Zavrieť

Porady

Zahraničná služobná cesta

Zdravím všetkých..
Chcem sa opýtať na to, či môžem zahr.prac.cestu vyúčtovať cez slovenskú pokladňu??
Všetky bločky a náhrady by som prepočítala na slovenskú menu kurzom vystavenia cesťáku a výdavok zaradila do SKK pokladne...
Je to možné v rámci účtovných predpisov???
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Je to možné, ak ste sa tak dohodli a zamestnanec nemal vopred danú zálohu, tak je to OK.

    jenny7 je offline (nepripojený) jenny7

    jenny7
    A čo v takom prípade, ak zamestnanec ide na služobku do Talianska, dám mu zálohu v SKK, on si peniaze zamení v zmenárni na Eurá, bločky za hotel, vstupenky na výstavu,dialničné známky atď., budú v EUR, potom ich prerátam na SKK ku dňu vyúčtovania cesťáku a vyplatím mu to všetko v SKK??? môže sa to takto vyúčtovať?? Prosím o radu, zatiaľ ďakujem

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    jenny7 Pozri príspevok
    A čo v takom prípade, ak zamestnanec ide na služobku do Talianska, dám mu zálohu v SKK, on si peniaze zamení v zmenárni na Eurá, bločky za hotel, vstupenky na výstavu,dialničné známky atď., budú v EUR, potom ich prerátam na SKK ku dňu vyúčtovania cesťáku a vyplatím mu to všetko v SKK??? môže sa to takto vyúčtovať?? Prosím o radu, zatiaľ ďakujem
    Nie, podľa zákona o cest náhradách pri služobnej ceste do zahraničia ak už dávaš zálohu, tak ju musíš dať v ZM, nemôžeš v SKK. VYúčtovanie už môže byť v SKK.

    Takže ten postup by mohol byť bez tej zálohy. Musel by na to použiť vlastné peniaze.

    raya1 je offline (nepripojený) raya1

    raya1
    Ak na cestu do zahraničia nebol poskytnutý preddavok a pri tejto ceste sa nakúpili úžit. predmety do zariadenia - doklad je v cudzej mene, je to OK ak to vyúčtujeme ako vedľajšie výdavky, prepočítame kurzom NBS a vyplatíme v hotovosti v Skk pokladni ?

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    raya1 Pozri príspevok
    Ak na cestu do zahraničia nebol poskytnutý preddavok a pri tejto ceste sa nakúpili úžit. predmety do zariadenia - doklad je v cudzej mene, je to OK ak to vyúčtujeme ako vedľajšie výdavky, prepočítame kurzom NBS a vyplatíme v hotovosti v Skk pokladni ?
    Myslím, že by to tak mohlo byť, pokiaľ to boli nejaké drobnosti. Ak však nakúpil 10 obrazov po 1000 EUR, k tomu 2 kávovary za 500 EUR a ešte 10 stoličiek, tak tam by som o správnosti postupu pochyboval.

    Takže lepšie by bolo, keby si nabudúce uviedol, čo kúpil. Pod pojmom "úžit. predmet do zariadenia" si neviem predstaviť, čo to je.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    raya1 Pozri príspevok
    Boli to garníže a záclony - spolu cca 6 tis.
    Tak to by asi bolo priechodné cez vyúčtoavanie. Len neviem, ako by sa to zaúčtovalo v účtovníctve, možno poradia učtári.
    Naposledy upravil Chobot : 03.10.07 at 16:18

    jenny7 je offline (nepripojený) jenny7

    jenny7
    Ešte by som sa chcela spýtať, zamestnanec mi doniesol k vyúčtovaniu SC z Prahy hotelový účet - daň.doklad, nie je tam napísané, že je to faktúra, je tam rozpísaná DPH 5%, hodnota je celkom aj s DPH 1500KČ. Daň.doklad je na firmu, ale je tam len náš názov, chýba tam komplet naša adresa plus IČDPH a atď.,takže to neberiem ako faktúru.. Môžem to pripnúť k vyúčtovaniu SC a zaúčtovať to v tej hodnote 1500Kč spolu na 512/211?? Alebo to dať zvlášť a zaúčtovať to ako 518/211??
    Prosím, ako mám postupovať?? Zatial ďakujem.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    jenny7 Pozri príspevok
    Ešte by som sa chcela spýtať, zamestnanec mi doniesol k vyúčtovaniu SC z Prahy hotelový účet - daň.doklad, nie je tam napísané, že je to faktúra, je tam rozpísaná DPH 5%, hodnota je celkom aj s DPH 1500KČ. Daň.doklad je na firmu, ale je tam len náš názov, chýba tam komplet naša adresa plus IČDPH a atď.,takže to neberiem ako faktúru.. Môžem to pripnúť k vyúčtovaniu SC a zaúčtovať to v tej hodnote 1500Kč spolu na 512/211?? Alebo to dať zvlášť a zaúčtovať to ako 518/211??
    Prosím, ako mám postupovať?? Zatial ďakujem.
    Ja by som to celé dal ako cestovné náhrady (teda 512).

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    raya1 Pozri príspevok
    Boli to garníže a záclony - spolu cca 6 tis.
    Tak toto zaúčtuj ako nákup materiálu. Nie sú to vedľajšie výdavky na SC.

    jenny7 je offline (nepripojený) jenny7

    jenny7
    Ahojte, nie som si ešte istá, ako spravne zaúčtovať túto situáciu, môžte mi s tým prosím niekto helfnúť??
    Zamestnancovi som dňa 28.9.2007 - piatok, dala preddavok na SC do Prahy v hodnote 800CZK, zaúčtujem to ako 335/211 hodnota na Skk 982,40 použitie kurzu ku dňu 28.9. - 1,228
    Vyúčtovanie mi predkladá dňa 1.10. pondelok, tu používam kurz k 1.10. - 1,230
    Preddavok minul cely - 800CZK išlo to na vstupenky, parkovne za 2dni. Stravné mu chcem preplatiť v SKK, tu použijem kurz ku dňu vyúčtovaniu čiže 1.10., len ako s tým preddavkom?? Zaučtujem 512/335 hodnota 800CZK akým kurzom?? ak k 1.10. tak mi tam vznikne kurzový rozdiel, alebo mám použiť k preddavku ten istý kurz čiže zo dňa 28.9.?? a tým pádom len vynulujem hodnotu na 335??Zatial ďakujem.
    Ešte to rozpíšem, ako to urobím v príklade: 335/211 800CZK - 982,40 k 28.9.
    Vyúčtovanie: 512/335 800CZK - 982,40 kurz k 28.9. 335 je vyrovnaná
    Ostatné náklady na stravné 1200 CZK, vreckové, auto - 512/211 SC v hodnote 6000,-Sk ( je už v tom zarátané aj stravné prerátané na SKK)
    Stravné v CZK prerátam kurzom ku dňu vyúčtovaniu k 1.10. Môže to tak byť? Díky...
    Naposledy upravil jenny7 : 10.10.07 at 08:06

    jenny7 je offline (nepripojený) jenny7

    jenny7
    Ahojte, prosím, mohol by mi niekto pozrieť na môj príspevok č.12 a pomôcť mi s jeho zaúčtovaním??? Prosím.....

    Vianocka je offline (nepripojený) Vianocka

    veselá kopa Vianocka
    jenny7 Pozri príspevok
    Ahojte, nie som si ešte istá, ako spravne zaúčtovať túto situáciu, môžte mi s tým prosím niekto helfnúť??
    Zamestnancovi som dňa 28.9.2007 - piatok, dala preddavok na SC do Prahy v hodnote 800CZK, zaúčtujem to ako 335/211 hodnota na Skk 982,40 použitie kurzu ku dňu 28.9. - 1,228
    Vyúčtovanie mi predkladá dňa 1.10. pondelok, tu používam kurz k 1.10. - 1,230
    Preddavok minul cely - 800CZK išlo to na vstupenky, parkovne za 2dni. Stravné mu chcem preplatiť v SKK, tu použijem kurz ku dňu vyúčtovaniu čiže 1.10., len ako s tým preddavkom?? Zaučtujem 512/335 hodnota 800CZK akým kurzom?? ak k 1.10. tak mi tam vznikne kurzový rozdiel, alebo mám použiť k preddavku ten istý kurz čiže zo dňa 28.9.?? a tým pádom len vynulujem hodnotu na 335??Zatial ďakujem.
    Ešte to rozpíšem, ako to urobím v príklade: 335/211 800CZK - 982,40 k 28.9.
    Vyúčtovanie: 512/335 800CZK - 982,40 kurz k 28.9. 335 je vyrovnaná
    Ostatné náklady na stravné 1200 CZK, vreckové, auto - 512/211 SC v hodnote 6000,-Sk ( je už v tom zarátané aj stravné prerátané na SKK)
    Stravné v CZK prerátam kurzom ku dňu vyúčtovaniu k 1.10. Môže to tak byť? Díky...
    Tiež som riešila túto dilemu. Po konzultácii s priateľkou-účtovníčkou, sme dospeli k záveru, že vyúčtovanie nákladov vo výške poskytnutého preddavku zúčtujeme kurzom zo dňa poskytnutia preddavku, teda nevznikne kurzový rozdiel a účet 335. sa vynuluje a zvyšok nákladov prepočítame kurzom zo dňa, kedy zamestnanec predložil cesťák k preplateniu. Zakomponujeme to takto v internej smernici.

    atka4 je offline (nepripojený) atka4

    atka4
    Vianocka Pozri príspevok
    Tiež som riešila túto dilemu. Po konzultácii s priateľkou-účtovníčkou, sme dospeli k záveru, že vyúčtovanie nákladov vo výške poskytnutého preddavku zúčtujeme kurzom zo dňa poskytnutia preddavku, teda nevznikne kurzový rozdiel a účet 335. sa vynuluje a zvyšok nákladov prepočítame kurzom zo dňa, kedy zamestnanec predložil cesťák k preplateniu. Zakomponujeme to takto v internej smernici.
    Keďže už dostal vopred preddavok na SC v cudzej mene, tak
    - vyúčtovanie pracovnej cesty sa urobí kurzom prijatého preddavku, t.j. rovnakým kurzom, čiže po odpočítaní preddavku nevznikne kurzový rozdiel
    - rozdiel, ak má peniaze vrátiť-sa vráti tiež kurzom z poskytnutého preddavku
    - rozdiel, ak sa mu má doplatiť-sa do doplatí účtovným kurzom - teda v oceneni valút podľa spôsobu ich oceňovania v účt.jednotke (FIFO alebo váž. aritm. priemer
    -ak dostal zálohu v CM, aj doplatok musí dostať v CM.

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    Vyúčtovanie PC sa robí kurzom NBS, kedy zamestnanec predloží vyúčtovanie PC. 512/335

    atka4 je offline (nepripojený) atka4

    atka4
    kalkulka Pozri príspevok
    Vyúčtovanie PC sa robí kurzom NBS, kedy zamestnanec predloží vyúčtovanie PC. 512/335
    ÁNO - v prípade, že zamestnanec nedostal preddavok na SC.

    Ak dostal, vyúčtovanie sa urobí v kurze účtovného ocenenia valút, v akom dostal preddavok.
    (v tomto prípade sa riešil prípad s poskytnutým preddavkom )

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    Neviem, či si rozumieme predpis
    na vyplatenie má byť naúčtovaný kurzom NBS v deň vyúčtovania PC. Iba doplatok, alebo preplatok poskytnutého preddavku je účtovaný podľa kurzu stanoveného v internej smernici. Čiže predpis 512/335
    kurzom NBS a peňažné vysporiadanie 211/335 alebo 335/211 tu sa použije kurz z pokladne.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.