Zavrieť

Porady

Nepovolené podnikanie

Dobry den,

pisem z PDA, dufam ze nenarobim chyby.

Od jednej osoby som nakupil nejaky tovar (konkt. islo o pc suciastky), skratka dal som penieze a isel som si po fakturu. Ake vsak bolo moje prekvapenie, ked som zistil zeclovek nema o zivnosti ani najmensi zaujem. Nema ani zl, ani nic. Chcel som tovar vratit, lebo bez faktury ho v podstate nemozem dat dalej. Lenze nic take, nechcel o vrateni ani pocut. Zistil som ze nie som jediny komu to vadi, uz takto "podnika" asi rok-dva, a moj (urcite nielen moj) pohar trpezlivosti pretiekol. Na moju reakciu ze chcem vratit tovar, nereaguje ani po upozorneni ze to nahlasim. Nejde len o par korun. Mam to nahlasit ako nepovolene podnikanie? Kde prosim?

Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    7iro Pozri príspevok
    Dobry den,

    pisem z PDA, dufam ze nenarobim chyby.

    Od jednej osoby som nakupil nejaky tovar (konkt. islo o pc suciastky), skratka dal som penieze a isel som si po fakturu. Ake vsak bolo moje prekvapenie, ked som zistil zeclovek nema o zivnosti ani najmensi zaujem. Nema ani zl, ani nic. Chcel som tovar vratit, lebo bez faktury ho v podstate nemozem dat dalej. Lenze nic take, nechcel o vrateni ani pocut. Zistil som ze nie som jediny komu to vadi, uz takto "podnika" asi rok-dva, a moj (urcite nielen moj) pohar trpezlivosti pretiekol. Na moju reakciu ze chcem vratit tovar, nereaguje ani po upozorneni ze to nahlasim. Nejde len o par korun. Mam to nahlasit ako nepovolene podnikanie? Kde prosim?

    Dakujem
    Slovenská obchodná inšpekcia
    Lion Topoľčany
    A ja by som to skúsila aj na daňovom úrade. Určite svoje príjmy nepriznáva-je to minimálne krátenie /zamlčanie/dane zo zisku. Neviem, ako by sa k tomu postavilo odd. živno-podnikania, ale určite mu dajú po prstoch.Veľa zdaru.!

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    Začal by som na živnostenskom úrade. Viď živnostenský zákon:

    HLAVA II
    NEOPRÁVNENÉ PODNIKANIE

    § 63
    Fyzickej osobe alebo právnickej osobe, ktorá prevádzkuje bez živnostenského oprávnenia činnosť, ktorá je predmetom voľnej živnosti, živnostenský úrad uloží pokutu až do 50 000 Sk.

    § 64
    Fyzickej osobe alebo právnickej osobe, ktorá prevádzkuje bez živnostenského oprávnenia činnosť, ktorá je predmetom remeselnej živnosti alebo viazanej živnosti, živnostenský úrad uloží pokutu až do 100 000 Sk.

    § 65
    Fyzickej osobe alebo právnickej osobe, ktorá prevádzkuje bez živnostenského oprávnenia činnosť, ktorá je predmetom koncesovanej živnosti, živnostenský úrad uloží pokutu až do 200 000 Sk.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    7iro Pozri príspevok
    Musím navštíviť osobne?
    Navštíviť ŽÚ alebo DÚ? Nie stačí listom dať podnet.

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    Viete čo je paradox, že DÚ a ŽÚ sa s tým zaoberať nebudú a Vás odporučia na finančnú políciu . Keby ste Vy ako podnikateľ ,ktorý má v ŽL uvedených tisíc aktivít podnikali aj v tisícprvej tak na Vás majú páky, ale na toho čo Vás podviedol páky nemajú. Bohužiaľ . Vivat Slovakia.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    a ak dotyčný "šikula" podniká bez faktúr.... tak je to na dokazovanie ťažké.
    Lion Topoľčany
    Teraz sa mi natíska otázka: keď je také ťažké dolapiť tohto chytrolíka, prečo teda na Slovensku podniká oficiálne zvyšných 400.000 živnostníkov?
    /nie som si istá tým číslom!/ Ale vážne, musím nakoniec súhlasiť s Melnick-na Slovensku je asi všetko možné, no proste-banánová republika!!!!!!!!

    Filip Glasa je offline (nepripojený) Filip Glasa

    Založil som Finstat.sk Filip Glasa
    Lion Topoľčany Pozri príspevok
    prečo teda na Slovensku podniká oficiálne zvyšných 400.000 živnostníkov?
    lebo väčšina ľudí potrebuje doklady a záruku. Keby jeho zákazníci vedeli, že nedáva faktúry, tak asi ani nič nekúpia.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    KEJKA Pozri príspevok
    a ak dotyčný "šikula" podniká bez faktúr.... tak je to na dokazovanie ťažké.

    Iba ak by k nemu išla nakúpiť ŠOI-ka či iný vážny orgán v utajení

    laciqua je offline (nepripojený) laciqua

    laciqua
    Len tak mimochodom by dotycny chytrolin mohol mat opletacky aj s panmi s obuskymi v uniformach kedze neoprávnené podnikanie je v zmysle ust. § 251 Trestného zákona trestným činom.
    Z vlastnej skúsenosti viem, ze podaným trestným oznámením sa polícia musí vážne zaoberať a nemôže ho len tak odmietnuť (zákon im to síce umožňuje) ale nadriadení už veľmi nie...
    A nič nevystraší takéto osôbky viac ako vyšetrovateľ PZ s nejakou tou otázočkou resp. predvolanie na výsluch.
    JA len že aj tu je cesta...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.