Zavrieť

Porady

Premlčanie pohľadávky???

Dobrý deň, chcel by som poprosiť o radu, ako vyriešiť toto (ide o hrubo načrtnutý skutkový stav) :

Spoločnosť A má voči spoločnosti B pohľadávku splatnú v polovici roku 2002.
V polovici roku 2003 spoločnosť A postúpila predmetnú pohľadávku zahraničnej spoločnosti C. Koncom roku 2003 spoločnosť A podala na súd žalobu na určenie neplatnosti danej zmluvy o postúpení pohľadávky. Prvostupňový súd zmluvu vyhlásil za neplatnú, avšak v súčasnosti stále prebieha odvolacie konanie.
V polovici roku 2007 podala spoločnosť A žalobu na plnenie voči spoločnosti B.
Pretože prebieha konanie o určenie neplatnosti postupnej zmluvy, súd konanie prerušil v zmysle ustanovenia § 109 odsek 2 písmeno c) Občianskeho súdneho poriadku. V rámci vyjadrenia k žalobe už spoločnosť B vzniesla námietku premlčania s poukazom na ubehnutie štvorročnej premlčacej lehoty.

OTÁZKA : Ako prelomiť námietku premlčania?

Vopred ďakujem za vaše rady.
Please note, although no boardcode and smiley buttons are shown, they are still useable
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    josh je offline (nepripojený) josh

    josh
    toto nie je na sto percent (nech sa vyjadria aj kolegovia pravnici), ale podanim zaloby sa lehoty prerusuju, tzn. neplynu.
    aj ked si nie som isty, ci aj podanim zaloby o neplatnost zmluvy o postupeni pohladavky.

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    josh Pozri príspevok
    toto nie je na sto percent (nech sa vyjadria aj kolegovia pravnici), ale podanim zaloby sa lehoty prerusuju, tzn. neplynu.
    aj ked si nie som isty, ci aj podanim zaloby o neplatnost zmluvy o postupeni pohladavky.
    Ja som prvý príspevok vymazala, lebo zadávateľ má v profile, že je právnik. Tak zareagujem na tvoj. Tu ide o pohľadávku firmy A a B. Medzi nimi sa nič nekonalo od roku 2002 do roku 2007. Takže námietka premlčania je pravdepodobne správna.

    d3 !Ur3 je offline (nepripojený) d3 !Ur3

    d3 !Ur3
    Pohľadávka je premlčaná, s tým už neurobíš nič.

    § 400 ObZ
    Zmena v osobe dlžníka alebo veriteľa nemá vplyv na plynutie premlčacej doby.

    M I E R

    Premlčanie pohľadávky???

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.