Zavrieť

Porady

Prestavka v praci

Ahojte,mal by som prosbu o pomoc. Podla par.91 je zamestnavatel povinny poskytnut zamestancovi,ktoreho zmena je dlhsia ako 6hodin, prestavku v dlzke 30min. Nieco sa mi zda, ze v starom zakonniku prace bola dalsia prestavka pri odpracovani 11hod., ale nie som si isty. Viete mi s tym prosim poradit, ako to je s dalsou prestavkou, ked pracovnici maju 12hodinovu zmenu?

Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    elenka je offline (nepripojený) elenka

    elenka
    Takto to bolo aj pred novelou ZP. Možno s ti do toho pletie stravne, alebo nepretržitý denný odpočinok ?

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    fr.luk Pozri príspevok
    Ahojte,mal by som prosbu o pomoc. Podla par.91 je zamestnavatel povinny poskytnut zamestancovi,ktoreho zmena je dlhsia ako 6hodin, prestavku v dlzke 30min. Nieco sa mi zda, ze v starom zakonniku prace bola dalsia prestavka pri odpracovani 11hod., ale nie som si isty. Viete mi s tym prosim poradit, ako to je s dalsou prestavkou, ked pracovnici maju 12hodinovu zmenu?

    Dakujem
    V zákone 65/1965 to bolo upravené takto:

    "(1) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi najdlhšie po piatich hodinách nepretržitej práce pracovnú prestávku na jedlo a oddych v trvaní najmenej 30 minút. Ak ide o práce, ktoré sa nemôžu prerušiť, musí sa zamestnancovi i bez prerušenia prevádzky alebo práce zabezpečiť primeraný čas pre oddych a jedlo.

    (2) Zamestnávateľ môže po prerokovaní s príslušným odborovým orgánom určiť primerane dlhú prestávku na jedenie.

    (3) Začiatok a koniec týchto prestávok určí zamestnávateľ po prerokovaní s príslušným odborovým orgánom.

    (4) Prestávky na jedenie a oddych sa neposkytujú na začiatku a konci smeny.

    (5) Poskytnuté prestávky na jedenie a oddych sa započítavajú do pracovného času v rozsahu 30 minút za smenu. V kolektívnej zmluve možno dohodnúť, že pri smene presahujúcej desať a pol hodiny sa do pracovného času započíta ďalších najviac pätnásť minút; to platí aj pre zamestnávateľov, ktorí neprevádzkujú podnikateľskú činnosť."


    Teraz máš nárok na jednu prestávku, podrobnosti však možno dohodnúť v KZ:

    "(1) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako šesť hodín, prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Mladistvému zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako štyri a 1/2 hodiny, je zamestnávateľ povinný poskytnúť prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Ak ide o práce, ktoré sa nemôžu prerušiť, musí sa zamestnancovi aj bez prerušenia prevádzky alebo práce zabezpečiť primeraný čas na odpočinok a jedenie."

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.