Zavrieť

Porady

roddinne pravo

Dobry deň. Som rozvedená a s ex ešte nemame vysporiadané BSM - rodinny dom. Neplati mi ani vyživne na deti a preto by som potrebovala vedieť či je možne, nejak dosiahnuť aby prepisal svoju 1/2 domu na deti, čim by sa vyrovnal dlh, ktory na vyživnom má. On s tym však nesuhlasí. Existuje nejaký spôsob?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    Nárok na výživné pre maloleté dieťa sa nedá započítať s ničím. Zo zákona.

    Riešiš výživné alebo BSM? Ak výživné, tak exekútor, trestné oznámenie, náhradné výživné.

    Ak riešiš BSM, tak je podstatné, kedy nadobudol rozsudok o rozvode manželstva platnosť.

    lenkamr je offline (nepripojený) lenkamr

    lenkamr
    Riešim aj vyživne aj BSM. Podala som aj trestne oznamenia, odsudili ho, aj na exekuciu. Neviem či ako szčo mam narok na nahradne vyživne.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    lenkamr Pozri príspevok
    Rozsudok nadobudol pravoplatnost v decembri 2005.
    Pokiaľ mám správne informácie, ak do troch rokov od nadobudnutia právoplatnosti rozsudku o rozvode nevysporiadate BSM - dohodou alebo súdnou cestou - po tomto termíne hnuteľné veci sa stávajú majetkom toho, kto ich po rozvode užíva a nehnuteľnosti budú zapísané na liste vlastníctva podielom 1/2 - a s tým môže byť neskôr problém.

    ---------
    Veronika

    lenkamr je offline (nepripojený) lenkamr

    lenkamr
    Takže ak tomu dobre rozumiem, ak dom uživam ja po uplynuti tretieho roku od rozvodu pripadne mne s tym, že mojho ex musim vyplatit z polovice. A čo ak chcem dom predať ale on s tym nesuhlasi, no nechce ma ani vyplatit? Môžem ho sudnou cestou prinutit k predaju?

    Gido je offline (nepripojený) Gido

    Gido
    veronikasad Pozri príspevok
    Pokiaľ mám správne informácie, ak do troch rokov od nadobudnutia právoplatnosti rozsudku o rozvode nevysporiadate BSM - dohodou alebo súdnou cestou - po tomto termíne hnuteľné veci sa stávajú majetkom toho, kto ich po rozvode užíva a nehnuteľnosti budú zapísané na liste vlastníctva podielom 1/2 - a s tým môže byť neskôr problém.

    ---------
    Veronika
    V tomto prípade to bude skôr výhoda, ak budú nehnuteľnosti v podielovom spoluvlastníctve (každý v 1/2 ), pretože z jeho podielu môže byť uspokojený nárok v exekučnom konaní na neuhradené výživné. Takže v podstate je možnosť získať do vlastníctva aj podiel bývalého manžela...

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    lenkamr Pozri príspevok
    Takže ak tomu dobre rozumiem, ak dom uživam ja po uplynuti tretieho roku od rozvodu pripadne mne s tym, že mojho ex musim vyplatit z polovice. A čo ak chcem dom predať ale on s tym nesuhlasi, no nechce ma ani vyplatit? Môžem ho sudnou cestou prinutit k predaju?
    Nie, ak BSM do troch rokov nevysporiadate, zapíšu vás na list vlastníctva oboch. Pri predaji - ak ex manžel nebude s tým súhlasiť, budeš mať problém. Vlastníkom budeš len 1/2 domu.

    ------
    Veronika

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Gido Pozri príspevok
    V tomto prípade to bude skôr výhoda, ak budú nehnuteľnosti v podielovom spoluvlastníctve (každý v 1/2 ), pretože z jeho podielu môže byť uspokojený nárok v exekučnom konaní na neuhradené výživné. Takže v podstate je možnosť získať do vlastníctva aj podiel bývalého manžela...
    Mala som na mysli skôr problém pri príp. predaji domu.

    --------
    Veronika

    Gido je offline (nepripojený) Gido

    Gido
    Doporučujem pokračovať v podávaní trestných oznámení a vymáhať dlžné výživné v exekučnom konaní. Ja vidím možnosť domocť sa výživného práve exekúciou na jeho podiel na nehnuteľnosti. Možno neskoro ale predsa!

    lenkamr je offline (nepripojený) lenkamr

    lenkamr
    No trestne oznamenia už nemôžem podavať, pretože už je vo väzeni. Na exekuciu som tiež podala, ale zatiaľ to sa nič nedeje a je tomu už asi 1,5 roka.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.