Zavrieť

Porady

Neviem zaúčtovať fa

Pekný deň
Niekedy v júny sme zaplatili preddavok 100 000,- (preddavková faktúra) za nákladny automobil. Neprišiel nám daňový doklad.
Zaúčtovala som to, teda nezaúčtovala , lebo PF sa neúčtujú.
Nedodali nám automobil, tak nám vracajú preddavok.
Včera mi prišla faktúra (daňový doklad) kde mi sumu dávajú mínusom.
Príklad : Zaplatila som 100 000,- v júny
A na faktúre zo včera je napísané :
základ -81 000,-
DPH -19 000,-
Spolu -100 000,-
Ako to mám zaúčtovať, keď preddavok som nezaúčtovala ale teraz mám faktúru daňový koklad s mínusovými hodnotami?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    berry Pozri príspevok
    Pekný deň
    Niekedy v júny sme zaplatili preddavok 100 000,- (preddavková faktúra) za nákladny automobil. Neprišiel nám daňový doklad.
    Zaúčtovala som to, teda nezaúčtovala , lebo PF sa neúčtujú.
    Nedodali nám automobil, tak nám vracajú preddavok.
    Včera mi prišla faktúra (daňový doklad) kde mi sumu dávajú mínusom.
    Príklad : Zaplatila som 100 000,- v júny
    A na faktúre zo včera je napísané :
    základ -81 000,-
    DPH -19 000,-
    Spolu -100 000,-
    Ako to mám zaúčtovať, keď preddavok som nezaúčtovala ale teraz mám faktúru daňový koklad s mínusovými hodnotami?
    V prvom rade dodávateľ pochybil keď na poskytnutú zálohu nevystavil faktúru na odpočet DPH. Ak sa neúčtovalo o zálohe (iba na účte 314/221), tak by som skôr účtoval poskytnutú zálohu ako mylná platba na 378/221, a vrátenie sumy 221/378. Viem, že to nie je celkom kóšer, ale nie je možné vypárovať dph z dobropisu, nakoľko nebolo ani uplatnené, tým pádom by bola škodovaná spoločnosť, ktorá poskytla zálohu.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    berry Pozri príspevok
    Pekný deň
    Niekedy v júny sme zaplatili preddavok 100 000,- (preddavková faktúra) za nákladny automobil. Neprišiel nám daňový doklad.
    Zaúčtovala som to, teda nezaúčtovala , lebo PF sa neúčtujú.
    Nedodali nám automobil, tak nám vracajú preddavok.
    Včera mi prišla faktúra (daňový doklad) kde mi sumu dávajú mínusom.
    Príklad : Zaplatila som 100 000,- v júny
    A na faktúre zo včera je napísané :
    základ -81 000,-
    DPH -19 000,-
    Spolu -100 000,-
    Ako to mám zaúčtovať, keď preddavok som nezaúčtovala ale teraz mám faktúru daňový koklad s mínusovými hodnotami?
    Ste platitelia DPH ? Je dodávateľ platiteľom DPH ?
    Ak áno, bol povinný vystaviť Vám do 15 dní od prijatia preddavku faktúru v zmysle §71 Zákona o DPH. Ak ju nevystavil, vyžiadajte si ju, v opačnom prípade si nemáte ako uplatniť nárok na odpočet DPH zo zaplateného preddavku.
    Nakoľko však na obdržanej faktúre sú mínusom údaje, ktoré mali byť na faktúre k prijatému preddavku, je možné že faktúra bola vystavená, len sa po Vás nedostala . Treba sa spýtať dodávateľa ...
    K účtovaniu - účtovnú operáciu - zaplatenie preddavku si nezaúčtovala ???

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    berry Pozri príspevok
    Pekný deň
    Niekedy v júny sme zaplatili preddavok 100 000,- (preddavková faktúra) za nákladny automobil. Neprišiel nám daňový doklad.
    Zaúčtovala som to, teda nezaúčtovala , lebo PF sa neúčtujú.
    Nedodali nám automobil, tak nám vracajú preddavok.
    Včera mi prišla faktúra (daňový doklad) kde mi sumu dávajú mínusom.
    Príklad : Zaplatila som 100 000,- v júny
    A na faktúre zo včera je napísané :
    základ -81 000,-
    DPH -19 000,-
    Spolu -100 000,-
    Ako to mám zaúčtovať, keď preddavok som nezaúčtovala ale teraz mám faktúru daňový koklad s mínusovými hodnotami?
    Zaúčtovala si predpokladám úhradu preddavku - 314/221. Teraz by som zaúčtovala 221/314 pri vrátení preddavku.

    Prekvapuje ma však tá DPH, t.j. na základe prijatej platby mal byť vystavený doklad. Myslím , že nič nepokazíš, ak zaúčtuješ ako som vyššie uviedla, keďže DPH /ak ste platiteľmi/ si si nenárokovala, tak ani nemáš čo opravovať...aj keď to nie je 100% čisté dokladovo

    Olgica je offline (nepripojený) Olgica

    Olgica
    Na preddavkovú fa ti mali poslať vyúčtovaciu fa s rozdelením ZD a DPH. -túto si treba dodatočne vypítať. DPH si uplatníš vtedy, keď ju obdržíš. A fa zo včera zaúčtuješ normálne mínusom s terajším dátumom.

    berry je offline (nepripojený) berry

    berry
    Tzn. že si mám teraz vypýtať daňový doklad k preddavkovej faktúre a potom podať opravné daňové priznanie za jún?

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Nemusíš podávať dodatočné DP, nárok na odpočet si uplatníš v období, kedy faktúru obdržíš (§ 51 ods.2 Zákona o DPH ).

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    berry Pozri príspevok
    Tzn. že si mám teraz vypýtať daňový doklad k preddavkovej faktúre a potom podať opravné daňové priznanie za jún?
    Ja osobne by som nepodávala žiadne dodatočné DP . V čase zaplatenia preddavku si neobdržal doklad, nemal si si na základe čoho uplatňovať nárok na odpočet a ani si si neuplatnil.
    Nanajvýš by som požiadala o doklad z júna, označila, že som ho obdržala teraz v semptembri /§51/ a uplatnila v septembri odpočet a aj opravu - výsledok nula...

    Tým nanajvýš myslím, že by som postupovala ako som uviedla vyššie...

    berry je offline (nepripojený) berry

    berry
    Pekný deň. Ešte by som chcela otvoriť túto tému.
    Volala som do tej firmy a oni mi poslali daňový doklad k preddavkovej faktúre z júna. Ale asi sa stala chyba na pošte alebo kde, ale mňe faktúra nedošla. Tak mi ho poslala ešte raz.
    A teraz pri zaúčtovavaní som narazila na niekoľko problémov.
    Pracujem v Omege. A zaúčtovala som ju nasledovne.
    Dátum vyhotovenia je 18.06.07
    Dátum prijatia je 01.10.07
    Splatnosť 18.06.07
    A DVDP mám dať aký zo dňa keď mi prišila fa alebo zo dňa vystavenia?
    Ja som dala dnešný dátum a potom som si na karte ostatné údaje zaškrtla políčko nemeniť DUD a prepísala som aj dátum na dnešný. Je to správne?
    A druhá vec je , že preddavková fa aj daňový doklad k preddavku bol vystavený v eurách ale preddavok mi vracajú v SKK. (je to tam rozpísané dvoma menami)
    Aký kurz mám zvoliť? Na fa je kurz už zadaný. Takže zvolim ten. Ale môže to byť aj kurz pre DPH alebo si musím kurz najsť v NBS? A s akým dátumom? Zo dňa vystavenia fa , alebo zo dňa prijatia fa?
    Dúfam, že sa mi to podarilo napísať celkom zrozumiteľne. Tak prajem pekný deň
    Ďakujem.
    -b-

    Neviem zaúčtovať fa

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.