Zavrieť

Porady

Cudzia mena, JÚ a neexistujúci devíz.účet

SZČO, neplatca DPH, účtujúci v JÚ zakúpil:

od českého občana na základe kúpnej zmluvy osobný počítač - v kupnej zmluve je uvedená cena v CZK,
úhradu realizoval cez svoj účet v SKK /nemá zriadený devízový účet ani pokladňu/, prepoctom kupnej ceny v CZK a komercneho kurzu banky v den platby záväzku /prepocet vykonala banka/.

Ako správne účtovať:
1. Vznik záväzku v knihe záväzkov na základe kúpnej zmluvy - deň podpisu kúpnej zmluvy? Kurz NBS?
2. Úhrada záväzku - deň platby podľa výpisu z b.ú., kurz komerčný
3. vzniká rozdiel medzi 1.a2., čo s ním?
4. k 31.12. prepočítavam kurzové rozdiely?

V PÚ je mi to viac menej jasné, ale JÚ robím 1.rok a mám často pocit, že je zložitejšie
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Petra29 Pozri príspevok
    SZČO, neplatca DPH, účtujúci v JÚ zakúpil:

    od českého občana na základe kúpnej zmluvy osobný počítač - v kupnej zmluve je uvedená cena v CZK,
    úhradu realizoval cez svoj účet v SKK /nemá zriadený devízový účet ani pokladňu/, prepoctom kupnej ceny v CZK a komercneho kurzu banky v den platby záväzku /prepocet vykonala banka/.

    Ako správne účtovať:
    1. Vznik záväzku v knihe záväzkov na základe kúpnej zmluvy - deň podpisu kúpnej zmluvy? Kurz NBS?
    2. Úhrada záväzku - deň platby podľa výpisu z b.ú., kurz komerčný
    3. vzniká rozdiel medzi 1.a2., čo s ním?
    4. k 31.12. prepočítavam kurzové rozdiely?

    V PÚ je mi to viac menej jasné, ale JÚ robím 1.rok a mám často pocit, že je zložitejšie
    V JÚ sa neúčtuje o kurzovom rozdiele. Uhradu vykonáš kurzom komerčnej banky, ktorú aj zaúčtuješ ako obstaranie pc. Rozdiel vzniknutý pri úhrade iba v knihe záväzkov vysporiadaš, aby ti záväzok neostal neuhradený, resp. preplatený.

    Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

    Petra29
    Vraciam sa k téme, ktorú som založila, podobný ďalší prípad:

    PC od občana ČR, koupní smlouva v CZK, platba v hotovosti v SKK. PC bol dopravený cez Slovak Parcel Service, od ktorých mám príjmový doklad v SKK. Suma je vyčíslená spolu aj s dopravou. Vôbec neviem aký kurz použili a koľko bola cena dopravy. V podstate, celá suma mi vchádza do OC počítača, budem odpisovať, len ma zaujíma, či mám žiadať prepravnú spoločnosť o presný rozpis položiek príjmového dokladu.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Ak máš KZ na PC v CZK postupuješ
    Dňom uskutočnenia účt. prípadu je deň splnenia dodávky, platby závazku.....
    Potrebuješ vedieť kurz NBS dńom splnenia dodávky (kedy bola uzatvorená KZ). Túto cenu je pre Teba OC+ vedľajšie výdavky súvisiace s obstaraním (preprava). Možno preplatil dopravu dodavateľ PC.
    DO OC nevstupujú KR. Zisk, resp. strata.

    Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

    Petra29
    čo urobím s tým kurz.rozdielom?
    Smith vyššie písal, že v JU neúčtujem o kurz.rozdiele.
    Konkretne:
    v KZ: 35tis.CZK
    po prepocte kurzom NBS v dany den:41510SK
    Príjmový doklad od dopravcu: 43500, v tom doprava povedzme 1000SK. Kde dam ten zvysok?

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Neúčtujeme o KR. Pre vysvetlenie. Rozmýšľala som už nad týmto v JU, (JU strašný nezmysel)

    Pre porovnanie:
    1. a. - ak by sa jednalo o tovar kurz NBS po prepočte dňom uskutočnenia ZP-je deň splneia dodávky-zaevidujem DFA v CZK a v SK týmto dňom. Uhradu FA mám celú ako VOZD. Táto kurzová strata (resp. zisk) sa mi dostane úhradou do PD automaticky
    b- pre porovnanie s PU- 132/321- kurz NBS. Uhradou DFA mi vznikne kurzový rozdiel 563, 663 o kt. účtujem

    2. a teraz ten nešťastný DHM:
    A. JU: dňom uskut. účtovného prípadu je deň splnenia dodávky. Použijem kurz NBS pri ocenení majetku. Vedľajšími nákladmi súvisiacimi s obstaraním majeku sú doprava......Táto mi tiež vstúpi do OC (ale potrebovala by som ju presne vedieť). V Tvojom prípade však nie je jasné, či dodavateľ uhradil dopravu, alebo si ju hradila ty

    Podstata:
    A keďže v súvislosti s obstaraním DHM mi nevstupujú KR do OC a pri úhrade FA účtujem nákup, úhradu, preplatenie Fa ako VNZD.
    Oni sa mi jednoducho vyparia. Nie sú ani VOZD (kurz. strata-daňový výdavok,)-škoda pre mňa a ani POZD (kurz.zisk-príjem)- čo ma na druhej strane poteší
    b. v PU mi nevstupujú taktiež do OC, ale účtujem o nich na 563, 663.

    V prípade JU sa môže vyšplhať do niekoľko stotisíc Sk a mám smolu. Bola by som rada tiež, keby niekto túto záhadu rozlúskol, alebo Ju s týmto nepočíta vôbec?

    Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

    Petra29
    Betka, ty si trafila klinec po hlavičke! Vlastne v tejto téme som zadala 2 účt.prípady, ktorý by sa mohli zdať zhodné, ale v 1.išlo o tovar /neuviedla somto/ a v 2.o DHM. Myslím, že tomu už rozumiem,
    dávam ti za pravdu, že JU....strašný nezmysel a že vraj jednoduché:-) PU "lúbim" viac.

    Cudzia mena, JÚ a neexistujúci devíz.účet

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.