Zavrieť

Porady

Prijmy buducich obdobi - 385

Dobry den,
potrebujem surne poradit. Mozem uctovat na ucte 385 aj v priebehu uctovneho obdobia? Potrebujem mat trzbu uz v septembri, ale fakturovat mozem az v oktobri. Trzba vecne suvisi so septembrom.
dakujem moooooooc
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Dorinda Pozri príspevok
    Dobry den,
    potrebujem surne poradit. Mozem uctovat na ucte 385 aj v priebehu uctovneho obdobia? Potrebujem mat trzbu uz v septembri, ale fakturovat mozem az v oktobri. Trzba vecne suvisi so septembrom.
    dakujem moooooooc
    Prečo nepoužiješ účet na zálohy 314?

    Dorinda je offline (nepripojený) Dorinda

    Dorinda
    Potrebujeme zvysit trzby za 3Q. Chcela som uctovat 385/602 a potom v oktobri 311/385. Nie je to blbost? Ako to robia firmy, kt. musia robit priebezne uzavierky pre vedenie...?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    môžeš použiť účet 385 v priebehu roka. Ale mýli ma tá zmienka o vecnej súvislosti - naozaj nie je firma povinná fakturovať už za september?

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Podľa postupov účtovania v par. 56/(13) nájdeme, čo sa myslí pod pojmom príjmy budúcich období a kedy o nich účujeme. Na účte 385 - Príjmy budúcich období sa účtujú časovo rozlíšené výnosy, ktoré časovo a vecne patria do bežného účtovného obdobia a týkajú sa príjmov v určitých budúcich obdobiach, napríklad nájomné prijaté pozadu. Na účte 385 sa účtuje so súvzťažným zápisom v prospech príslušných účtov výnosov v účtovej triede 6.

    V nadväznosti na Zákon o účtovníctve par.3/4- účtovným obdobím je kalendárny rok, ak zákon neustanovuje inak.

    Vzhľadom na uvedené par. UJ nemôže účtovať na účte 385, síce pôjde o výnos v bežnom roku, ale tento príjem sa nebude dotýkať budúceho účtovného obdobia, príjem budete mať v tomto roku 2007.

    Pri ČR: Ide o oddelené sledovanie príjmov-pohybu PP a vzniku výnosov – vplyvu na HV.
    Na tomto účte sú známe príjmy, kt. sa budú inkasovať v budúcom UO v presne stanovenom termíne

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    KEJKA Pozri príspevok
    môžeš použiť účet 385 v priebehu roka.
    upresním to moje "môžeš"
    z.o účtovníctve
    §8 (1) Účtovná jednotka je povinná viesť účtovníctvo správne, úplne, preukázateľne,.....
    a §12
    (2) Hlavná kniha zahŕňa syntetické účty a analytické účty podľa účtového rozvrhu a obsahuje najmä tieto údaje:
    a) stavy účtov ku dňu, ku ktorému sa otvára hlavná kniha,
    b) súhrnné obraty strany Má dať a strany Dal jednotlivých účtov, minimálne za kalendárny mesiac,.......
    ......................
    súhlasím s Betkou, ale oponujem, že zákon o účtovníctve aj postupy účtovania upravujú, čo musíme dodržiavať, ale zasa NEZAKAZUJÚ použiť postupy, ktoré nie sú s legislatívou v rozpore......
    ak mám v septembri náklad, ale súvisiaci príjem nie, tak si ho môžem doúčtovať, aby som mala aj obdobie=mesiac úplný, správny a preukazný... ale NEMUSÍM tak urobiť, nakoľko v zmysle zákona o ú. je účtovné obdobie rok a nie som povinná tak účtovať.

    Dorinda je offline (nepripojený) Dorinda

    Dorinda
    Dakujem vam vsetkym za odpovede. Nakoniec som sa poradila s danovym poradcom a ten mi postup odsuhlasil.
    Este na vysvetlenie, potrebovali sme urobit uzavierku k 30.09., preto som pouzila casove rozlisenie. A naozaj gro prace prebehlo v 09, ale zmluvne je dohodnute, ze sa bude fakturovat az v 10/07, kde este budu finalizacne prace, je to presne vycislene aj sumou.
    Dora

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ono závisí aj od druhu vykonaných prác... ešte namiesto účtu 385 prichádza do úvahy (a mne je to aj bližšia možnosť) - účtovať nedokončenú výrobu. Teda aktivovať skôr zaúčtované náklady zápisom 121/611.
    V poslednom príspevku si sa akoby len tak mimochodom zmienila o tom, že práce pokračujú... teda budú aj náklady. Takže presnú sumu pre účely zaúčtovania na 385 nepoznáš - aj ked poznáš finálnú fakturáciu (možno zmluva o dielo?), nemôžeš asi vedieť adekvtnu presnú výšku výnosov.

    Prijmy buducich obdobi - 385

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.