Zavrieť

Porady

zniženie dane z prijmu

Ahojte poradaci, viete mi poradit? Predavam 100% podiel firmy (dvojročnu s.r.o.čku.) predaj za 5.mil Sk. počas tohto obdobia som, ale vložil do spoločnosti este 1 milion korun. Možem si odčítat tento milion a zdaniť len 4. miliony, respektíve este odtoho odčítať prvotný 200 tisícový vklad? Dakujem za odpoved, prijemny den vam vsetkým.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Čo je to "vložil som 1.mil." ? Pôžička spoločníka ???

    Prevod obchodného podielu sa zdaňuje podľa §8 ods.1 písm.f/ Zákona o dani z príjmov
    § 8
    Ostatné príjmy
    (1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä
    ...
    f) príjmy z prevodu účasti (podielu) na spoločnosti s ručením obmedzeným, komanditnej spoločnosti alebo z prevodu členských práv družstva,
    (2) Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahŕňa zdaniteľný príjem znížený o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie. Ak sú výdavky spojené s jednotlivým druhom príjmu uvedeným v odseku 1 vyššie ako príjem, na rozdiel sa neprihliada.
    ...
    (7) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. f) sa za výdavok považuje vklad alebo obstarávacia cena podielu.


    Vkladom sa rozumie upísaný a splatený vklad pri vzniku spoločnosti, obstarávacia cena je cena , za ktorú by si nadobudol obchodný podiel zmluvou o prevode obchodného podielu.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Treba sa odosobniť . Je to pôžička spoločníka, fyzickej osoby Jana Mrkvičku pre obchodnú spoločnosť, právnickú osobu AB, s.r.o.
    Určite si nepožičal "sám sebe ".
    Ak sa vrátime k pôvodnej otázke - o túto pôžičku nemôžeš znížiť príjem z prevodu obchodného podielu.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Neviem o ničom, čo by Ti pomohlo.
    V prechodných ustanoveniach Zákona o dani z príjmov je možnosť oslobodenia od dane iba pri prevode obchodného podielu po 5-tich rokoch od jeho nadobudnutia , ale 5-ročnú lehotu nespĺňaš.
    Pozn. prečítaj si Etiketu Porady, najmä bod 14 .

    nnio je offline (nepripojený) nnio

    nnio
    Cleo, ty mas s predajom skusenost? je nejaký legálny sposob ako čiastočne znížiť sumu ktorá sa má zdanit?

    nnio je offline (nepripojený) nnio

    nnio
    johanka kukol som si etiketu ved ja sa nechcem žiadny podvod, ale v zakonoch je vzdy cesta ako legálne a čisto najst možnosť umernej uľavy ,nie?

    cloe je offline (nepripojený) cloe

    Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac cloe
    nnio Pozri príspevok
    Cleo, ty mas s predajom skusenost? je nejaký legálny sposob ako čiastočne znížiť sumu ktorá sa má zdanit?
    Prišlo tu k omylu. Bod, ktorý som ti pridelila mal patriť Johanke, neviem prečo mi to hodilo k tebe

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    nnio Pozri príspevok
    johanka kukol som si etiketu ved ja sa nechcem žiadny podvod, ale v zakonoch je vzdy cesta ako legálne a čisto najst možnosť umernej uľavy ,nie?
    Slovo podvod na toto fórum ani nepatrí .
    Ak ide o skúsenosti s prevodmi obchodných podielov, neviem ako cloe, ale ja nejaké mám. Prezradila som Ti naozaj všetko, aj s príslušnými ustanoveniami Zákona o dani z príjmov.

    nnio je offline (nepripojený) nnio

    nnio
    Oki dakujem johanka za ochotu, cloe ten bodík dávam dobrovolne Johanke prajem vám krasny víkend

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    určite nepojde o podvod ani o obchádzanie zákona. Predávajúci a kupujúci sa môžu dohodnúť na nižšej sume (miesto 5M len 4M) s podmienkou že sro predtým vyrovná svoje záväzky voči pôvodnému spoločníkovi.
    Teda 4M dá nový majiteľ, 1M dá sro a povodný majitel dostane spolu 5M, pričom 4M zdaní po odpočítaní 200Tsk príp. dalsie výdavky v zmysle zákona.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.