Zavrieť

Porady

Daňový bonus

Inna Inna

Inna je offline (nepripojený) Inna

Otázočka? Môžem vyplatiť zamestnancovi, ktorý pracuje na pól úväzku za minimálnu mzdu daňový bonus? Teda jeho hrubá mzda v mesiaci je 3800,--Sk?
Usporiadat
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Minimálna mzda je 8100 Sk, takže by musel mať príjem aspoň 4050 v októbri.

Ak je to za september, tak tých 3800 Sk je polovica minimálnej mzdy 7600 Sk platnej do 09/2007, t.zn., že má nárok na daňový bonus (ak spĺňa aj ostatné podmienky § 33 ZoDP).
0 0
svedia svedia

svedia je offline (nepripojený) svedia

Ahojte prosim pomôžte.. polovicu mesiaca som bola zamestananá a doteraz mi bol aj tam vyplacaný daňový bonus. Ale neviem ako v terajšom zamestaní( druhá polovica mesiaca)? ako sa to správne má urobiť... či až od nasledujúceho mesiaca si ho uplatňovať?... ďakujem za odpoveď
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Vo vyhlásení pre nového zamestnávateľa uvedieš, že si bonus uplatňuješ až od ďalšieho mesiaca.
0 0
svedia svedia

svedia je offline (nepripojený) svedia

VELMI PEKNE ĎAKUJEM abel..

Dobre, môžem až dalšieho mesiaca ale asi aj pri ročnom zúčtovaní praddavkov dane, ze? Ešte raz DIK
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

svedia Pozri príspevok
VELMI PEKNE ĎAKUJEM abel..

Dobre, môžem až dalšieho mesiaca ale asi aj pri ročnom zúčtovaní praddavkov dane, ze? Ešte raz DIK
Áno, pri ročnom zúčtovaní dane sa urobí sumár, na koľko si mala nárok a koľko ti bolo vyplatené. Prípadný nedoplatok si vyžiadaš, preplatok budeš musieť vrátiť.
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

DB spätne si uplatní zamestnanec pri roč.zúčt.dane.
0 0
Uľa Uľa

Uľa je offline (nepripojený) Uľa

Zamestnanec má väčšinu roka príjem nižší ako polovica minimálnej mzdy, číze nárok na DB nemá. Ale za august mal príjem vyšší a teraz by odo mňa chcel, aby som mu ho vyplatila v nasledujúcom mesiaci. Viem, že to nejde spätne vyplácať, ale chcem sa spýtať ako to bude v ročnom zúčtovaní? Pretože úhrn prostriedkov za rok bude nižší ako 1/2 minimálnej mzdy. Tým pádom nebude mať nárok na DB a bude o ten jeden mesiac oškodovaný.... Je to tak? Ďakujem
0 0
Marta404 Marta404

Marta404 je offline (nepripojený) Marta404

za august dodatočne nemôžete vyplatiť DB, vysporiada sa to pri roč. zúčt. dane, ak nedosiahne 1/2 min. mzdy nemá nárok, ale ak by bol mal v 08 vypl. DB mal by peniažky k dobru....
0 0
svedia svedia

svedia je offline (nepripojený) svedia

ahojte.. poradte prosím.. má zamestnanec nárok na daňový bonus ak má zmluvu na 22,5 hod/týždenne? Dikas
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

svedia Pozri príspevok
ahojte.. poradte prosím.. má zamestnanec nárok na daňový bonus ak má zmluvu na 22,5 hod/týždenne? Dikas
Podstatný nie je jeho pracovný čas, ale výška mzdy, ktorú zaň dostane.
§ 33
Daňový bonus

(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 6480 Sk ročne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.
(2) Za vyživované dieťa daňovníka, a to vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa druhého z manželov, sa považuje nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu.125)
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Ak za mesiac zarobí aspoň 4050.- Sk v hrubom, má nárok na bonus.
0 0
svedia svedia

svedia je offline (nepripojený) svedia

má 55 na hodinu.. takže asi má nárok?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

svedia Pozri príspevok
má 55 na hodinu.. takže asi má nárok?
No síce uvažuješ správne, že má nárok na DB keďže zarobí 55,- na hodinu, ale to len v prípade, že tých hodín naozaj odpracuje toľko. Pretože ak bude napr. PN alebo bude mať neplatené voľno, a odrobí napr. za mesiac len 70 hodín, tak dosiahne mzdu 70*55=3850,-. Vtedy nárok na DB nemá.
Vždy je dôležité to, akú mzdu v skutočnosti dosiahne za ktorý mesiac. Môže sa stať, že v jednom mesiaci nárok na DB mať bude a v ďalšom zase nie.
0 0
svedia svedia

svedia je offline (nepripojený) svedia

ďakujem.. ešte sa chcem spýtať.. Keď sa všetko zráta pri RZ dane ( mesiace s výšším príjmom a mesiace kde nárok nebol na DB) môže sa uplatniť po zrátaní..
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Ak dosiahne za rok 2007 hrubý príjem zo závislej činnosti minimálne vo výške 46.350.- Sk, má nárok na doplatenie bonusu aj za tie mesiace, kedy potrebný príjem nedosiahol. Za mesiace 1-6 je nárok na bonus 540.- Sk mesačne, za 7-12 vo výške 555.- Sk mesačne, ak mal dieťa po celý rok, je to 6570.- Sk.
0 0
leka leka

leka je offline (nepripojený) leka

asi som to doteraz zle chápala. Možno netrafím presné čísla, ale, ak má zamestnanec HM 10000, uplatňuje si nezdaniteľnú položku, daň by bola na konci cca 300 Sk ale tiež chce daň. bonus, čo to presne znamená? Že jeho daň na úhradu bude 300-555=0 SK, alebo 300-555=-255 a teda sa mu má ešte doplatiť 255 SK?
Ďakujem vám moc
0 0
Iveta Matlovičová Iveta Matlovičová

Iveta Matlovičová je offline (nepripojený) Iveta Matlovičová

leka Pozri príspevok
asi som to doteraz zle chápala. Možno netrafím presné čísla, ale, ak má zamestnanec HM 10000, uplatňuje si nezdaniteľnú položku, daň by bola na konci cca 300 Sk ale tiež chce daň. bonus, čo to presne znamená? Že jeho daň na úhradu bude 300-555=0 SK, alebo 300-555=-255 a teda sa mu má ešte doplatiť 255 SK? áno doplatíš mu 255 Sk pochopila si to správne
Ďakujem vám moc
odpoveď vyznačená v texte
0 0
makovnik1 makovnik1

makovnik1 je offline (nepripojený) makovnik1

Doplatí sa mu 255 Sk. Ak máte viacej za-cov ktorím vyjde daň, "poníži" sa o tú sumu ich odvod na DÚ. Ak by náhodou žiadna daň na odvod nebola, musí to zamestnávateľ vyplatiť zo svojich prostiedkov a v ďaľšom kvartáli si peniaze vyžiada od DÚ v štvrťročnom prehľade
0 0
leka leka

leka je offline (nepripojený) leka

Ďakujem
0 0
ickom ickom

ickom je offline (nepripojený) ickom

krpec,výzor - 1/2 skutočného veku ...viac
Ja som sa včera o daň.bonuse zhovárala s kamarátkou a nezhodli sme sa na jednej veci. Manžel podniká od septembra, ja som zamestnaná od augusta, predtým som poberala rod.príspevok. Keďže mi od augusta zamestnávateľ vypláca daň.bonus, chcela som si v manželovom daň.priznaní uplatniť daňový bonus aj za obdobie od januára do júla (aj keď manžel v tom období nemal živnosť). Myslím, že je jedno, či si ten zvyšok roka budem žiadať ja pri ročnom zúčtovaní dane u zamestnávateľa, alebo manžel a to, odkedy má živnosť na to nemá vplyv. Ona tvrdí, že keďže v tom období živnosť nemal, nemá ani nárok na daň.bonus a že sa nedá vypočítať alikvotná časť, že ona to vie predsa len lepšie, keď to 2 roky dozadu sama robila... Deti ale žijú s nami v domácnosti celý rok a keď som čítala aj ostatné témy, tak si myslím, že môže. Alebo som to zle pochopila???
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať