Zavrieť

Porady

Ako účtovať zálohy

Chcem poprosiť o radu ako zaúčtovať:
1. Prijatá záloha na základe zálohovej platby - 221/324 ? (100 000,– Sk + 19 000,– = 119 000,–)
2. Vystavená fa pre zúčtovanie DPH - 324 / 343 ? (19 000,– Sk)
3. Konečná fa – neviem

Ďakujem za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    jacekova Pozri príspevok
    niekde som našla takéto vysvetlenie:
    1. Zálohová faktúra /predfaktúra, proforma faktúra/ sa nikdy nevystavuje s DPH. O takejto faktúre sa nikdy neúčtuje a vystavuje sa len pre účely zaplatenia celej alebo určitej časti platby predom. Principiálne takáto faktúra ani nemusí byť vystavená, suma úhrady sa môže dohodnúť aj ústne.....
    2. Na základe prijatej platby sa vystaví daňový doklad /faktúra/, v ktorej je rozpis
    DPH a obsahuje všetky náležitosti podľa paragrafu 71 zákona o DPH. Z hľadiska účtovníctva ide však stále len o zálohu /324, 314/ a takáto faktúra slúži pre účely záznamovej evidencie pre DPH.
    3. Ak nie je dodávka uskutočnená v tom istom mesiaci vystavuje sa faktúra súhrnná /konečná/, v ktorej sa uhradená časť zálohy-ntto aj
    DPH odpočítava...

    Platitelia
    DPH si neuvedomujú, že ak vystavia doklad s uvedením DPH sú ju aj povinní odviesť, aj keď na doklad 3x napíšu, že sa jedná o nedaňový doklad, pričom samozrejme na vstupe takúto DPH nemôžeme odpočítať.

    To niekde, je tu na Porade a bol to môj príspevok. Ale účtovanie týchto faktúr pre účely odpočtu DPH je pekne v priloženom linku v predchádzajúcom príspevku.

    Konečná faktúra sa účtuje normálne 5XX/321
    343.XX/321
    S odpočtom DPH a teda aj spôsobom účtovania na konečnej faktúre /t.j. vyrovnanie na účete 324, alebo mínusovým zápisom pri účtovaní konečnej faktúry a pod./ je sa treba vysporiadať podľa softu, ktorý používaš

    jacekova je offline (nepripojený) jacekova

    účtovník telom i dušou jacekova
    evina Pozri príspevok
    To niekde, je tu na Porade a bol to môj príspevok. Ale účtovanie týchto faktúr pre účely odpočtu DPH je pekne v priloženom linku v predchádzajúcom príspevku.

    Konečná faktúra sa účtuje normálne 5XX/321
    343.XX/321
    S odpočtom DPH a teda aj spôsobom účtovania na konečnej faktúre /t.j. vyrovnanie na účete 324, alebo mínusovým zápisom pri účtovaní konečnej faktúry a pod./ je sa treba vysporiadať podľa softu, ktorý používaš
    vedela som, že som to našla tu, ale už som nevedela, kto to napísal. prepáč. ale vysvetlila si to tak úžasne, že som si to ešte vtedy vytlačila aj uložila do mojich dokumentov.... a teraz som to použila.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    jacekova Pozri príspevok
    vedela som, že som to našla tu, ale už som nevedela, kto to napísal. prepáč. ale vysvetlila si to tak úžasne, že som si to ešte vtedy vytlačila aj uložila do mojich dokumentov.... a teraz som to použila.

    jacekova je offline (nepripojený) jacekova

    účtovník telom i dušou jacekova
    cherry99 Pozri príspevok
    Chcem poprosiť o radu ako zaúčtovať:
    1. Prijatá záloha na základe zálohovej platby - 221/324 ? (100 000,– Sk + 19 000,– = 119 000,–)
    2. Vystavená fa pre zúčtovanie DPH - 324 / 343 ? (19 000,– Sk)
    3. Konečná fa – neviem

    Ďakujem za radu.
    niekde som našla takéto vysvetlenie:
    1. Zálohová faktúra /predfaktúra, proforma faktúra/ sa nikdy nevystavuje s DPH. O takejto faktúre sa nikdy neúčtuje a vystavuje sa len pre účely zaplatenia celej alebo určitej časti platby predom. Principiálne takáto faktúra ani nemusí byť vystavená, suma úhrady sa môže dohodnúť aj ústne.....
    2. Na základe prijatej platby sa vystaví daňový doklad /faktúra/, v ktorej je rozpis
    DPH a obsahuje všetky náležitosti podľa paragrafu 71 zákona o DPH. Z hľadiska účtovníctva ide však stále len o zálohu /324, 314/ a takáto faktúra slúži pre účely záznamovej evidencie pre DPH.
    3. Ak nie je dodávka uskutočnená v tom istom mesiaci vystavuje sa faktúra súhrnná /konečná/, v ktorej sa uhradená časť zálohy-ntto aj
    DPH odpočítava...

    Platitelia
    DPH si neuvedomujú, že ak vystavia doklad s uvedením DPH sú ju aj povinní odviesť, aj keď na doklad 3x napíšu, že sa jedná o nedaňový doklad, pričom samozrejme na vstupe takúto DPH nemôžeme odpočítať.

    Ako účtovať zálohy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.