Zavrieť

Porady

preplatenie-náklad?

Chcela by som vám toršku priblížiť môj problém, aby ste mi s ním poradili. Prosím.
Podnikateľ previedlol leasing auta na manželku podnikateľku v 7/2004, platil štvrťročné splátky, a splátku, ktorú mala zaplatiť ona, uhradil on z BÚ ešte pred zmenou leasingovej zmluvy. V tejto zmluve je ale povinná túto splátku uhradiť ona (asi ešte nevedeli, že ju on uhradil).
Chcela by som vedieť, keď mu ona túto splátku preplatí v H, ako si on tento príjem zaúčtuje. Ona si takto preplatenú splátku môže dať do nákladov, že? (leasing-vznik-r. 2003)
Takisto mal zplatenú cestnú daň na celý rok. Polovicu roka však z nákladov vyradil. Tú druhú polovicu nahlásil na manželku. Keď mu to ona preplatí v H, môže si to tiež dať do nákladov?
Je to divné a komplikované, ale nezostáva mi nič iné len veriť vo vašu pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    zuso je offline (nepripojený) zuso

    začiatočník v účtovníctve zuso
    Takže to zhrniem. Ide o JÚ.
    Tú splátku a časť z cestnej dane jej prefakturuje. Nakoľko to mal zaúčtované v prev. réžii, tak to bude musieť preúčtovať, ako výdavok NZD?
    A po preplatení to bude príjem tiež NZD alebo ovplyvňujúci?
    Je mi lúto že obťažujem, ale fakt mi to do tej mojej gebuľky neleze.

    evuša je offline (nepripojený) evuša

    evuša
    On to môže mať zaúčtované tak ako má, len príjem od manželky za úhradu faktúry dá do ostatných príjmov a zrovnajú sa aj príjmy aj výdaje. Ak je to v prevádzkovej réžii ako výdaj, v ostatných príjmoch to bude ako príjem. Môže to byť aj tak, že mu manželka na danú sumu vystaví dobropis, uhradí ho v hotovosti a ty mu dobropis zaúčtuješ mínusom do záväzkov a úhradu dobropisu mínusom do prevádzkovej réžie. Tým si ponížiš náklad. Myslím, že obidva spôsoby sú správne.

    zuso je offline (nepripojený) zuso

    začiatočník v účtovníctve zuso
    ďakujem evuša, už mi je to jasné, ale radšej zostanem pri tej prvej možnosti, lebo s dobropisom nemám žiadne skúsenosti, tak aby som náhodou niečo nepokazila.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.