Zavrieť

Porady

vlastný pracovný úraz

V dôsledku pracovného úrazu som PN od 24.9. 2007. Keď som dostala výplatu za mesiac 09/2007, bolo mi povedané, že za posledný týždeň dostanem úrazový príplatok od Sociálnej poisťovne. To isté platí aj pre prvý týždeň v októbri( zamestnávateľ mi vyplatil len nejakých 900,- Sk). Lenže teraz mi prišlo zo SP rozhodnutie, že prvých 10 dní ich vôbec nezaujíma a od 11. dňa mi vyplatia len 55% denného vymeriavacieho základu - tzv. nemocenské. Je to v poriadku? Vianoce sa blížia a keď si predstavím, že dostanem polovicu výplaty . . .je mi zle. Nemá mi niečo platiť aj zamestnávateľ?
Prosím niekoho o polopatistickú radu - ja tomu vôbec nerozumiem.
Ďakujem a prajem pekný deň.
Naposledy upravil jmsth : 13.11.07 at 11:20
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

    VERONIKA6
    jmsth Pozri príspevok
    V dôsledku pracovného úrazu som PN od 24.9. 2007. Keď som dostala výplatu za mesiac 09/2007, bolo mi povedané, že za posledný týždeň dostanem úrazový príplatok od Sociálnej poisťovne. To isté platí aj pre prvý týždeň v októbri( zamestnávateľ mi vyplatil len nejakých 900,- Sk). Lenže teraz mi prišlo zo SP rozhodnutie, že prvých 10 dní ich vôbec nezaujíma a od 11. dňa mi vyplatia len 55% denného vymeriavacieho základu - tzv. nemocenské. Je to v poriadku? Vianoce sa blížia a keď si predsavím, že dostanem polovicu výplaty . . .je mi zle. Nemá mi niečo platiť aj zamestnávateľ?
    Prosím niekoho o polopatistickú radu - ja tomu vôbec nerozumiem.
    Ďakujem a prajem pekný deň.
    Máš to vyplatené správne. Zamestnávateľ Ti hradí prvých 10 dní a to 3 dni 25% a 7 dní 55% z denného vymeriavacieho základu. Po 10. dni sa DPN odovzdáva Soc. poisťovni, ktorá Ti nemoc vypláca až do skončenia.
    Pokiaľ si mala pracovný úraz, tento musí byť nahlásený na Soc. poisťovni, a oni potom pošlú Tvojmu zamestnávateľovi tlačivo "Oznámenie poistnej udalosti k úrazovému poisteniu podľa § 231 odst. 1 písm. h)...", ktoré zamestnávateľ vyplní a pošle späť. Po skončení DPN Ti Soc. poisťovňa vyplatí tzv. stratu na zárobku z dôvodu pracovného úrazu, čo bude tvoriť rozdiel medzi vyplatenou DPN a Tvojim priemerným denným zárobkom.

    jmsth je offline (nepripojený) jmsth

    jmsth
    Ďakujem za odpoveď. Čiže, keď som to dobre pochopila, tak najskôr musím ukončiť PN, nastúpiť do zamestnania a potom mi to bude všetko doplatené? Aká tam je lehota?
    Samozrejme, ak zamestnávateľ poslal to potvrdenie, áno?
    Ten § 231 zo Zákonníku práce?

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    jmsth Pozri príspevok
    Ďakujem za odpoveď. Čiže, keď som to dobre pochopila, tak najskôr musím ukončiť PN, nastúpiť do zamestnania a potom mi to bude všetko doplatené? Aká tam je lehota?
    Samozrejme, ak zamestnávateľ poslal to potvrdenie, áno?
    Ten § 231 zo Zákonníku práce?
    Vyžiadaj si od zamestnávateľa kompletnú dokumentáciu a oboznám sa s výsledkami šetrenia tvojho pracovného úrazu. Máš na to právo rovnako ako na informáciu, či bol spis zaslaný na SP a kedy. Potom sa budeš lepšie vedieť orientovať, ako ďalej.

    sella je offline (nepripojený) sella

    sella
    Zamestnávateľ je povinný spísať po 3 dňoch PN v dôsledku úrazu spísať záznam o úraze, ktorý sa zasiela soc.poisťovni, inšpektorátu práce a zdravot.poisťovni a zranenému zamestnancovi. Následne po ukončení PN soc.poisťovňa hradí odškodné za pracovné úrazy ale to je potrebné riešiť hneď ako sa stane úraz..

    vlastný pracovný úraz

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.