Zavrieť

Porady

OC osobného automobilu,rozpušťanie záväzku dotácie

Ahojte mudri ľudia,
mam trošku chaos v tychto veciach, poraďte prosím. Som SZČO a platca DPH, učtujem v ALFE. Urobila som vklad podnikateľa 400.000 SK a kupila osobné auto za tuto sumu včetne DPH, ktoru si nemôžem uplatniť.
1. Aku obstaravaciu cenu zapisať do karty dlhodobého majetku, cenu s DPH teda 400.000 /ak som si nemohla uplatniť odpočet dph/ alebo bez DPH? Z tejto ceny je potom vyratavaný aj odpis.
Druhý problém mam s poskytnutou dotáciou z UPSVar. Zapisala som ju do PD ako PNDZ a zaroveň do knihy záväzkov.
2. Ak kupim napr. tlačiareň v sume 5000+DPH, z tohto záväzku odrátam len 5000 /cenu bez DPH/ ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Na úvod: je jedno v akom programe účtuješ ...

    1., OC osobného auta na účely odpisov je cena s DPH
    2., záväzok ako taký sa "započítava" celý, bez ohľadu na DPH, tento prípad je špecifický, s ohľadom na uplatňovanie DPH a následného uvádzania VOZD. Budeme vychádzať z Usmernenia MF SR k čerpaniu, k účtovaniu a zdaňovaniu nenávratného príspevku zo štrukturálnych fondov z rozpočtu Európskych spoločenstiev pre súkromný a verejný sektor kde sa uvádza:

    B2/ Účtovná jednotka účtujúca v sústave jednoduchého účtovníctva Spôsob účtovania nenávratných finančných príspevkov zo štrukturálnych fondov pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva je upravený Opatrením Ministerstva financií Slovenskej republiky č. 23586/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a podrobnosti o usporiadaní, označovaní položiek účtovnej závierky, obsahovom vymedzení položiek a rozsahu údajov určených z účtovnej závierky na zverejnenie pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov v znení Opatrenia Ministerstva financií Slovenskej republiky č. 25167/2003 – 92.
    Príjem prostriedkov sa účtuje v peňažnom denníku v prehľade o príjmoch, ktoré neovplyvňujú základ dane a zároveň v knihe záväzkov. V nadväznosti na účel použitia prostriedkov poskytnutého finančného príspevku, sa pri uzatváraní peňažného denníka účtujú účtovné operácie s ohľadom na vyčíslenie základu dane z príjmov v nadväznosti na § 17 ods. 3 písm. h) zákona č. 595/2003 Z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov.

    V nadväznosti na uvedené, podrobnejšie a viac po slovensky o účtovaní dotácie som písal tu:http://www.porada.sk/511079-post5.html

    Nikde nie je zmienka o účtovnaní DPH. Celkový záväzok je jedna vec, následné účtovanie o POZD a VOZD v prípade platcu DPH je druhá vec.

    OC osobného automobilu,rozpušťanie záväzku dotácie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.