Zavrieť

Porady

faktúra na fyzickú osobu

Dobrý deň,
potrebujem sa poradiť či môžem vystaviť faktúru na fyzickú osobu - mám len údaje meno,adresa, nič iné..
dakujem
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
luluhaha Pozri príspevok
Dobrý deň,
potrebujem sa poradiť či môžem vystaviť faktúru na fyzickú osobu - mám len údaje meno,adresa, nič iné..
dakujem
Áno môžeš.
0 0
luluhaha luluhaha

luluhaha je offline (nepripojený) luluhaha

bude to teda bez problémov?..splňa to všetky náležitosti?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

luluhaha Pozri príspevok
bude to teda bez problémov?..splňa to všetky náležitosti?
Áno. Ty môžeš fakturovať aj nepodnikateľom...
1 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Samozrejme môžeš vystaviť doklad na FO, ale pojem "faktúra" pozná len zákon o DPH a je uvedená v § 71. Platí pre platcov DPH. Zákon o účtovníctve v § 10 pozná pojem "účtovný doklad". Sú tu uvedené aj náležitosti účtovného dokladu. To všetko ale neznamená že neplatca DPH nemôže používať účtovný doklad označovaný ako "faktúra".
1 0
luluhaha luluhaha

luluhaha je offline (nepripojený) luluhaha

ĎAKUJEM VAM VŠETKYM. PRIJEMNY DEŇ
0 0
martm001 martm001

martm001 je offline (nepripojený) martm001

Ahojte, potreboval by som vediet ak vystavujem fakturu FO nepodnikatelovi(nemam reg. pokladnu) ale nemam udaje - ani adresu ani meno, co tam mam uviest? Obcas sa mi stane ze nechcu mi dat svoje udaje. Doposial som v takomto pripade vystavil fakturu bez udajov odberatela. Aby neboli problemy pri danovej kontrole, mozem si vymysliet meno a adresu uviest iba mesto? Alebo tam moze byt napisane fyzicka osoba nepodnikatel ktory chce zostat v anonymite? .
V zakone o uct. sa pise pri uct. dokladoch ze tam musi byt označenie jeho účastníkov.
Vopred dakujem za odpoved.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
áno, musí byť označenie účastníkov, meno nevymýšľaj, čo napr. v prípade reklamácie? Samozrejme že aj zákazník musí mať záujem uviesť správne údaje - je to v jeho záujme.
Ak si povinný viesť ERP, tak faktúra túto povinnosť môže nahradiť - musí mať svoje náležitosti.
A ak si platiteľ DPH, tak tie náležitosti sú v Z_DPH jasne stanovené.
0 0
martm001 martm001

martm001 je offline (nepripojený) martm001

OK, ale co ked uz takych faktur par mam, mam ich nechat prazdne? Reklamacia sa da urobit aj podla cisla faktury.
Som platca DPH, v zakone sa pise ze faktura ma obsahovat adresu sidla nadobudatela tovaru.
Ale nejak to vyriesim, ved nie som povinny kontrolovat pravdivost udajov odberatela. A mesto ako adresa by malo asi stacit tiez (len je trochu nelogicke, naco by bol ludom ktori nemaju adresu moj tovar )
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

zakon o uctovnictve:

§ 10
Účtovný doklad

(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať
a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
1Dara Pozri príspevok
zakon o uctovnictve:

§ 10
Účtovný doklad

(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať
a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.
Že by označenie druhého účastníka mohlo byť aj: Fero z Galanty?
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

marjankaj Pozri príspevok
Že by označenie druhého účastníka mohlo byť aj: Fero z Galanty?
no aj Fero z Galanty, Mrkvicka z Peknej ulice

kedze zadavatel otazky pisal, ze vydava faktury lebo nema reg. pokladnu, predpokladam, ze uhrada faktury prebieha v hotovosti cez PPD ... a na PPD je tiez identifikovane od koho je platba prijata
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
martm001 Pozri príspevok
OK, ale co ked uz takych faktur par mam, mam ich nechat prazdne? Reklamacia sa da urobit aj podla cisla faktury.
Som platca DPH, v zakone sa pise ze faktura ma obsahovat adresu sidla nadobudatela tovaru.
Ale nejak to vyriesim, ved nie som povinny kontrolovat pravdivost udajov odberatela. A mesto ako adresa by malo asi stacit tiez (len je trochu nelogicke, naco by bol ludom ktori nemaju adresu moj tovar )
V zákone o DPH sa píše, že faktúru musíte vystaviť pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu. V každom prípade, ak už vystavujete faktúru a PPD, tak osobné údaje zákazníka si treba vyžiadať.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
ego.mc Pozri príspevok
V zákone o DPH sa píše, že faktúru musíte vystaviť pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu. V každom prípade, ak už vystavujete faktúru a PPD, tak osobné údaje zákazníka si treba vyžiadať.
To sa síce píše, ale keď ide o občana, tak faktúru vystavovať nemusí a teda ak ju aj vystaví, tak tie údaje podľa §71 obsahovať nemusí. Proste sa tento doklad nebude považovať za faktúru v zmysle DPH.
A podľa zákona o účtovníctve by tam malo byť označenie účastníkov, ale čo to vlastne znamená v zákone nie je.

To by sa potom za účtovný doklad nemal považovať ani blok z registračnej pokladne.
Naposledy upravil marjankaj : 11.07.11 at 21:10
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ja si myslím tak, že ak je platiteľ DPH, faktúru vystavovať nemusí, to je pravda. Ak ju však vystaví, tak musí mať všetky náležitosti podľa Z_DPH, inak sa nebude považovať za faktúru.
Ak však nie je faktúra, platba v hotovosti musí ísť cez ERP.
Nemôže byť podľa mňa kombinácia neplatná faktúra a PPD.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
KEJKA Pozri príspevok
ja si myslím tak, že ak je platiteľ DPH, faktúru vystavovať nemusí, to je pravda. Ak ju však vystaví, tak musí mať všetky náležitosti podľa Z_DPH, inak sa nebude považovať za faktúru.
Ak však nie je faktúra, platba v hotovosti musí ísť cez ERP. Tak na toto by som prosil príslušný paragraf.Nemôže byť podľa mňa kombinácia neplatná faktúra a PPD.
Kejka pojem faktúra existuje iba z hľadiska DPH. Z hľadiska účtovníctva je to irelevantné ako si ten účtovný doklad nazve.
Neuznajú mu DPH, ktorú má odviesť? Alebo čo vlastne?
Naposledy upravil marjankaj : 12.07.11 at 07:26
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
My na odoslaných faktúrach používame pojem: Odberatelia - fyzické osoby.
Prešlo to aj kontrolou, my daň štátu odvedieme, odberateľ si DPH nenárokuje, takže nie je problém.
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

kn-alka Pozri príspevok
My na odoslaných faktúrach používame pojem: Odberatelia - fyzické osoby.
Prešlo to aj kontrolou, my daň štátu odvedieme, odberateľ si DPH nenárokuje, takže nie je problém.
uhradu takejto FA mate cez PPD alebo cez re. pokladnu?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
kn-alka Pozri príspevok
My na odoslaných faktúrach používame pojem: Odberatelia - fyzické osoby.
Prešlo to aj kontrolou, my daň štátu odvedieme, odberateľ si DPH nenárokuje, takže nie je problém.
Veď s tým ani nič iné urobiť nemôžu. Keby to vyhodili, tak daňovníkovi iba dobre urobia.
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
úhrada cez PPD
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
marjankaj Pozri príspevok
Kejka pojem faktúra existuje iba z hľadiska DPH. Z hľadiska účtovníctva je to irelevantné ako si ten účtovný doklad nazve.
Neuznajú mu DPH, ktorú má odviesť? Alebo čo vlastne?
z hľadiska účtovníctva súhlasím, ja som reagovala na to, že je platiteľ DPH a musí alebo nemusí vystaviť faktúru.
Ak nevystaví faktúru, tak tržby idú cez ERP
ak vystaví faktúru, tak bude mať PPD.
Narážaš na to, že vystaví fatúru, ktorú nie je povinný vystaviť a teda nemusí mať náležitosti podľa Z_DPH? Beriem, ja som len vyjadrila svoj názor - prísnejší, nemusí byť 100%ný. Fakt je ten, že DPH priznaná bude, tak kontrola nemá čo vyhodiť.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať