Zavrieť

Porady

účtovanie zábezpeky

ahojte poraďáci,

chcem sa opýtať ako sa v JÚ účtuje zabezpeka/zapožičaného chladiča stolovej pitnej vody pre zamestnancov/,dodávateľ nám vystavil faktúru,ktorú sme uhradili v hotovosti, tento doklad nie je zálohovou fa ani nebude zúčtovaný s daňovým dokladom,v prípade ukončenia zmluvy a vrátenia nám bude zábezpeka vrátená,zaúčtujem to ako VNZD a v prípade vrátenia platby ako PNZP?ďakujem za odpoveď
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Áno VNZD a následne pri vrátení PNZD
    Naposledy upravil ekopo : 11.09.07 at 14:24 Dôvod: preklep

    mandula je offline (nepripojený) mandula

    mandula
    A nemôže to byť výdavok ovplyv.zákl.dane (prevádzková réžia) a pri vrátení storno výdavku?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    mandula Pozri príspevok
    A nemôže to byť výdavok ovplyv.zákl.dane (prevádzková réžia) a pri vrátení storno výdavku?
    Aká prevádzková réžia? Nájomné - nie. Je to finančný obnos na to aby dodávateľ si zabezpečil navrátenie zapožičaného majetku. Ani v PÚ sa to neúčtuje do nákladov.

    mandula je offline (nepripojený) mandula

    mandula
    Ale keď sa nad tým tak zamyslím, tak ten subjekt, čo príjme odo mňa finančnú zábezpeku, účtuje to do príjmu neovplyv.zákl.dane? Lebo niekedy sa jedná o nemalé čiastky (rádovo aj státisíce, napr. finančná zábezpeka za tankovacie karty). Zaujímalo by ma tiež, či s týmito finančnými prostriedkami príjímateľ voľne disponuje ? Lebo ak áno, tak to sa mi vidí nespravodlivé , že príde k nemalým príjmom, ktoré si nemusí zdaniť a môže voľne používať pre svoje potreby. Používa moje peniaze a ja si nemôžem dať z toho do výdavkov znižujúcich základ dane absolútne nič .... A aby sme sa vrátili k tým chladičom stolovej pitnej vody, myslím si, že zapožičiavateľ ich tiež pri kúpe dal do nákladov alebo ich odpisuje ako majetok (v závislosti od ich nadobúdacej ceny), čiže si znižuje svoj základ dane, ale príjem za zapožičanie mu už základ dane nezvyšuje ?
    Naposledy upravil mandula : 11.09.07 at 21:10 Dôvod: odstránenie smejkov

    mandula je offline (nepripojený) mandula

    mandula
    Ďakujem Smith. Témy som si pozrela. Nenašla som však v nich odpovede na moje otázky, konkrétne: príjem kaucie alebo zábezpeky je u prijímateľa PNZD? Prijímateľ môže s takto získanými financiami voľne nakladať? Zapožičaný majetok môže odpisovať a takto si znižovať svoj základ dane? Samozrejme netrápi ma zábezpeka zložená na deň-dva, ale na dobu presahujúcu viac zdaňovacích období a tiež nie nejaké halierové ale vyššie sumy. Neviem či som sa dosť jasne vyjadrila ale dúfam že si pochopil.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    mandula Pozri príspevok
    Ďakujem Smith. Témy som si pozrela. Nenašla som však v nich odpovede na moje otázky, konkrétne: príjem kaucie alebo zábezpeky je u prijímateľa PNZD? Prijímateľ môže s takto získanými financiami voľne nakladať? Zapožičaný majetok môže odpisovať a takto si znižovať svoj základ dane? Samozrejme netrápi ma zábezpeka zložená na deň-dva, ale na dobu presahujúcu viac zdaňovacích období a tiež nie nejaké halierové ale vyššie sumy. Neviem či som sa dosť jasne vyjadrila ale dúfam že si pochopil.
    Áno pochopil. Ale je to tak. Ja účtujem o zábezpekách rádovo v 100 tisícoch na 2-3 roky.

    účtovanie zábezpeky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.