Zavrieť

Porady

Predaj HM po odpise ZC

Uctujem v sustave jednoducheho uctovnictva a mam taky problem:
kupila som si auto pred 4 rokmi, tento rok bude posledny odpis, cize zost.hodnota 0 Sk. toto auto by som chcela predat hned v nasl.roku v januari este neviem presne za kolko. Ako je to dalej uctovane v uctovnictve? je potrebne mat kupno-predajnu zmluvu v uctovnictve a zahrneny prijem z predaja?
prosim o kazdu radu,nakolko tejto problematike nerozumiem.dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Sumu za predaj vozidla dáš do príjmu ovplyvňujúcu základ dane. Na uvedené vozidlo je možné vystaviť faktúru.
    Dakujem pekne za odpoved. Este ma ale zaujima,ze ci je nutne mat v uctovnictve kupno-predajnu zmluvu,fakturu. Resp.aky doklad je potrebny mat na zahrnenie prijmu?
    Este mam taku prosbu: ako to bude s naslednym zauctovanim prijmu za HM v bud.roku 2008,kedze si idem dat pozastavit zivnost na 1 cely rok 2008.

    Dakujem.
    Naposledy upravil Dáša Tajnayová : 21.11.07 at 14:26

    Iwett je offline (nepripojený) Iwett

    Iwett
    budeš postupovať rovnako, príjem z predaja HIM zdaníš ako príjem z podnikania ak presiahne 50% sumy podľa §11 ods.1 pís.a) aj ked máš pozastavenú živnosť. Samozrejme okrem neho všetky ostané príjmy. A ako doklad faktúra alebo kúpno-predajná zmluva.

    Iwett je offline (nepripojený) Iwett

    Iwett
    Dáša Tajnayová Pozri príspevok
    Uctujem v sustave jednoducheho uctovnictva a mam taky problem:
    kupila som si auto pred 4 rokmi, tento rok bude posledny odpis, cize zost.hodnota 0 Sk. toto auto by som chcela predat hned v nasl.roku v januari este neviem presne za kolko. Ako je to dalej uctovane v uctovnictve? je potrebne mat kupno-predajnu zmluvu v uctovnictve a zahrneny prijem z predaja?
    prosim o kazdu radu,nakolko tejto problematike nerozumiem.dakujem.
    budeš postupovať rovnako, príjem z predaja HIM zdaníš ako príjem z podnikania ak presiahne 50% sumy podľa §11 ods.1 pís.a) aj ked máš pozastavenú živnosť. Samozrejme okrem neho všetky ostané príjmy. A ako doklad faktúra alebo kúpno-predajná zmluva.

    Iwett je offline (nepripojený) Iwett

    Iwett
    ak nepresiahne tých 50% spolu s inými príjmami tak daňové priznanie podávať nemusíš
    Ďakujem velmi pekne za vysvetlenie.
    Avsak je problem,pretoze na zaklade uvedeneho zakona presiahne 50%
    zo sumy,takze zrejme treba podat danove priznanie za rok 2008.
    Ale mam otazku: kedze budem mat pozastavenu zivnost,tak prijem z predaja auta bude mojim jedinym prijmom,pretoze ine prijmy ani vydaje mat nebudem,
    z dôvodu nepodnikania. Ako to je vlastne potom pri vypocte danoveho priznania? od prijmu odpocitam nezd.cast zakl.dane na danovnika a vyjde mi zaklad dane a ten zdanim 19%?

    Ďakujem.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Dáša Tajnayová Pozri príspevok
    prijem z predaja auta bude mojim jedinym prijmom,pretoze ine prijmy ani vydaje mat nebudem,
    z dôvodu nepodnikania. Ako to je vlastne potom pri vypocte danoveho priznania? od prijmu odpocitam nezd.cast zakl.dane na danovnika a vyjde mi zaklad dane a ten zdanim 19%?

    Ďakujem.
    áno .

    Iwett je offline (nepripojený) Iwett

    Iwett
    podľa môjho názoru presne tak ako keby si podnikala. Príjem bude suma za automobil, výdaj bude 40% z príjmu, z toho vznikne základ dane, dole odpočítateľná položka /plná suma za rok 2008 - na nu má nárok každý/, prípadne poistné a všetko čo umožní odrátať zákon v roku 2008, a z toho 19%. Bežný postup ako pri podní daň.priznania.
    Pekný večer

    Iwett je offline (nepripojený) Iwett

    Iwett
    Dáša Tajnayová Pozri príspevok
    Uctujem v sustave jednoducheho uctovnictva a mam taky problem:
    kupila som si auto pred 4 rokmi, tento rok bude posledny odpis, cize zost.hodnota 0 Sk. toto auto by som chcela predat hned v nasl.roku v januari este neviem presne za kolko. Ako je to dalej uctovane v uctovnictve? je potrebne mat kupno-predajnu zmluvu v uctovnictve a zahrneny prijem z predaja?
    prosim o kazdu radu,nakolko tejto problematike nerozumiem.dakujem.
    podľa môjho názoru príjem za predaj auta, z toho dole 40% výdavky, vznikne základ dane, znížiť o nezdaniteľnú časť z rok 2008 /celú, na tú má nárok každý/, dole poistné,alebo čo bude umožňovať zákon za rok 2008 a z toho 19% dan.
    Pe
    kný večer

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Pre začiatok je podstatné spomenúť, že ak dochádza k pozastaveniu živnosti čo i len viac než pol roka, tak takéto pozastavenie živnosti sa považuje ako keby došlo k skončeniu živnosti. Postupovať sa bude podľa § 17 ods. 8 zákona o dani z príjmov. Ak sa živnosť pozastaví napr. k 31.12.2007, tak k tomuto dátumu je nutné uzavrieť účtovné knihy. Základ dane upravíš o nespotrebované zásoby , o výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm.h) a i), o pomernú výšku finanč. prenájmu, nájmu pripadajúce na príslušné zdaňovacie obdobie….

    Takže ak živnosť bude teda pozastavená k 31.12.2007, tak je potrebné aj osobné auto preradiť do osobného užívania (vyradiť ho z dlhodobého majetku). Predaj OA sa uskutoční na základe kúpno-predajnej zmluvy a príjem sa bude zdaňovať podľa § 8 ods.1 písm.c) zákona o dani z príjmov.
    Naposledy upravil renča1 : 26.11.07 at 06:42

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Nedá sa mi vstúpiť do svojho príspevku a upraviť ho. Chcela som doplniť k prvému odstavcu, že pri úprave základu dane sa bude postupovať za zdaňovacie obdobie r.2007.

    Druhý odstavec, ktorý sa týka ohľadom zdaňovania príjmu z predaja OA sa bude týkať za zdaňovacie obdobie r.2008 vyplyvajúc z aktuálneho znenia zákona o dani z príjmu, ktorý môže byť aj neskôr zmenený.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.