Zavrieť

Porady

Poraradí mi niekto, ako formátovat disk ?

Potrebujem naformátovat c:, iný disk nemám. XPčko nejde restarnut v DOSe, a z roznych rezimov WIN sa mi to nedari, kedze WIN pouziva subory z tohto disku...
Prosím poradte...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Ronko Pozri príspevok
    Potrebujem naformátovat c:, iný disk nemám. XPčko nejde restarnut v DOSe, a z roznych rezimov WIN sa mi to nedari, kedze WIN pouziva subory z tohto disku...
    Prosím poradte...
    Pokiaľ máš naištalované Win na C:, tak ti to z win nepôjde formátovať. Musel by si jedine buď v DOSe dať príkaz na formát, alebo ak máš inštalačný disk Win, tak pred samotnou inštaláciou ťa to navedie na formátovanie.

    A si si istý, že to chceš formátovať? Vieš, že tým stratíš všetky údaje a aj samotnú inštaláciu Win?

    duves je offline (nepripojený) duves

    Niekto duves
    Chobot ti dobre radi, prides o udaje. Instalacne windowsi ako take nie je problem zohnat.
    Potrebujes nastartovat z ineho media, nez z hardisku. Kedysi sa to robilo z diskety, da sa aj z Cd-ecka, a tusim aj z USB kluca (este som neskusal). Existuje program na vytvorenie bootovacej diskety. Napis, ci take potrebujes, hodim ti to na www.upnito.sk skade to mozes stiahnut.

    rakerian je offline (nepripojený) rakerian

    rakerian
    Pokial si si isty, ze chces naozaj naformatovat disk C: a prist tak o vsetky data na nom, tak sa to da spravit z kvazi "DOS rezimu", ktory sa da spustit pri opravnej instalacii Windowsu.

    Pokial nabootujes pocitac z instalacneho CD, tak myslim hned na prvej obrazovke sa instalator pyta, ci chces nanovo instalovat sytsem alebo spustit jeho opravu (klavesa "R"). Treba dat spustit opravu a system sa nastartuje do "DOS rezimu". Tento rezim sa vlastne spusta z CD-cka a nie z OS, ktory mas v PC, takze ti nezahlasi, ze sa subory na disku pouzivaju. V riadkovom mode staci zadat administratorske heslo do systemu, ktory je nainstalovany v PC a mozes pouzivat DOS prikazy.
    Vsetky dostupne prikazy sa ti zobrazia po napisani prikazu help. Je medzi nimi aj prikaz format.

    Po skonceni formatovania staci zadat prikaz exit a PC sa rerstartuje.

    Fero11 je offline (nepripojený) Fero11

    Fero11
    skus stahnut Acronis DiscDirector ten dokaze rozdelit disk na particie aj ked si vo windovse, bez straty dat. Na tu novu particiu si zalohuj vsetky potrebne data a mozes hravo preinstalovat win

    duves je offline (nepripojený) duves

    Niekto duves
    Fero11 Pozri príspevok
    skus stahnut Acronis DiscDirector ten dokaze rozdelit disk na particie aj ked si vo windovse, bez straty dat. Na tu novu particiu si zalohuj vsetky potrebne data a mozes hravo preinstalovat win
    Ja som ten soft zohnal nedavno. Ale skor ako ho vyskusam, pozalohujem. K operaciam vo win pouzivam partition magic.

    Lydka R je offline (nepripojený) Lydka R

    Večný optimista so zmyslom pre humor, ale aj prísny detailista obľubujúci matematiku a logiku. ...viac Lydka R
    Skúste mi poradiť, alebo ma aspoň utešiť.
    Otvorila som notebook a ten nič. Vypisuje, že nemôže spustiť Win lebo nemôže nájsť systémové súbory. Skúšala som poslednú funkčnú konfiguráciu i núdzový režim (cez F8) a nič.
    Mám bootovacie CD i Win, ale v týchto veciach nie som až taká zbehlá a keď si pomyslím, že prídem o účto 25 firiem, je mi z toho zle. Účtovníctvo nemám na C: spolu s Win. Čo by som ešte mala vyskúšať? Alebo už radšej nič a zajtra zájsť do servisu?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ja by som išla do servisu...vedia dáta z disku zálohovať a potom ti to opravia.

    Lydka R je offline (nepripojený) Lydka R

    Večný optimista so zmyslom pre humor, ale aj prísny detailista obľubujúci matematiku a logiku. ...viac Lydka R
    KEJKA Pozri príspevok
    ja by som išla do servisu...vedia dáta z disku zálohovať a potom ti to opravia.
    No máš pravdu, už neskúšam radšej nič. Len som z toho dosť nervózna, chcela som spraviť dnes ešte kopec roboty. A dúfam že to opravia a údaje mi ostanú, lebo poslednú napálenú zálohu mám asi mesačnú. Bola som taká neporiadna, že som po DPH údaje len zálohovala, ale ostali na disku.

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Lydka R Pozri príspevok
    Skúste mi poradiť, alebo ma aspoň utešiť.
    Otvorila som notebook a ten nič. Vypisuje, že nemôže spustiť Win lebo nemôže nájsť systémové súbory. Skúšala som poslednú funkčnú konfiguráciu i núdzový režim (cez F8) a nič.
    Mám bootovacie CD i Win, ale v týchto veciach nie som až taká zbehlá a keď si pomyslím, že prídem o účto 25 firiem, je mi z toho zle. Účtovníctvo nemám na C: spolu s Win. Čo by som ešte mala vyskúšať? Alebo už radšej nič a zajtra zájsť do servisu?
    Rozhodne vyhľadaj servis. V budúcnosti odporúčam kopírovať-kopírovať-kopírovať. Ja si robím 2 kópie denne, v daňovej sezóne aj cez obed. Po nepríjemnej skúsenosti ......

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    neboj, formátovaním by si si tie dáta premazala, ale teraz tam sú, aj tie zálohy..takže v servise ti to nahodia..radšej si to daj archivovať viackrát.
    Ak by si mala problém, chod na www.exe.sk

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    Lydka R Pozri príspevok
    Skúste mi poradiť, alebo ma aspoň utešiť.
    Otvorila som notebook a ten nič. Vypisuje, že nemôže spustiť Win lebo nemôže nájsť systémové súbory. Skúšala som poslednú funkčnú konfiguráciu i núdzový režim (cez F8) a nič.
    Mám bootovacie CD i Win, ale v týchto veciach nie som až taká zbehlá a keď si pomyslím, že prídem o účto 25 firiem, je mi z toho zle. Účtovníctvo nemám na C: spolu s Win. Čo by som ešte mala vyskúšať? Alebo už radšej nič a zajtra zájsť do servisu?
    Neviem, či je ešte v záruke. Ale aj tak vrelo by som doporučil navštíviť kvalitný servis. Už len kvôli tomu čo si sama uviedla. A v prvom rade dať im na vedomie, že najprv potrebuješ dáta, potom dáta a až potom notebook...
    Nepíšeš, ako si predtým ukončila Windows. Nekorektné ukončenie (výpadok elektriny, vypnutie predtým než Windows uloží nastavenie, a pod.) môže mať za následok stratu systémových súborov, ale môže byť aj hardvérová chyba disku. (V poslednych 4 mesiacoch mi takto odišiel jeden počítač i notebook, oba v záruke, u oboch bola nutná výmena harddisku).
    Samotný Windows sa dá oživiť tzv. opravnou re-inštaláciou, pri ktorej sa zachovávajú dáta, ALE NEMUSIA. Preto aj predtým radšej vykonať zálohu dát.
    Osobne som záchranu dát riešil preložením harddisku do druhého PC a prekopíroval účtovné dáta a dokumenty. V prípade PC je to jednoduchšie, u notebooku vyžaduje väčšie znalosti.
    Ak nie si 100% istá s tým, čo robíš, radšej to zver odborníkovi. Pamätaj - nový notebook niečo stojí, softvér sa dá opätovne nainštalovať, ale dáta sú v ňom najcennejšie (samozrejme dá sa urobiť aj rekonštrukcia účtovníctva - ale tie nervy a toho času - neprajem to nikomu).
    Ozaj, kedy si si naposledy zálohovala dáta? (lebo keď 2-3 dni pred haváriou notebooku, tak môžeš byť docela kľudná).

    Lydka R je offline (nepripojený) Lydka R

    Večný optimista so zmyslom pre humor, ale aj prísny detailista obľubujúci matematiku a logiku. ...viac Lydka R
    Stefan2005 Pozri príspevok
    Neviem, či je ešte v záruke. Ale aj tak vrelo by som doporučil navštíviť kvalitný servis. Už len kvôli tomu čo si sama uviedla. A v prvom rade dať im na vedomie, že najprv potrebuješ dáta, potom dáta a až potom notebook...
    Nepíšeš, ako si predtým ukončila Windows. Nekorektné ukončenie (výpadok elektriny, vypnutie predtým než Windows uloží nastavenie, a pod.) môže mať za následok stratu systémových súborov, ale môže byť aj hardvérová chyba disku. (V poslednych 4 mesiacoch mi takto odišiel jeden počítač i notebook, oba v záruke, u oboch bola nutná výmena harddisku).
    Samotný Windows sa dá oživiť tzv. opravnou re-inštaláciou, pri ktorej sa zachovávajú dáta, ALE NEMUSIA. Preto aj predtým radšej vykonať zálohu dát.
    Osobne som záchranu dát riešil preložením harddisku do druhého PC a prekopíroval účtovné dáta a dokumenty. V prípade PC je to jednoduchšie, u notebooku vyžaduje väčšie znalosti.
    Ak nie si 100% istá s tým, čo robíš, radšej to zver odborníkovi. Pamätaj - nový notebook niečo stojí, softvér sa dá opätovne nainštalovať, ale dáta sú v ňom najcennejšie (samozrejme dá sa urobiť aj rekonštrukcia účtovníctva - ale tie nervy a toho času - neprajem to nikomu).
    Ozaj, kedy si si naposledy zálohovala dáta? (lebo keď 2-3 dni pred haváriou notebooku, tak môžeš byť docela kľudná).
    V záruke už pár mesiacov nie je, už aj uvažujem o kúpe nového. Naposledy bol vypnutý korektne, tým som si istá. V poslednej dobe mi síce z času na čas zamrzol a odišla aj batéria, tak neviem.
    No len tie dáta - posledná záloha je týždňová po DPH. Ale nemám ju vonku, je na disku. No hádam to dobre skončí a odteraz budem zálohovať a kopírovať na USB alebo napaľovať podľa odporúčania Rozalky min. 1x denne. Tak díky za povzbudenie.

    Lydka R je offline (nepripojený) Lydka R

    Večný optimista so zmyslom pre humor, ale aj prísny detailista obľubujúci matematiku a logiku. ...viac Lydka R
    Dopadla som dobre. Bolo potrebné znova nahodiť celý systém, ale údaje sú všetky v poriadku. Samozrejme som ich hneď zálohovala a napaľovala. No a stálo ma to tisícku. Dve hodiny práce.
    Keďže sa chystám upravovať klientom ceny, toto bude dobrý argument, prečo... Ale to už skôr v inej téme.

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    Lydka R Pozri príspevok
    Dopadla som dobre. Bolo potrebné znova nahodiť celý systém, ale údaje sú všetky v poriadku. Samozrejme som ich hneď zálohovala a napaľovala. No a stálo ma to tisícku. Dve hodiny práce.
    Keďže sa chystám upravovať klientom ceny, toto bude dobrý argument, prečo... Ale to už skôr v inej téme.
    Koniec dobrý, všetko dobré... A tá cena podľa mňa bola celkom primeraná. Za záchranu dát a odstránenie nervozity určite. Veď si mohla dopadnúť aj horšie. No a to zálohovanie praktizovať aj v budúcnosti a pravidelne! A pre istotu na dve rôzne médiá. Pekný večer prajem.

    henul je offline (nepripojený) henul

    henul
    kupila som si malicky notebok a nemam tu kde sa davaju disky co si mam kupit nato aby som to mala dakujem

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    henul Pozri príspevok
    kupila som si malicky notebok a nemam tu kde sa davaju disky co si mam kupit nato aby som to mala dakujem
    Asi by bolo dobré napísať značku a typ notebooku..

    diry je offline (nepripojený) diry

    diry
    Malé notebooky sú bez mechaniky - treba si kúpiť externú mechaniku, napr. ja som si kúpil minulý týždeň práve k tomu túto:
    http://www.datacom-ke.sk/default.asp...em&stiid=26396

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.