hodnota straovacej poukážky. Hodnota stravovacej poukážky musí predstavovať najmenej 75% stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu."

Takže ak si pozorne prečítaš odsek, môžeš z neho vyčítať, že sa jedná o jednu a práve len jednu stravovaciu poukážku. Nie je tam napísané: ... hodnota stravovacích poukážok ... .
Isto nie som expert na slovenský jazyk, dokonca sa bez mučenia priznám, že jednotku z neho som mala naposledy hádam v 4. triede ZŠ-ky, ale toto mne je jasné. Dúfam, že sa naozaj nemýlim.
Ano, mám nový ZP pred sebou. Ak by to bolo tak, ako to vykladáš ty, bola by to príliš veľká byrokracia pre podnikateľov a myslím že o to tvorcom novely zákonníka práce nešlo. Nech sa každý zamestnávateľ rozhodne sám ako to bude riešiť. Ja by som si náklad 67sk z 2 poukážok pred daňovou kontrolou obhájila.

---------
Veronika
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

http://www.porada.sk/t43551-p2-90-sk...-tou-1-sk.html - od príspevku č. 12 je rozoberaný práve tento problém so skladbou stravných lístkov
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

janaGT Pozri príspevok
http://www.porada.sk/t43551-p2-90-sk...-tou-1-sk.html - od príspevku č. 12 je rozoberaný práve tento problém so skladbou stravných lístkov
No tak to som potom jediná, kto si takto vykladá ten zákon.

PS: Z hľadiska nákladov máte pravdu, ale my sa tu teraz bavíme o ZP.
0 0
sonička sonička

sonička je offline (nepripojený) sonička

zaujal ma váš príspevok, čiže ak tomu správne rozumiem my zamestnancom poskytujeme strav.poukážky Le Cheque v hodnote Sk 80,-- čiže podľa mňa je to v súlade so zák.práce od 01.09.2007 , je to tak správne?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Do bodky splňate § 152 ZP.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Gabi03 Pozri príspevok
No tak to som potom jediná, kto si takto vykladá ten zákon.

PS: Z hľadiska nákladov máte pravdu, ale my sa tu teraz bavíme o ZP.
Dodržiavanie Zákonníka práce kontroluje inšpekcia práce. Myslíš, že inšpektor bude mať námietku ak mu ukážeš namiesto jedného lístka dva a bude to považovať za porušenie zákona ?

---------
Veronika
0 0
sonička sonička

sonička je offline (nepripojený) sonička

ďakujeme za odpoved
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

veronikasad Pozri príspevok
mu ukážeš namiesto jedného lístka dva a bude to považovať za porušenie zákona ?

---------
Veronika
Je to porušenie zákona!
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Gabi03 Pozri príspevok
Je to porušenie zákona!
Je to tvoj názor, neberiem ti ho, ale nesúhlasím s ním.

-------
Veronika
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Už k tomu nemám viac slov, iba ešte jedna citácia z Etikety Porady

14. Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona. Na takéto otázky neodpovedám. Neodpovedám spôsobom, ktorý navádza k porušeniu, či obchádzaniu zákona.
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

Ja dávam zamestnancom stravné lístky 40+50 už dosť dlho, dala som to aj do internej smernice. Dúfam, že z toho nebude žiadna pokuta.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať