Zavrieť

Porady

Začiatok s JÚ

Dobrý večer,
nenájde sa tu niekto, kto by bol ochotný mi vysvetliť ako účtovať v JÚ? PÚ viem...ale potrebujem sa naučiť JÚ...najlepšie z KE..lebo cez net to zrejme stačiť nebude
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    tinaM je offline (nepripojený) tinaM

    tinaM
    Ak ovládaš PÚ nemyslím si, že by bol pre Teba problém viesť JÚ.

    Špecifickými znakmi vedenia JÚ sú:

    - oddelené účtovanie o peňažnom hospodárení od účtovania evidencie majetku slúžiaceho na podnikanie a záväzkov, ktoré z tejto činnosti vyplývajú,

    - použitie rôzneho počtu zápisov pri zaúčtovaní jednotlivých účtovných prípadov v účtovných knihách, na rozdiel od PÚ, ktoré používa vždy podvojný zápis,

    - sledovanie príjmov a výdavkov, nie výnosov a nákladov ako je to PÚ. Rozdielom zdaniteľných príjmov a daňových výdavkov je hospodársky výsledok, ktorý sa v sústave JÚ označuje ako základ dane ,

    - úzke spojenie JÚ so ZDP. JÚ je považované za "daňové účtovníctvo", t.j., že od podnikateľa vyžaduje nielen dobrú znalosť účtovných predpisov, ale aj výbornú znalosť ZDP,

    - pri vedení JÚ je potrebné dodržiavať Postupy účtovania v JÚ, ktoré v nadväznosti na Zákon o účtovníctve vymedzujú jednotlivé zložky majetku podnikateľa a ich ocenenie, účtovné knihy JÚ, postup pri ich otváraní a uzatváraní ako aj účtovnú závierku a jej obsahovú náplň.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    stanley666 Pozri príspevok
    Dobrý večer,
    nenájde sa tu niekto, kto by bol ochotný mi vysvetliť ako účtovať v JÚ? PÚ viem...ale potrebujem sa naučiť JÚ...najlepšie z KE..lebo cez net to zrejme stačiť nebude
    Zdá sa, že predsa došlo na moje rady z 28.10. ...
    Ak ho budeš robiť v ALFE a nie je ti ľúto pár korún navyše investovaných do rozšírenia vedomostí, spoj sa meilom s KROSOM a dohodni si individuálne školenie v najbližšej pobočke KROSU, príp. aj u Vás. . Potrebuješ komplexné základy a techniku účtovania. Čo sa týka teoretických vedomostí, súhlasím s predch.príspevkami.

    ---------
    Veronika
    maminka už krásnych dvoch detičiek opäť začínajúca v novej práci, teraz už na druhom konci Slovenska :-) ...viac evka-janekova
    Chcela by som sa spýtať. Chcem začať viesť JÚ. Mám niekoľko známych, ktorí ma oslovili, či im nebudem viesť účtovníctvo. Všetko jednoduché, cca 20 Ofa, 15 Dfa, neplatci DPH, pokladna a účet. Otvorím si živnosť.

    Potrebujem nejak dokladovať že ho viem viesť? Teda nejaká skuška alebo nieco také?
    Potom to nahlásim na ZP a SP, som však aj zamestnaná, tak ako to bude teraz s odvodmi?
    V zamestnaní účtujem v ALFE, doma by som chcela najprv peň. dennik v Exceli (tu som ho niekde videla).
    Treba to nahlásiť zamestnávateľovi?

    Dakujem za odpovede, keby ma este nieco napadlo, tak viem že ste tu....

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    evka-janekova Pozri príspevok
    Chcela by som sa spýtať. Chcem začať viesť JÚ. Mám niekoľko známych, ktorí ma oslovili, či im nebudem viesť účtovníctvo. Všetko jednoduché, cca 20 Ofa, 15 Dfa, neplatci DPH, pokladna a účet. Otvorím si živnosť.

    Potrebujem nejak dokladovať že ho viem viesť? Teda nejaká skuška alebo nieco také?
    Potom to nahlásim na ZP a SP, som však aj zamestnaná, tak ako to bude teraz s odvodmi?
    V zamestnaní účtujem v ALFE, doma by som chcela najprv peň. dennik v Exceli (tu som ho niekde videla).
    Treba to nahlásiť zamestnávateľovi?

    Dakujem za odpovede, keby ma este nieco napadlo, tak viem že ste tu....
    V exceli to nerob, investuj pár tisíc do Alfy keď v nej robíš už v práci alebo oslov ekopo on má vlastný sw a aj ťa určite zasvätí do práce a máš o všetko postarané = nešetri, pretože sa viac narobíš atď. Ale ak voľný čas nemáš ako lepšie využiť, tak .....
    Naposledy upravil Manual : 21.10.08 at 11:01

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.